Голова «Нафтогаз України» Юрій Вітренко /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

«Жорсткий дефолт». Як «Нафтогаз» провалила реструктуризацію боргу на $350 млн і що чекає на держкомпанію

Голова «Нафтогаз України» Юрій Вітренко Фото Getty Images

«Нафтогаз України» допустила дефолт за єврооблігаціями. Уряд не дозволив держкомпанії здійснити виплату $350 млн боргу. Чому так сталось і як це вплине на компанію 

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

26 липня минув пʼятиденний пільговий період, протягом якого «Нафтогаз України» мала право сплатити майже $350 млн боргу з відсотками за єврооблігаціями. Неотримання інвесторами цих коштів означає настання дефолту держкомпанії.

Цьому передувала невдала спроба «Нафтогазу» домовитися через емітента своїх цінних паперів Kondor Finance plc про відстрочку на два роки виплати купону й погашення бондів. Держателі єврооблігацій відкинули цю пропозицію, повідомили в «Нафтогазі» 25 липня.

Всього в держкомпанії в обігу три випуски єврооблігацій на $1,5 млрд. Трирічні зі сплатою в липні 2022 року на $335 млн, пʼятирічні єврооблігації-2024 – на €600 млн, семирічні єврооблігації-2026 – на $500 млн. 

Якби кредитори погодилися, «Нафтогаз» протягом двох років заощадила би майже $550 млн, пише Bloomberg. Але в 2024 році компанія мала б погасити понад $1 млрд боргу, підрахував старший аналітик Dragon Capital Денис Саква.

Чому «Нафтогаз» пішла на реструктуризацію 

В умовах війни Україна змушена економити кожну копійку, і виплата боргів – не головний пріоритет, каже керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. Уряд поставив «Нафтогазу» головне завдання: закупити 5,6 млрд кубометрів газу для опалювального періоду на майже $8 млрд, каже він.  

«Нафтогаз» могла би імпортувати газ на зекономлені від реструктуризації кошти. Але їй на це не вистачає грошей. Держкомпанія розраховує отримати частину коштів на закупівлю газу з держбюджету, а також залучила для цього кредит від ЄБРР на €300 млн.

21 липня Кабінет міністрів визнав незадовільною роботу правління «Нафтогазу», через те що компанія не змогла домовитися з кредиторами. Також уряд зобов’язав «Нафтогаз» узгоджувати з ним усі дії стосовно боргу.  

23 липня голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко звернувся до Кабміну за погодженням виплат. Але уряд такого дозволу не надав. Компанія також повідомила уряду, що на її рахунках є кошти для здійснення виплат, а також про можливі ризики для неї та для держави загалом у разі «жорсткого дефолту» (порушення зобовʼязань із виплат), який настане, якщо уряд не погодить «Нафтогазу» виплату власникам облігацій.

Чому провалились перемовини 

Рішення «Нафтогазу» реструктуризувати борг стало несподіванкою для кредиторів, каже Саква з Dragon Capital. Українська влада обіцяла, що Україна платитиме за всіма боргами, незважаючи на війну, і кредитори були впевнені, що в липні «Нафтогаз» з ними розрахується, каже він. Якщо компанія планувала реструктуризувати борг, то консультації з кредиторами треба було починати щонайменше за місяць, а не за тиждень до виплати.

Крім того, «Нафтогаз» нічого не запропонувала кредиторам за можливість відстрочити платежі на два роки. Наприклад, consent fee в розмірі 1% від суми боргу, каже він. 

Чому держкомпанія тягнула до останнього? «Можливо, «Нафтогаз» планувала виплатити борг, оскільки гроші для цього в неї є, але уряд вирішив інакше», – каже Саква. 

Чому? Причина, найімовірніше, в тому, що Кабміну не сподобались умови, з якими «Нафтогаз» вийшла до кредиторів, каже Паращій. Урядові настанови для «Нафтогазу» не є публічними. Він припускає, що Мінфін пропонував просити про відстрочку на два роки для всіх випусків, а компанія звернулася тільки до тримачів облігацій із виплатою в 2022 році. Це потребувало б нових виплат уже через два роки.

Як дефолт вплине на «Нафтогаз»

Держкомпанія не зможе залучати нові кредити за кордоном, також під загрозою кредит у сумі €300 млн на закупівлю газу від ЄБРР. Утім, через війну «Нафтогаз» і так не може взяти в борг ні в кого, крім держбанків, які не мають зайвих коштів, каже Олександр Паращій.

Кредитори тепер зможуть судитись із «Нафтогазом» за повернення боргу у вигляді її активів, передусім закордонних, каже Саква. Паращій вважає такий сценарій малоймовірним, але компанії доведеться запропонувати тримачам облігацій кращі умови реструктуризації.

Ще один ризик – вірогідність крос-дефолту за всіма трьома випусками єврооблігацій. Паращій прогнозує, що кредитори з розумінням поставляться до проблем, викликаних війною, і не скористаються правом дострокової вимоги за євробондами з виплатами в 2024-му і 2026-му роках.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні