Інфляція на споживчому ринку в червні порівняно із травнем становила 3,1%, з початку року ціни зросли на 17,4%, до червня минулого року – на 21,5%, повідомляє Державна служба статистики.
Ключові факти
- Базова інфляція в червні порівняно із травнем становила 1,6%, з початку року – 11,4%.
- На споживчому ринку в червні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,2%. Найбільше (на 17,2%) подорожчали яйця.
- На 10,9–4,2% зросли ціни на цукор, рис, продукти переробки зернових, свинину, овочі, мʼясо свійської птиці. Водночас на 1,1% подешевшали яловичина та фрукти.
- Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 2,4%, у т.ч. на алкогольні напої – на 3,4%, тютюнові вироби – на 1,4%.
- Одяг і взуття подешевшали на 1,4%, зокрема, одяг – на 1,8%, взуття – на 0,9%.
- Ціни на транспорт зросли на 11,2% в основному через подорожчання палива та мастил на 21,3%, а також проїзду в автодорожньому та залізничному пасажирському транспорті на 7,4% та 4,5% відповідно.
- У сфері зв’язку ціни зросли на 0,9%, що пов’язано з подорожчанням поштових послуг і телефонного обладнання на 3,0%.
Контекст
За оцінками НБУ, інфляція в червні становила 20,1% у річному вимірі. Нацбанк назвав основними чинниками посилення інфляційного тиску високі ціни на енергоносії, порушення виробничих та логістичних шляхів, руйнування потужностей та інфраструктури, окупацію територій.
Найбільше з початку повномасштабної війни подорожчали ціни на пальне та продукти. Зокрема, через окупацію РФ південних регіонів України, а також збільшення витрат на виробництво і логістику дуже дорогі були ранні овочі. Також швидко зростали ціни на мʼясо через скорочення пропозиції з кількох областей.
Тим часом ціни на пальне дійшли до певного рівня і врешті перестали зростати.
Регулятор зазначає, що інфляційні очікування на майбутнє погіршуються.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.