Колаж Forbes.ua
Категорія
Компанії
Дата

Ахметов, Пінчук, Веревський більше не хочуть мати російських топменеджерів. Як український бізнес вирішує питання «токсичного паспорта»

Колаж Forbes.ua

Вторгнення Росії закрило український ринок для російських експатів. Кого звільнили і чи збережуть посади менеджери, які хочуть працювати в Україні?

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Листи щастя 

На початку березня російські топменеджери гірничо‑металургійного холдингу «Метінвест» Ріната Ахметова і Вадима Новинського, отримали листи із пропозицією розірвати контракти, повідомили на умовах анонімності два топи компанії. Також цю інформацію підтвердив Forbes топменеджер компанії-конкурента. 

У розпал війни з Росією наявність у менеджменті громадян країни-агресора супроводжуються репутаційними ризиками, навіть якщо ці менеджери мають проукраїнські погляди та багато років живуть в Україні. Крім того, після 24 лютого у команді почали загострюватися суперечки між українськими і російськими топами, навіть тими, що працюють разом багато років, говорить один зі співрозмовників Forbes. Треба було випустити пар, при цьому втримати керованість.  

У «Метінвесті» запит Forbes залишили без коментаря. Наразі невідомо, скільки росіян залишаються на своїх посадах – компанія прибрала з сайту інформацію про управлінський склад. Дані, що збереглися в кеші, свідчать, що до 24 лютого росіяни обіймали майже третину посад у раді директорів «Метінвесту».  

З 11 директорів компанії російське громадянство мали директор з логістики та закупівель Олексій Громаков (раніше працював у російських компаніях «Вимпелком», «Аерофлот» і «Сібур»; у «Метінвесті» з квітня 2018 року), директор зі сталого розвитку та взаємодії з колективом Олексій Комлик («Система» та «Уралкалій»; у «Метінвесті» з 2013-го), директорка з економіки та розвитку бізнес-системи Ольга Овчинникова («Северсталь-ресурс» та «Альянстрансойл»; у «Метінвесті» з 2010-го), операційний директор Олександр Погожев (американська Severstal International та російська «Северсталь»; у «Метінвесті» з 2010-го). 

Металургійний холдинг уже розпрощався з більш ніж десятком російських менеджерів (точна кількість невідома і може бути значно більшою), що працювали на нижчих управлінських рівнях, як директори департаментів. Під час звільнення вони отримали від трьох до шести щомісячних зарплат (залежно від стажу в «Метінвесті»). Умови розриву контракту з управлінцями вищої ланки обговорювались індивідуально. 

Російським співробітникам запропонували два варіанти розриву: звільнитися за згодою сторін або, якщо є законні підстави (кількість років проживання, посвідки тощо), претендувати на українське громадянство. «При цьому збереження робочого місця та зарплати на період отримання паспорта не гарантувалось», – говорить співрозмовник Forbes у «Метінвесті», який прийняв рішення залишити компанію.  

За даними Forbes, компанію вже покинули Олексій Громаков та Олександр Погожев. Кілька топменеджерів, які давно мешкають в Україні, розпочали процедуру отримання українського громадянства. 

Законодавці мод

Моду на російських топів в Україні в середині 2000-х впровадили холдинги Ріната Ахметова і Віктора Пінчука, говорить гендиректор рекрутингової компанії Brain Source Андрій Кривокоритов. 

Окрім західної освіти та досвіду роботи в міжнародних компаніях, у підборі керівних кадрів для Ахметова була важливою наявність у кандидата розуміння пострадянських реалій. Оскільки російський ринок був більш розвиненим у галузі великих промислових підприємств, там був ширший вибір людей із необхідним набором навичок, каже Кривокоритов. 

Велику частину топів для компанії Ахметова та Пінчука привозили російські хедхантери «Росексперт» та Ward Howell. Росіянин Кирило Рубінський керував групою EastOne Пінчука протягом пʼяти років і залишив компанію у 2017-му. У різний час головний металургійний актив Пінчука «Інтерпайп» очолювали росіяни Євген Бернштам та Артем Поляков. Зараз в «Інтерпайпі» немає топменеджерів з російським громадянством, повідомили у пресслужбі компанії.  

Чому їх лишилося багато в «Метінвесті»? Певною мірою залученню російських кадрів сприяла росіянка Наталія Стрелкова, яка відповідала за HR-напрям з 2010 по 2018 рік, говорить співрозмовник Forbes у «Метінвесті». Сам Ахметов повністю передав кермо правління менеджменту і не впливає на кадрову політику компаній групи SCM, йдеться у відповіді пресслужби SCM.

У найбільшому приватному енергохолдингу країни ДТЕК, що також належить Ахметову, немає осіб із громадянством країни-агресора, повідомили Forbes у пресслужбі ДТЕК. Росіянин Ігор Щуров, якій очолює «ДТЕК Нафтогаз», має ізраїльський паспорт, як і керівник ще однієї компанії Ахметова, Harveast, Дмитро Скорняков. Коли обидва отримали громадянство Ізраїлю – невідомо.

