Верховний Суд зобовʼязав АТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» сплатити до бюджету 3,7 млрд грн. Йдеться про податки та штрафи за неправомірне застосування податкових пільг при виплаті дивідендів кіпрським фірмам. Суд підтримав позицію податкової, задовольнивши касаційну скаргу, повідомив 23 квітня голова Державної податкової служби Руслан Кравченко. Доповнено: Південний ГЗК наполягає, що діяв у межах закону при виплаті дивідендів і вказав на ризики для інвесторів.
Подарунок для справжніх лідерок та лідерів
Сертифікат Forbes — 365 днів доступу до якісної аналітики, інсайтів та історій успіху, що змінюють мислення. Купуйте зараз
Деталі
- Під час перевірки податкова виявила, що протягом трьох років ПівдГЗК перерахував дивіденди 12 акціонерам – резидентам Кіпру. Загальна сума – 29,8 млрд грн, зазначив Кравченко.
- За його словами, при виплаті дивідендів застосовувалася пільгова ставка оподаткування – 5%, до бюджету сплачено 1,49 млрд грн.
- «Перевірка показала, що ці кіпрські компанії «технічні». Отримані кошти оперативно перераховувалися компаніям – резидентам Нідерландів. Отже, кіпрські компанії не є бенефіціарними власниками доходу, пільгове оподаткування – незаконне», – зазначив голова ДПС.
- Податківці донарахували основний платіж – 2,98 млрд грн і штрафи – 0,8 млрд грн. Позицію податкової товариство оскаржувало в суді. Однак Верховний Суд поставив крапку в судовій тяганині, скасувавши рішення двох перших інстанцій.
- Підприємство після оприлюднення рішення суду матиме 10 днів, щоб сплатити до бюджету відповідні кошти, зазначається у повідомленні податкової. У разі несплати через суд будуть заблоковані рахунки та заарештовано майно на суму заборгованості.
- Доповнено. Південний ГЗК діяв у повній відповідності до Податкового кодексу України та міжнародного права під час виплати дивідендів у 2017–2019 роках, заявила пресслужба підприємства.
- Кіпрські акціонери надали всі необхідні документи для застосування відповідної ставки податку на репатріацію дивідендів, а дії комбінату базувалися на роз’ясненнях Податкової служби та судовій практиці того періоду, зазначається у коментарі.
- Як пояснив Південний ГЗК, суди першої та апеляційної інстанцій скасували податкові повідомлення-рішення, посилаючись на мораторій на податкові перевірки під час воєнного стану. Однак Верховний Суд змінив попередню практику щодо мораторію та, не дослідивши справу по суті, ухвалив нове рішення, несприятливе для Південного ГЗК.
- «Така нестабільність податкової політики та судової практики, а також їхнє ретроспективне застосування створюють значні ризики для інвесторів і гальмують розвиток бізнесу в Україні. Південний ГЗК і надалі захищатиме свої права всіма законними способами», – йдеться у заяві.
Контекст
Південний ГЗК (Кривий Ріг) – один з основних виробників залізорудної сировини в Україні. Спеціалізується на видобутку та збагаченні бідних залізистих кварцитів для отримання залізорудного концентрату (67,7% заліза). Виробничі потужності комбінату: 29 млн т сирої руди та 11 млн т концентрату на рік. Контрольний пакет акцій Південного ГЗК належить нідерландській Mrtinvest B.V., кінцевим бенефіціаром якої є Рінат Ахметов.
Дохід підприємства за результатами 2024 року – 19,2 млрд грн (у 2023-му – 6,6 млрд), чистий прибуток – 2 млрд грн (у 2023-му чистий збиток – 6,9 млрд грн), свідчать дані YouСontrol.


Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.