ЄС погрожує вдарити по економіці Угорщини, якщо Орбан блокуватиме допомогу Україні – FT /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

ЄС погрожує вдарити по економіці Угорщини, якщо Орбан блокуватиме допомогу Україні – FT

2 хв читання

Getty Images

Євросоюз саботуватиме економіку Угорщини, якщо Будапешт заблокує нову допомогу Україні на саміті цього тижня, пише Financial Тimes із посиланням на конфіденційний план, розроблений Брюсселем.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • У документі, складеному чиновниками ЄС, Брюссель виклав стратегію, спрямовану на те, щоб явно націлитись на економічні слабкості Угорщини, поставити під загрозу її валюту та викликати крах довіри інвесторів у спробі завдати шкоди «робочим місцям та економічному зростанню», якщо Будапешт відмовиться зняти вето з допомоги Києву.
  • Премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан пообіцяв заблокувати використання бюджету ЄС для надання Україні фінансової допомоги у розмірі €50 млрд на екстреному саміті лідерів у четвер. Якщо він не відступить, інші лідери ЄС мають привселюдно пообіцяти припинити все фінансування Будапешту з наміром налякати ринки, спровокувати втечу форинта з країни та різке збільшення вартості його запозичень, сказано у документі.
  • У плані йдеться, що «у разі відсутності згоди, на саміті 1 лютого інші глави держав та урядів публічно заявлять про це у світлі неконструктивної поведінки угорського премʼєр-міністра».
  • Без цього фінансування «фінансові ринки, а також європейські та міжнародні компанії можуть бути менш зацікавлені в інвестуванні в Угорщину», йдеться в документі. Таке покарання «може швидко спровокувати подальше збільшення вартості фінансування державного дефіциту та падіння курсу валюти».
  • У документі перераховані економічні вразливості Угорщини, зокрема її «дуже високий державний дефіцит», «дуже висока інфляція», слабка валюта та найвищий рівень у ЄС платежів з обслуговування боргу як валового внутрішнього продукту. Пояснюється, як «робочі місця та економічне зростання «значною мірою залежать» від закордонного фінансування, яке ґрунтується на високому рівні фінансування ЄС.
  • Троє дипломатів ЄС повідомили, що багато країн підтримали цей план.
  • Янош Бока, міністр Угорщини з питань ЄС, заявив FT, що Будапешт «не піддається тиску». Він сказав, що Будапешт направив нову пропозицію до Брюсселя в суботу, уточнивши, що тепер вони відкриті для використання бюджету ЄС для пакету в Україні і навіть випуску загального боргу для його фінансування, якщо будуть додані інші застереження, які б дали Будапешту можливість змінити своє рішення пізніше.

Контекст

Брюссель і раніше використовував свої фінансові важелі проти країн-членів ЄС, наприклад Польщі та Угорщини, через проблеми з верховенством закону, а також щодо Греції під час кризи єврозони. 

Водночас 26 країн-членів мають план Б щодо відправлення грошей Києву поза бюджетом ЄС, але для цього буде потрібна ратифікація національними парламентами, що призведе до затримок і невизначеності.

15 грудня Орбан заявив, що Угорщина не підтримає надання фінансової допомоги Україні з бюджету ЄС. Він підтвердив, що на саміті ЄС у Брюсселі наклав вето на поправку до бюджету спільноти, яка передбачає виділення Україні €50 млрд протягом 2024–2027 років.

Угорщина в понеділок, 22 січня, виступила проти пропозиції усередині блоку створити новий фонд для забезпечення військової допомоги Україні.

У кількох столицях розглядалася можливість використання статті 7 договору про Європейський Союз, яка б дала Брюсселю можливість позбавлення права голосу або, як сказав один дипломат, заблокувати виплату грошей Будапешту. Але інші відкинули цю ідею, оскільки вона потребує одностайної підтримки, і багато країн не хочуть запроваджувати такі серйозні санкції.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні