Категорія
Новини
Дата

НБУ підвищив облікову ставку вперше за 2,5 року

Національний банк України збільшив облікову ставку з 6% до 6,5%. Востаннє регулятор підвищував ставку у вересні 2018 року – з 17,5% до 18%.

Ключові факти

  • Рішення спрямоване на поступове повернення інфляції до цілі в умовах відновлення як світової, так і української економіки. 
  • На початку 2021 року інфляція прискорилася та очікувано вийшла за межі цільового діапазону 5% ± 1 в. п. 
  • У січні зростання споживчих цін досягнуло 6,1% у річному вимірі. За попередніми оцінками НБУ, інфляція продовжила прискорення й у лютому.
  • Вона сягне пікових значень усередині поточного року, проте надалі почне сповільнюватися й повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. у першому півріччі 2022 року.
  • Основним припущенням, яке правління Нацбанку України бере до уваги, залишається продовження співпраці з МВФ.

Контекст

У квітні 2019 року НБУ вперше за два роки зменшив облікову ставку на 0,5% – до 17,5% річних. Відтоді облікову ставку регулярно знижували.

До середини 2020 року облікова ставка була зменшена в понад два рази – з 13,5% до 6,0%. Разом із тим ризики макроекономічної стабільності, а також очікування прискорення інфляції не дозволили Національному банку продовжити зниження облікової ставки, вважає керівник інвестиційного бізнесу UKRSIBBANK BNP Paribas Group Сергій Ягнич. В останні місяці 2020 року інфляція різко прискорилася – з 2,3% у вересні до 5,0% за підсумками року.

Умовами для подальшого підвищення інфляції, на думку Ягнича, є слабкий урожай через складні погодні умови, збільшення цін на нафту й газ, темпи зростання заробітних плат. Вартість грошей від Нацбанку – тільки одна частина вартості кредиту для бізнесу, також на ставки впливає рівень ризиків за кредитами, вважають представники Національного банку. Переважно береться до уваги ризик неповернення коштів.