Національний банк та Міністерство фінансів розробляють індивідуальні стратегії для банків у питання залучення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) для фінансування потреб бюджету. Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний в етері Business Breakfast від Forbes Ukraine.
ОВДП – один із основних інструментів, за допомогою якого Україна під час війни залучає кошти для покриття дефіциту бюджету.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- При Раді фінстабільності працюватиме підгрупа за участі Мінфіну та Нацбанку, яка розгляне можливості додаткового залучення коштів до бюджету за рахунок ОВДП через механізм розробки індивідуальних стратегій для банків і банківських груп, заявив Пишний.
- Найбільшого внеску очільник НБУ очікує від державних банків, з якими вже іде робота. «Уряд формуватиме свої стратегічні настанови, і через систему корпоративного управління доноситиме їх до банків», – зазначив Пишний.
- Та приватний сектор, на думку НБУ, також має зробити свій внесок. Але тут є ризик через плани Верховної Ради другий рік поспіль підвищити податок на прибуток для банків до 50%, наголосив голова Нацбанку. Така ставка податку може ускладнити завдання із залучення ОВДП банками, вважає Пишний.
- Очільник регулятора розраховує, що до другого читання НБУ матиме конструктивну дискусію з парламентарями з цього питання.
Контекст
За останні чотири місяці 2024 року Мінфін запланував запозичити через ОВДП майже 400 млрд грн, що з урахуванням погашень має забезпечити надходження до бюджету 216 млрд грн «чистими».
Ці понад 200 млрд грн стануть головним інструментом для покриття додаткових видатків на оборону – ідеться про розширення військових видатків на 500 млрд грн, які нещодавно підтримав парламент.
Більшу частину цих запозичень через ОВДП має забезпечити банківська система. Forbes розбирався, чи вистачить у неї ресурсів.
Та через такі обсяги є питання щодо можливостей внутрішнього боргового ринку у 2025 році. Наступного року залучення від ОВДП майже не перевищуватимуть погашення (сальдо лише 17 млрд грн), ідеться у проєкті бюджету-2025. Міністр фінансів Сергій Марченко визнав, що Мінфін наблизився до граничних можливостей на внутрішньому борговому ринку.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.