Юрій Вітренко /УНІАН
Категорія
Компанії
Дата

«Нафтогаз» за крок до дефолту. Держкомпанія просить відтермінувати сплату боргу на $350 млн. Чим це загрожує компанії

3 хв читання

Юрій Вітренко Фото УНІАН

«Нафтогаз України» просить держателів євробондів перенести на два роки виплати купонів та погашення $350 млн боргу з відсотками. Чому «Нафтогаз» на це пішов і чи варто очікувати того ж від уряду, який у вересні має сплатити $900 млн.

Всього у держкомпанії «Нафтогаз» в обігу три випуски єврооблігацій на $1,5 млрд. Трирічні зі сплатою у липні 2022 року на $335 млн, пʼятирічні єврооблігації-2024 на €600 млн, семирічні єврооблігації-2026 на $500 млн. 

Якщо кредитори погодяться на відстрочку, «Нафтогаз» повинен буде погасити в 2024 році понад $1 млрд боргу, підрахував старший аналітик Dragon Capital Денис Саква.

«Нафтогаз» не прокоментував для Forbes це рішення. В умовах війни держкомпанія змушена економити кожну копійку і виплата боргів – не головний пріоритет, каже Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу Concorde Capital. 

Головне завдання держкомпанії – закупити 5,6 млрд куб. газу для опалювального періоду на майже $8 млрд. «Нафтогаз» не має грошей на закупку цього газу. Держкомпанія розраховує отримати гроші на закупівлю газу з держбюджету, а також залучила для цього кредит від ЄБРР на €300 млн.

Чому «Нафтогаз» не має коштів? Причина – різниця між вартістю імпортного газу й тарифами для українських споживачів. «Нафтогаз» імпортує газ за цінами, які зараз перевищують $1900 за 1000 кубів, а має продавати його по $200–250. Крім того, з держкомпанією не розраховуються за поставлений газ. Заборгованість споживачів перед «Нафтогазом» на 1 травня – 85,9 млрд грн.

Як можливий дефолт вплине на «Нафтогаз»

Рішення «Нафтогазу» стало несподіванкою для кредиторів, каже Саква з Dragon Capital. Українська влада обіцяла, що Україна платитиме за всіма боргами, незважаючи на війну, і кредитори були впевнені, що в липні «Нафтогаз» з ними розрахується, каже він. Якщо «Нафтогаз» планував реструктуризувати борг, то консультації з кредиторами треба було починати щонайменше за місяць, а не за тиждень до виплати.

Крім того, «Нафтогаз» нічого не запропонував кредиторам за можливість відстрочити платежі на два роки. «Можливо, компенсації кредиторам, наприклад, у вигляді consent fee в розмірі 1% від суми боргу, будуть предметом подальших перемовин», – каже Саква. Інакше домовитись з кредиторами буде майже неможливо, додає він. 

Чому «Нафтогаз» тягнув до останнього, невідомо. «Можливо, «Нафтогаз» планував виплатити борг, оскільки гроші для цього у нього є, але уряд вирішив інакше», – каже Саква. 

Паращій з Concorde Capital не погоджується зі словами Сакви. «Від початку війни було зрозуміло, що «Нафтогазу» буде дуже важко виплатити $350 млн, – каже він. – Компанія і до цього мала проблеми з великими виплатами. Традиційно для цього «Нафтогаз» залучав новий борг».

Через війну «Нафтогаз» не може взяти в борг ні в кого, крім держбанків, які не мають зайвих коштів, та ЄБРР, каже Паращій. З одного боку, це проблема для компанії, а з іншого, дає сильну переговорну позицію з кредиторами. «Оскільки дефолт нічого для «Нафтогазу» суттєво не змінить», – каже він.

Також «Нафтогаз» має залізобетонну аргументацію, вважає Паращій. Компанія постачає природний газ населенню і теплокомуненерго за цінами в сім разів нижче ринкових у країні, яку підтримує весь світ у боротьбі з Росією. «Кредитори мають це розуміти і йти назустріч», – каже він.

З 19 липня, коли спливає термін погашення єврооблігацій, у «Нафтогазу» є ще 5 робочих днів, щоб здійснити виплати або домовитись з кредиторами, каже Саква. Якщо компанія не домовиться про реструктуризацію або не перерахує кошти, то «Нафтогаз» піде у дефолт. Після цього у кредиторів з’явиться можливість судитись з держкомпанією за повернення боргу у вигляді його активів, передусім закордонних.

Уряд наступний?

Після «Нафтогазу» уряд України також може оголосити про намір реструктуризувати борг. «99%, найближчими днями уряд оголосить це рішення», – каже Саква. Україна має заплатити $900 млн за єврооблігаціями у вересні, каже міністр фінансів Сергій Марченко.

Уряд розглядає декілька сценаріїв реструктуризації, пише Bloomberg: реструктуризація або використання заморожених російських активів як застави. 

Офіційно влада поки не підтверджує такі плани. «До вересня ми будемо дивитися на фінансовий стан, на фінансову ситуацію», – каже премʼєр-міністр Денис Шмигаль в інтервʼю LB.ua. Втім він зазначив, що Україна буде вдячна, якщо партнери самі вийдуть з пропозицією про реструктуризацію. «Серед партнерів уже є ця дискусія, вони з розумінням до цього ставляться», – говорить він.

«Держава має йти за сценарієм «Нафтогазу», оскільки в бюджеті немає грошей, – каже Паращій. – Ми можемо направити кредиторам грант від США, який нещодавно отримали, але, напевно, це буде неправильним рішенням». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд