Категорія
Новини
Дата

Нелегальні потоки чипів до РФ сповільнюються, але Китай і Гонконг залишаються перевалочними центрами – Reuters

2 хв читання

Постачання в Росію напівпровідників та інших товарів подвійного призначення суттєво скоротилися, проте Китай і Гонконг залишаються найбільшими центрами обходу антиросійських санкцій. Про це пише Reuters з посиланням на раніше неопубліковані дані Міністерства торгівлі США. 

США та їх союзники заявляють, що компоненти з Китаю є основною у підтримці російського ОПК, продукція якого використовується у війни проти України.

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Деталі

  • Постачання через Гонконг товарів високого пріоритету – передових компонентів, включаючи мікроелектроніку, які, на думку США і ЄС, можуть використовуватися для війни Росії в Україні, – скоротилися на 28% в період з січня по травень цього року. Водночас з материкового Китаю, за винятком Гонконгу, зафіксоване скорочення на 19%.
  • Це результат впливу кількох факторів, серед яких санкції з боку американського уряду, а також його взаємодія з компаніями, продукція яких незаконно імпортується до РФ, вважає Мінфін США.
  • Із серпня по грудень минулого року понад 200 зареєстрованих у Гонконгу фірм відвантажили російським покупцям товарів на суму майже $2 млрд, свідчать дані вашингтонської глобальної некомерційної організації з безпеки C4ADS. 
  • Із них на $750 млн передових компонентів було поставлено високоякісних мікросхем американської Nvidia та французької Vectrawave, а також більш простих чипів від Texas Instruments та Intel.
  • Як зʼясували журналісти Reuters, в офісах кількох гонконзьких компаній за вказаними в реєстраційних документах адресами, зареєстровані десятки подібних фіктивних фірм-одноденок.

Контекст

США та союзники неодноразово застерігали Китай щодо постачання до РФ товарів, які та може використати для військових цілей. Зокрема, раніше йшлося про постачання технологій, нелетальної допомоги на кшталт шоломів і бронежилетів та обладнання для виготовлення зброї.

На Китай припадає основний внесок у підтримці російської оборонно-промислової бази, заявляв в інтервʼю BBC News під час візиту до Пекіна у квітні держсекретар США Ентоні Блінкен. І хоча Китай, за його словами, не постачає Росії зброю та боєприпаси напряму, він надає їй критично важливі компоненти.

Росія вийшла на історичний максимум з виробництва зброї, заявив глава Держдепартаменту США. Москва отримує «величезну кількість» верстатів, мікроелектроніки, оптики переважно з Китаю. «70% верстатів і 90% мікроелектроніки надходять із КНР», – зазначив Блінкен.

Офіційний Пекін заперечував військову допомогу Росії.

Експорт Китаю до Росії в березні скоротився вперше із середини 2022 року на тлі зростаючих погроз США застосувати вторинні санкції щодо китайських банків та компаній за можливу підтримку РФ у війні проти України.

У травні під американські санкції потрапили 20 компаній, зареєстрованих у Китаї й Гонконгу. Ці підприємства, згідно із заявою США, експортували до РФ товари для створення безпілотників, а також допомагали Москві обходити західні санкції для отримання мікроелектроніки та інших технологій.

Китай з 1 липня посилив експортний контроль над продукцією, яка може використовуватися у військовій промисловості та товарах подвійного призначення. Таке рішення 30 травня ухвалило Міністерство торгівлі КНР.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд