Національне агентство України з питань запобігання корупції (НАЗК) пропонує внести до переліку кандидатів на міжнародні та українські санкції низку дочірніх компаній Yandex, йдеться в повідомленні відомства.
Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.
Ключові факти
- Мова йде не про саму компанію, а про низку сервісів, як внутрішньо-російських, так і міжнародних. Як наголошують в НАЗК, ці сервіси «працюють на російську пропаганду» й «тісно співпрацюють із ФСБ», надаючи їм доступ до масиву приватних даних користувачів. Сервіси Yandex досі доступні для завантаження на платформах App Store та Google Play у світі.
- «Yandex не став «залежним від держави», а від самого початку створювався як один із елементів обслуговування інтересів російської влади. Він залишається потужним інструментом пропаганди нарівні з російськими телеканалами. Масиви даних Яндексу зберігаються у трьох великих дата-центрах, які знаходяться в рф. До них має цілодобовий доступ ФСБ, причому цілком офіційно», – зазначив голова НАЗК Олександр Новіков.
- Зокрема сервіси «Яндекс-поиск» (прибирає з видачі інформацію про війну в Україні), «Яндекс-деньги» (на 75% належить державному «Сбербанку Росії»), сервіси «Яндекс-еда» та «Яндекс-такси» (мають дані про домашні та робочі адреси клієнтів).
- Найнебезпечнішими у НАЗК назвали сервіси «Яндекс-карты» та «Яндекс-навигатор», якими українські водії можуть користуватися через VPN навіть після вторгнення. Через ці сервіси РФ може отримувати дані про рух військової техніки та про режимні об’єкти на території України.

- Категорія
- Рейтинги
- Дата
Контекст
Уряди Латвії, Естонії, Британії, Франції і Казахстану обмежили або заборонили один із закордонних сервісів «Яндексу» – Yango (доставка їжі та таксі). Цей сервис працював у 16 країнах за межами РФ.
Доля «Яндексу» тривалий час була предметом спекуляцій після того, як у листопаді минулого року компанія оголосила про плани провести корпоративну реструктуризацію і виділити з материнської компанії, зареєстрованої в Нідерландах, прибутковий російський бізнес.
Агентство Reuters зазначало, що акціонери Yandex NV можуть заробити $7 млрд на повному продажі свого російського бізнесу.
У 2019 році «Яндекс» погодився на реструктуризацію, в результаті якої «золоту акцію» компанії отримав Фонд громадських інтересів, через який уряд РФ отримав право вето на ключові рішення компанії.
Засновник «Яндексу» Аркадій Волож потрапив під санкції Євросоюзу в червні 2022 року. ЄС обґрунтував включення Воложа до списку санкцій тим, що акціонерами та інвесторами «Яндекса» є російські держбанки «Сбер» і ВТБ. Після потрапляння під санкції Волож пішов у відставку з посади гендиректора Yandex N.V. та вийшов з ради директорів.
У серпні цього року Волож висловився проти «варварської» війни РФ в Україні. Через кілька днів після цієї заяви юристи бізнесмена звернулися до ЄС із проханням скасувати обмежувальні заходи.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.