Категорія
Новини
Дата

«Нафтогаз» починає процес примусового стягнення компенсації з РФ за активи в Криму – Чернишов

НАК «Нафтогаз України» починає процес примусового стягнення компенсації з РФ за активи в Криму згідно з рішенням Гаазького арбітражу. Про це повідомив голова правління «Нафтогазу» Олексій Чернишов у колонці на ЕП.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Чернишов зазначив, що на момент винесення рішення сума компенсації склала близько $5 млрд – і вона зростатиме до повного виконання Росією своїх зобов’язань.
  • «Відповідно до Нью-Йоркської конвенції 1958 року «Нафтогаз» має право розпочати процес визнання та допуску до примусового виконання рішення на території тих держав, де знаходяться активи РФ», – зазначив Чернишов.
  • За його словами, здійснити таку передачу майна на виконання рішення міжнародного арбітражу є одним із найдієвіших способів, бездоганних з точку зору rule of law.
  • Керуючись цим, 23 червня НАК «Нафтогаз України» та ще п’ять компаній, що входять до групи «Нафтогаз», подали клопотання до Окружного суду США Округу Колумбія про підтвердження рішення Арбітражного трибуналу при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі.
  • «США не випадково обрані для старту цього глобального процесу. По-перше, це одна з найбільших світових юрисдикцій. По-друге, це держава, для якої rule of law є одним із фундаментальних принципів», – пояснив глава «Нафтогазу».
  • Також США разом із союзниками вже заморозили російські активи на суму близько $360 млрд. І американська влада розробляє механізми, які дозволять передати їх Україні як компенсацію за російську агресію. Чернишов наголосив, що США – це лише початок.

Контекст

У жовтні 2016 року «Нафтогаз» та шість інших компаній групи ініціювали арбітражне провадження проти РФ на підставі угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом РФ про заохочення й взаємний захист інвестицій, також відомої як українсько-російська Угода про захист інвестицій. 

«Нафтогаз» просила арбітражний трибунал зобов’язати РФ виплатити компенсацію за порушення Угоди про захист інвестицій, зокрема за незаконну експропріацію стратегічно важливих енергетичних інвестицій «Нафтогазу».

У липні 2022 року Гаазький апеляційний суд підтвердив юрисдикцію арбітражного трибуналу у справі. Арбітражне рішення винесли після слухань, які завершилися в березні 2022 року, щодо визначення суми компенсації.

13 квітня цього року Арбітражний трибунал при постійній палаті Третейського суду в Гаазі зобов’язав Росію виплатити на користь «Нафтогазу» $5 млрд компенсації за збитки та втрачене майно компанії у Криму. Згодом «Нафтогаз» залучила американських юристів для стягнення з Росії $5 млрд, юридична компанія Covington & Burling LLP уже презентувала стратегію стягнення компенсації.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні