Річне зростання економіки на рівні 5–7% є реальним для України. Таку думку озвучив власник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа в ефірі проєкту «Business Breakfast з Володимиром Федоріним».
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Інвестбанкір відзначив «жваві тенденції» в економіці і зростання внутрішнього попиту. «Громадяни охочіше витрачають гроші, адже є значно більше впевненості в майбутньому, ніж шість місяців тому», – наголосив він.
- Мазепа вважає, що за 15 місяців війни українці адаптувалися. «Це видно по громадянам, і по бізнесу, і навіть по вулицям. У Києві, наприклад, вже багато людей, громадяни повертаються», – зазначив він.
- За словами Мазепи, з точки зору ВВП важливі не цифри, а динаміка. «Вона зараз більш позитивна, а не нейтральна. 10% зростання (ВВП) – я здивуюся, але 5–7% по року – абсолютно робоча цифра», – вважає інвестбанкір.
- «Поки у нас є західна економічна допомога, макроситуація буде стабільною. Резерви НБУ на історичних максимумах, бюджет виконується своєчасно, бізнес, хоч і з наріканнями, але отримує відшкодування ПДВ», – додав він.
- Мазепа зазначив, що військові наразі є найбільшим драйвером на споживчому ринку. «Родини військових почали купувати житло, особливо на заході України. Тобто активізувалося будівництво житла і на нього є попит, чого ми не могли очікувати ще в січні цього року», – наголосив інвестбанкір.
Контекст
МВФ прогнозує більш потужне економічне відновлення в Україні й покращив прогноз зростання ВВП до «плюс» 1–3%, йдеться в підсумках першого перегляду програми EFF для України.
Фонд очікує більше відновлення, оскільки економіка поступово адаптується до умов війни, йдеться у повідомленні. Однак, перспективи залишаються вкрай невизначеними, оскільки зберігається винятково висока невизначеність, повʼязана з війною.
Наприкінці квітня НБУ поліпшив прогнози щодо зростання економіки у 2023 році. Якщо в минулому прогнозі було символічне зростання ВВП на 0,3%, то тепер регулятор прогнозує +2% за підсумками року.
У травні Спілка українських підприємців (СУП) представила програму розвитку економіки «Десять по десять», яка передбачає зростання ВВП від 10% на рік. У програмі – вісім пунктів, від індустріальної політики до скорочення бюджетних витрат.
План складається з блоку Must have (зупинити «маски-шоу», прискорити митницю та вирішити проблему відшкодувань ПДВ) та восьми напрямків економічних реформ.
- Нова індустріальна політика України (підтримка пріоритетних галузей).
- Дерегуляційна гільйотина.
- Ліквідація «інфраструктурного монополізму»: безкоштовне та швидке підключення до електро- та газових мереж за певних інвестицій у нове виробництво.
- «Найкращий податковий режим у Європі»: зниження ЄСВ, звільнення від більшості податків на 5 років при інвестиціях, починаючи з певної суми.
- Децентралізація: право місцевої влади створювати локальні вільні безподаткові економічні зони.
- Спрощення трудового законодавства: право бізнесу на швидке розірвання трудових відносин.
- Обережне впровадження європейських регуляцій: якнайменше нових регуляцій, якщо вони уповільнюють процес створення промислових галузей.
- Істотне скорочення бюджетних видатків (за винятком оборони).
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.