Категорія
Новини
Дата

«Хороших для всіх рішень зараз не існує». Голова НБУ оцінює у 15–18 млрд грн на місяць ефект від запровадження податку на імпорт

Національний банк оцінює економічний ефект від запровадження нового податку на імпорт у 15–18 млрд грн на місяць. Додатковий збір поліпшить ситуацію з дефіцитом бюджету і додасть один відсотковий пункт до інфляції, сказав в інтервʼю Forbes голова НБУ Кирило Шевченко.

Ключові факти

  • Шевченко прокоментував ініціативу уряду щодо запровадження 10% збору на імпортні товари та послуги. За його словами, зараз хороших для всіх рішень просто не існує. 
  • «Потрібно робити те, що дозволить фінансовій системі протриматися в умовах повномасштабної війни. Як саме виглядатиме цей податок – це вже компетенція Мінфіну, але ми приєднуємося до дискусій для пошуку оптимального варіанту», – зазначив голова НБУ. 
  • Швидке відновлення імпорту, у тому числі непріоритетних товарів в умовах війни, виснажує резерви, пояснив він. Інший аспект – додатковий збір поліпшить ситуацію з дефіцитом бюджету. «Це зменшить потребу в емісії, що потрапляє на валютний ринок і так само тисне на резерви», – наголосив голова НБУ. 
  • За розрахунками Нацбанку, економічний ефект від запровадження збору складе 15–18 млрд грн на місяць. «Але фіскальний ефект має оцінювати Мінфін. При цьому ми не очікуємо суттєвого впливу на інфляцію», – додав Шевченко. 
  • Він зазначив, що поява цього збору додасть один відсотковий пункт до річного показника інфляції, але цей ефект вже враховано у прогнозі НБУ. 
  • За його словами, імпортерам стане зараз трохи важче, «але не треба забувати, що країна функціонує в умовах повномасштабної війни». 
  • «У нас сформувався непоганий запас міцності, який дозволив нам досить впевнено пройти перші п’ять місяців. На початок року міжнародні резерви НБУ складали майже $31 млрд. Але запаси не безмежні. І на 1 серпня вони знизилися до $22,4 млрд», – нагадав він. 

Контекст

Україна потребує $9 млрд на місяць для покриття дефіциту бюджету, і це майже вдвічі перевищує попередні запити, повідомив у коментарі для Financial Times радник президента з економічних питань Олег Устенко. За його словами, ці кошти мають покрити витрати на екстрене житло та ремонт житла для мільйонів людей, а також профінансувати базовий мінімальний дохід для людей, які втратили роботу.

Надходження до державного бюджету від податкової скоротилися на 30%, а від митниці – на 70%, заявляв напередодні Марченко. Так, у травні надходження митниці становили 9,5 млрд грн, у квітні – 8 млрд грн та 7 млрд грн – у березні. За словами міністра, це пов’язано, зокрема, зі скасуванням ПДВ та ввізного мита.

23 червня Верховна Рада скасувала запроваджені на початку квітня пільги під час розмитнення автомобілів і повернула мита й оподаткування ПДВ на імпортні товари. Закон набув чинності з 1 липня.

У липні до загального фонду держбюджету надійшло 169,6 млрд грн. Фактичний дефіцит становив 3,7 млрд грн, повідомив Мінфін. Дефіцит держбюджету, порівнюючи з попереднім місяцем, скоротився майже в 40 разів. У червні він перевищував 141 млрд грн.

Матеріали по темі
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні