Категорія
Новини
Дата

Мазепа: ВВП України цьогоріч зросте на 6%, надалі не перевищуватиме 3%

2 хв читання

Українська економіка зросте на близько 6% у 2023 році, надалі економічне зростання не перевищуватиме 3% на рік. Такий прогноз у інтервʼю Forbes озвучив власник інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • «Якщо оцінювати станом на зараз, економіка в непоганому стані», – зазначив Мазепа. На початку повномасштабної війни він вказував, що Україна ризикує повернутися в 1990-ті у економічному плані. Наприкінці 2022-го його очікування були більш оптимістичними: 2023-й Мазепа називав «майданчиком для зльоту».
  • Прогноз Concorde Capital на цей рік – 6% зростання ВВП.
  • «Ми не повернулися в девʼяності лише тому, що за нас економічно та військово вписалися наші західні партнери. Але не стали і майданчиком для зльоту в силу відсутності реформ та будь-яких іноземних інвестицій, через те що досі не створено робочого механізму страхування воєнних ризиків», – сказав бізнесмен. Також він відзначив суттєве збільшення державного сектору замість приватизації та продовження тиску на бізнес із боку держави.
  • Зростання економіки зараз драйвиться споживчим попитом, що підтримується величезними військовими витратами (залежать від іноземної фінансової допомоги), уточнив Мазепа. «Збір податків та інших платежів усередині країни складає 35% від усіх виплат бюджету. Решта – це, по суті, іноземна допомога та борг», – сказав він.
  • За оцінками Concorde Capital, з урахуванням задекларованої нашими західними партнерами допомоги, військові витрати України за 10 місяців цього року досягли $86 млрд проти $80 млрд за 2022-й, розповів Мазепа.
  • В наступні два-три роки він очікує зростання ВВП приблизно на 3% за найкращого сценарію (перш за все передбачає збереження міжнародної підтримки України).
  • «По-перше, з війною ми вже втратили 15% промислового потенціалу та 20% людського потенціалу, тобто споживачів і робочої сили. По-друге, під час війни інвестиції в капітал, які пришвидшують зростання продуктивності праці, є мізерними», – пояснив Мазепа.
  • Він також додав, що в складному становищі перебуває весь сектор сільського господарства. «Коли в нас був зерновий коридор, ми експортували через нього три мільйони тонн на місяць, зараз – морем іде десь пів мільйона. Помножте це на те, що виробництво більшості агрокультур, по суті, збиткове через ціни на світових ринках», – сказав він.

Контекст

За попередніми даними Мінекономіки, у вересні 2023-го ВВП зріс на 9,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року. За січень–вересень 2023 року зростання ВВП оцінюється на рівні 5,3%.

Інвестиційна компанія Dragon Capital у своєму оновленому макропрогнозі очікувала, що реальний ВВП України зросте на 4% р/р у 2024 році, порівняно з 8%, які очікувалися раніше. Водночас прогноз зростання на 2023-й залишається на рівні 4,5% р/р. Курс долара залишатиметься на рівні 39 грн до кінця наступного року. Dragon Capital знизила прогноз інфляції на кінець 2023 року на 3,0 в.п., до 6,0% р/р. 

Нацбанк покращив свій прогноз зростання ВВП України у 2023 році з 2,9% до 4,9%. Причини такого рішення: вища адаптивність бізнесу та населення до воєнних умов, покращення оцінки врожаїв, розширення альтернативних шляхів експорту, суттєвіші обсяги бюджетних видатків. 

У 2024-му НБУ прогнозує 3,6% зростання ВВП, попри збереження безпекових ризиків. Також регулятор суттєво покращив прогноз інфляції на 2023 рік – з 10,6% до 5,8%. 

Водночас у ухваленому Верховною Радою 9 листопада держбюджеті-2024 змінився макропрогноз. Реальне зростання ВВП прогнозується на рівні 4,6%, інфляція – 9,7%. Очікується, що середньорічний курс долара складе 40,7 грн.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні