Український венчур під подвійним ударом – на війну наклалися глобальне зростання інфляції та очікування світової рецесії. Один із найактивніших українських інвесторів TA Ventures Вікторії Тігіпко, 48, спішно корегує плани. Чому засновниця робить ставку на постраждалих бізнес-ангелів?
⚡️ Лише 3 дні! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.
На рахунку найбільшого венчурного фонду України TA Ventures понад 200 угод на $80 млн, здебільшого в американські та європейські стартапи. Третину інвестицій зробили за останній рік – під час глобального венчурного буму. Для українських стартапів це рекордні $832 млн інвестицій та 28 екзитів, підрахували у фонді AVentures. Навесні 2022-го бум зійшов нанівець.
Великі плани TA Ventures пригальмувала обережність інвесторів. Наприкінці квітня 2022-го венчурна фірма Вікторії Тігіпко мала закрити другий великий фонд на $50 млн. Вдалося зібрати лише $35 млн – через війну частина LP відмовилася вкладати гроші. Натомість у тяжкі часи Тігіпко планує прискоритися – почати формувати третій фонд вже в червні, а не на початку 2023-го. «Думаю, за пів року зберемо $75 млн», – каже вона.
Українські бізнес-ангели зараз також у шоці – розбіглися, хто куди, каже CEO інвестиційної платформи Startup.Network Олександр Сорока. У ICLUB, заснованої в 2018-му мережі клубів приватних інвесторів під крилом TA Ventures, було близько 300 учасників. Найбільший осередок був в Україні, та з початком війни третина зі 150 ангелів заморозили активність.
Інвестклуб планують перевести на онлайн-платформу та залучити тисячу членів уже до кінця 2022-го. Основні принципи не змінюються – TA Ventures відбирає стартапи, робить due diligence та входить в угоду разом із клубом. Наразі ангелам пропонують два–чотири проєкти щомісяця.
У онлайні трансформується процедура реєстрації – замість зустрічі з представником фонду віч-на-віч потрібно заповнити форму на сайті. Після KYC перевірки походження капіталу, громадянства та бекграунду – новий інвестор отримує доступ до списку стартапів із метриками. Користуватися платформою можна безкоштовно. ICLUB стягує 2,5% на рік за управління капіталом та 25% від прибутку в разі екзиту – стандартні умови для венчурного фонду.
Мінімальний чек знизився до $10 000 на Seed та Pre-Seed стадіях і $25 000 на більш пізніх. Зазвичай TA вкладає до $0,5 млн, із них $100 000 – 200 000 – сумарний внесок клубу на ранніх раундах. Із меншим вхідним квитком можна набрати більше інвесторів, каже керуючий директор ICLUB Global Юрій Романюха, 35. Нову посаду ментор естонського акселератора Startup Wise Gyus та голова кіпрського осередку ICLUB отримав раптово.
Попередниця Романюхи Тамара Лобзіна покинула проект у березні. «Мій вихід співпав із початком війни, і я переключилася на волонтерство», – не вдаючись у подробиці, повідомила вона Forbes. Наразі пріоритет Лобзіної – заснований українськими підприємцями благодійний фонд Help Ukraine Center.
100 днів затишшя для венчуру
Через російську агресію Україна скотилася на 50-те місце в рейтингу Global Startup Ecosystem. На четвертий місяць війни більшість інвестфондів, що вкладали в українські проєкти, все ще в комі.
Закривати угоди продовжили одиниці – SID Venture Partners, F1V, перелічує співзасновник GEEK Ventures та CEO стартапу 3DLOOK Вадим Роговський. Його фонд у розпал війни вклався у чотири стартапи з українськими фаундерами: Propertymate, Spokk, V-Art та Competera.
Після минулорічного буму, на якому Grammarly став першим українським декакорном вартістю $13 млрд, – це крапля в морі. Великих чеків від $5 млн та вище ринок теж ще не дочекався, каже керуючий партнер F1V Віталій Лаптенок. Робота над кількома угодами ведеться з березня – натякає він на майбутні анонси. «Гроші нікуди не поділися, але є дуже високий ступінь невизначеності», – продовжує Лаптенок. На війну в Україні наклалися глобальне зростання інфляції та очікування рецесії.
Плюс для інвесторів – падіння оцінок. Стартапи пропонують дисконт до довоєнної вартості, каже Роговський. У світі ситуація аналогічна. Минулоріч SaaS-рішення для бізнесу оцінювали у 30 річних продажів, сьогодні – у 10, наводить приклад Сорока.
У портфелі TA Ventures українських стартапів трохи більше 1%. Наразі фонд працює над 12 угодами та постійно шукає нові. Стратегія – вкладати 40–50% грошей у США, 30% у Європі з фокусом на південних регіонах. Решту – у Латинській Америці, здебільшого в Мексиці та Бразилії, та Південно-Східній Азії. Тігіпко хоче повернутися до Індії, де вже мала півтора десятки інвестицій, та Пакистану.
За чотири місяці 2022-го ICLUB проінвестував $5 млн, каже Романюха. Понад половина членів – за межами України. Дійти до тисячі ангелів планують за рахунок іноземців – розширювати географію зручніше онлайн.
Світові венчурні капіталісти теж останнім часом не поспішають розкривати гаманці. У травні 2022-го в порівнянні з минулим роком глобальні інвестиції скоротилися на 20% – до $39 млрд, свідчать дані Crunchbase. Проте ранні раунди просіли менше. Рецесія неминуча, впевнена Тігіпко, тому постає питання зберегти гроші. «Ранні інвестиції, коли ти можеш перечекати у продукті 16–24 місяці, – тема, на яку ми робимо ставку», – каже вона.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.