Категорія
Новини
Дата

Індекс активності бізнесу зріс на тлі бажання МСБ інтенсифікуватися – Advanter Group

Представники бізнесу з оптимізмом дивляться на можливість воєнної перемоги України, натомість вказують на погіршення умов для ведення бізнесу. Індекс активності бізнесу (UBI) на початку 2023 року становить 34,03 (зі 100 можливих), свідчить 11 хвиля дослідження стану та потреб МСБ в умовах війни від Advanter Group. Індекс зріс порівняно з лютим (30,76), що свідчить радше про втому бізнесу від невизначеності і бажання інтенсифікуватися, ніж про покращення економічної ситуації, вважає Андрій Длігач, голова Advanter Group.

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Ключові факти 

  • За даними дослідження, у 2022 році 31,7% підприємств повністю або майже повністю зупинили роботу. Загалом спостерігається позитивна динаміка: 8,9% підприємств вказали на зростання обсягів робіт порівняно з довоєнним періодом, 8% підприємств вийшли на показники 2021 року. МСБ в Україні втратив 31,2% власних оборотів у 2022 році порівняно з 2021-м.
  • Середньозважений очікуваний показник оборотів бізнесу у 2023 році порівняно з 2022-м знизився з +10,3% (оцінка, отримана в лютому 2023 року) до 1,8%. Водночас третина (34,7%) бізнесу очікує на зростання оборотів у поточному році. Не бачать перспектив 22,4% підприємств (вказали, що бізнес не буде працювати або будуть працювати на рівні до 50% від оборотів попереднього року). 
  • Найбільше заважає бізнесу у відновленні нестача фінансових ресурсів в країні: неплатоспроможність клієнтів, недоступність кредитних коштів і власного капіталу бізнесу тощо. 48,4% вказують на непрогнозованість розвитку подій, а 26% – на непередбачуваність дій держави, які можуть погіршити ситуацію для бізнесу.
  • Порівняно з листопадом суттєвішою проблемою для бізнесу стає непередбачуваність дій держави – 34% (26% у лютому). Значно зросли ризики й проблеми, пов’язані з податковою та митною системами. 
  • 47,7% підприємств (зростання з 42,2% у лютому) стикнулися з проблемою блокування податкових накладних. 
  • Частка персоналу (по відношенню на 23 лютого 2022 року), що скорочена на поточний момент, знову зросла з 21,2% до 26%. Окрім цього, суттєво зросло приховане безробіття – до 16,4% (частка персоналу по відношенню на 23 лютого 2022 року, що відправлена у відпустку). 18,8% – частка працюючих на умовах скороченої зарплати.
  • Найпріоритетнішим завданням для влади, як і в минулій хвилі, 69% підприємців вважають «знищення корупції», 48% – покращення доступу до кредитних ресурсів, здешевлення ресурсів. Також значна частка підприємців вказали на необхідність проведення судової реформи (40,9%) та податкової реформи «10-10-10(+3)» (28,7%), змін у роботі податкової.
  • За даними опитування, бізнес з оптимізмом дивиться на ймовірність звільнення всіх окупованих ворогом територій України цього року (49,2%). Натомість 20,9% вважають, що перемога у цьому році є малоймовірною.

Контекст

За результатами опитування в лютому, бізнес не бачив факторів для поліпшення економічної ситуації та ділового середовища. Очікування бізнесу від результатів діяльності в 2023 році – +10% до доходів 2022 року, свідчать дані 10-ї хвилі досліджень стану українського бізнесу, яку провела Advanter Group. За результатами 2022 року, 26,5% підприємств повністю або майже повністю зупинили роботу. Це нижче від показника листопада, коли 31,7% підприємств повністю або майже повністю не працювали.

Зберігається суттєва регіональна різниця в очікуваннях бізнесу із Заходу та Центру України порівняно з прифронтовими областями. 20% підприємств на Сході України і 19% на Півдні не бачать можливостей для відновлення діяльності цього року.

Найбільше заважає бізнесу відновлюватися: відсутність достатньої кількості платоспроможних клієнтів (50,5%), непрогнозованість розвитку ситуації в Україні та на внутрішньому ринку (48,4%) та відсутність достатнього капіталу (40,4%). Порівняно із ситуацією в листопаді найсуттєвішою проблемою для бізнесу стає відсутність платоспроможних клієнтів – 50,5% (39,5% у листопаді). Суттєво зросли ризики, пов’язані з непередбачуваним розвитком ситуації в країні – 48,4% (44,2% у листопаді).

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні