Категорія
Новини
Дата

Податкові надходження від туризму обвалилися на 18% з початку року. Галузь лише входить у період найбільших втрат

Представники туристичної галузі України за перші чотири місяці 2022 року сплатили на 18% менше податків, ніж за аналогічний період минулого року, повідомляє Державне агентство розвитку туризму (ДАРТ). Загальна кількість платників податків у галузі в середньому скоротилася на 10%. Кількість юросіб зменшилася на 17%, а фізичних – на 7%.

Ключові факти

  • Найбільша частка надходжень до держбюджету за перші чотири місяці поточного року сплачена готелями та санаторіями – майже 370 млн грн. Але це менше на 24% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
  • Зафіксований спад на 58% від діяльності турбаз, кемпінгів, дитячих таборів відпочинку, сплачено – 57 млн грн податку проти 137 млн грн за аналогічний період 2021 року.
  • Зафіксовано значний приріст доходу від діяльності туристичних агентств, які сплатили до держбюджету на 85% коштів більше, ніж торік. Аналітики пов’язують це з тим, що до цього звітного періоду увійшли два перші довоєнні місяці року, для яких характерні ранні бронювання на новорічні та різдвяні свята. 
  • Незначне зростання податків – на 5% – також продемонстрували туроператори та власники приватних садиб, які в сукупності сплатили до держбюджету майже 100 млн грн.
  • Найбільший розмір сплаченого податку продемонстрували Київ та девʼять областей: Івано-Франківська, Львівська, Київська, Одеська, Дніпропетровська, Закарпатська, Харківська, Запорізька та Полтавська області. Щоправда, якщо порівнювати суми з аналогічним періодом 2021 року, то у Києві, Одеській, Івано-Франківській, Дніпропетровській, Харківській та Запорізькій областях все ж відбувся спад. 
  • Найбільше по податках втратили Одеська (84%) та Івано-Франківська (58%) області. Зростання зафіксоване у Львівській (47%), Закарпатській (30%), Полтавській (24%) та Київській (10%) областях.
  • Туристична галузь України тільки входить у період найбільших економічних втрат, зазначила голова Держтуризму Мар’яна Олеськів. «Оскільки в Україні лютий і березень – завжди період низького сезону, то і втрати поки маємо незначні. Адже сезон у нас починався фактично з травня-червня, піку досягав у липні-серпні, у вересні-жовтні зазвичай стартував діловий сезон. Таким чином, ми зараз лише входимо у період найбільших економічних втрат», – зазначила очільниця ДАРТ.

Контекст

Туристична галузь України перебуває у важкому стані. Найбільше постраждали туроператори та турагенти, у них фактично немає роботи. Дещо відновлюють свою роботу туроператори внутрішнього туризму, розповіла Олеськів.

Іноземні туристи майже не прибувають до України. Внутрішніх туристів зараз теж немає. У перші місяці війни було дуже багато вимушених переселенців, які переміщались на більш безпечні території, зупинялись у закладах розміщення.

За перші п’ять місяців року туристичний збір в Україні зріс на 65%. Це збір, який сплачують громадяни, коли зупиняються у готелях та інших такого типу закладах. Щоб хоч якось реанімувати туристичну сферу, ДАРТ спільно із туроператорами внутрішнього туризму організовує поїздки по певних культурних та історичних локаціях України.

Матеріали по темі