НАК «Нафтогаз України» не збирається відмовлятися від позову проти російського «Газпрому», попри погрози останнього. Арбітраж ухвалить рішення незалежно від участі «Газпрому», повідомив голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко.
Ключові факти
- «Арбітраж ухвалить рішення незалежно від участі «Газпрому». За умовами контракту, «Газпром» визнає право «Нафтогазу» передавати суперечки на арбітражний розгляд. Реалізація цього права «Нафтогазом» – це звичайне виконання умов контракту, а не «недружній акт», – заявив він.
- За словами Вітренка, «Нафтогаз» послався на форс-мажор щодо транзиту через пункт пропуску «Сохранівка», оскільки він контролюється російськими збройними силами, а натомість запропонував транзит через пункт пропуску «Суджа» без додаткових витрат.
- Таким чином, «Нафтогаз» надав необхідні послуги, але «Газпром» відмовився від цих послуг. Попри твердження «Газпрому», він не може покладатися на форс-мажорні обставини, на які посилається «Нафтогаз», щоб ухилитися від виконання своїх зобовʼязань щодо оплати.
- Вітренко вважає, що запровадження санкцій Швейцарією та Швецією проти Росії за агресією проти України ніяк не впливає на неупередженість арбітражу.
- Погрози «Газпрому» свідчать про «участь компанії в агресивній війні проти України та ставлять під загрозу міжнародний механізм мирного врегулювання суперечок, учасником якого є Росія, згідно з Нью-Йоркською конвенцією 1958 року», каже Вітренко.
Контекст
Як повідомляв у 2018 році Вітренко, якщо «Газпром» відмовиться від транзиту газу через територію України після 2019 року, Стокгольмський арбітраж може стягнути з компанії близько $12 млрд. За його словами, ця сума – компенсація за знецінення української ГТС.
У травні Вітренко казав, що «Нафтогаз України» може подати до арбітражного суду позов на російський «Газпром», бо компанія платить менше законтрактованої суми. Це може також спричинити відновлення позову на $12 млрд, від якого компанія відмовилася у 2019 році.
Росія аргументує неповну оплату тим, що «Сохранівка» недоступна для транзиту. Україна запропонувала «Газпрому» перенести всі потужності з «Сохранівки» на «Суджу», однак «Газпром» ігнорує цю пропозицію.
10 травня «Оператор ГТС» заявив, що через втручання окупантів у роботу своїх об’єктів у зоні бойових дій припинить прийом газу з Росії у фізичній точці з’єднання «Сохранівка», яка забезпечує близько третини транзиту російського газу в ЄС. При цьому «Оператор ГТС» вказував на можливість тимчасово перенести транзит газу з цієї точки на точку входу «Суджа».
Представник «Газпрому» Сергій Купріянов повідомив журналістам, що компанія здійснює подачу російського газу для транзиту через територію України в обсязі, підтвердженому українською стороною через «Суджу», – 50,6 млн куб. м на 12 травня. Водночас заявку на точку входу «Сохранівка» було відхилено.
На початку вересня «Нафтогаз України» подав прохання про арбітраж до Міжнародного арбітражного суду при Міжнародній торгово-промисловій палаті в Парижі. Він стосується невиплати грошей російським «Газпромом» за транспортування газу.
Вітренко повідомив, що транзитний контракт 2019 року було підписано на умовах «качай або плати», а росіяни, починаючи з травня, качають і платять менше, ніж передбачає угода.
Вчора «Газпром» завив, що відкидає всі вимоги «Нафтогазу» щодо арбітражу, і повідомив про це секретаріатові Міжнародного арбітражного суду (МАС) Міжнародної торгової палати і голові «Нафтогазу» Юрію Вітренку. У «Газпромі» вважають, що подання звернення «Нафтогазом» є «недружнім кроком і продовженням недобросовісної поведінки української компанії», тож почали погрожувати санкціями.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.