Хто ще звільнив росіян, а хто не визначився 

Наприкінці березня 2022 року колишній директор з поширення технологій російського «Яндексу» Григорій Бакунов звільнився з гемблінгової компанії Parimatch. Причину він пояснив так: «На мою особисту думку, в українських компаніях немає і не може бути місця російським топменеджерам… Хоч би яким я був, мені зараз здається, що керувати українцями, маючи російський паспорт, неправильно». Бакунов керував технологічною трансформацією Parimatch. За словами СЕО холдингу Максима Ляшка, Бакунов лишається консультантом Parimatch.

Компанія також припинила трудові та бізнес-відносини із кількома співробітниками з російським громадянством, сказав Ляшко.

«АрселорМіттал Кривий Ріг», що входить до сталевої імперії Лакшмі Міттала, на початку активної фази війни 2022 року припинив співпрацю з росіянкою Діаною Мєдвєдь, яка мала посаду директорки з логістики. На її місце призначили українця Андрія Мягкова. Більше росіян в АМКР нема, повідомила пресслужба компанії.

Агрохолдинг Kernel Андрія Веревського 12 березня задовільнив прохання росіянина Сергія Шибаєва звільнити його з ради директорів. Шибаєв працював у Kernel з 2012 року.

З вересня 2021-го головою наглядової ради «Смарт-Холдингу» Вадима Новинського залишається росіянин Олексій Пертін. До цього він був гендиректором компанії. Також він є членом наглядової ради «Метінвесту». Пертін минулого року подав заяву до Міграційної служби України щодо набуття українського громадянства. Пресслужба «Смарт-Холдингу» не уточнила, чи залишається на своїй посаді призначений директором зі стратегії та інвестицій у липні 2021 року Кирило Чебунін.

Ахметов, Пінчук, Веревський більше не хочуть мати російських топменеджерів. Як український бізнес вирішує питання «токсичного паспорта» /Фото 1

Кирило Рубінський (EastOne)

Ахметов, Пінчук, Веревський більше не хочуть мати російських топменеджерів. Як український бізнес вирішує питання «токсичного паспорта» /Фото 2

Олександр Погожев («Метінвест»)

Ахметов, Пінчук, Веревський більше не хочуть мати російських топменеджерів. Як український бізнес вирішує питання «токсичного паспорта» /Фото 3

Олексій Комлик («Метінвест»)

Ахметов, Пінчук, Веревський більше не хочуть мати російських топменеджерів. Як український бізнес вирішує питання «токсичного паспорта» /Фото 4

Ігор Щуров («ДТЕК Нафтогаз»)

Ахметов, Пінчук, Веревський більше не хочуть мати російських топменеджерів. Як український бізнес вирішує питання «токсичного паспорта» /Фото 5

Григорій Бакунов (Parimatch)

Ахметов, Пінчук, Веревський більше не хочуть мати російських топменеджерів. Як український бізнес вирішує питання «токсичного паспорта» /Фото 6

Олексій Пертін («Смарт-Холдинг»)

Попередній слайд
Наступний слайд

Буквально за кілька тижнів до початку війни виконавчим директором мережі «Сільпо» та заступником президента Fozzy Group став експартнер McKinsey & Company у Росії Олексій Бєлкін. У Fozzy Group не відповіли на запит Forbes. «Бєлкін продовжує працювати», – повідомив колишній співробітник Fozzy Group, знайомий зі станом справ у компанії Володимира Костельмана

З 2019 року до правління Альфа-Банку входили громадяни Росії Олександр Луканов та Дмитро Серьожин. Джерело, близьке до згаданих топменеджерів, повідомило, що Олександр Луканов ще в 2014 році отримав паспорт Кіпру, а Серьожин найближчим часом буде виведений з правління. У пресслужбі Альфа-Банку на запит Forbes, чи продовжують Луканов і Серьожин працювати в правлінні банку, не відповіли.

За згодою сторін

На яких підставах може бути звільнено громадян РФ? Українські компанії не мають права звільняти співробітників за ознакою громадянства, каже HR-менеджер «Епіцентр-К» Йолана Каменчук. Для цього Україна має запровадити відповідні санкції.

Поширена практика – розійтися полюбовно. Стандартна умова для розриву контракту під час війни – форс-мажорна ситуація, каже Андрій Кривокоритов.

Виплата компенсації цілком залежить від доброї волі роботодавця. Так, у звичайних умовах, під час скорочення, наприклад, у зв’язку з реорганізацією або закриттям філіала іноземної компанії, виплачуються від шести до дванадцяти заробітних плат для топменеджерів та від трьох до шести – для менеджерів середньої ланки. 

В українських компаніях це зазвичай два місячних оклади, якщо іншого не передбачено контрактом. Крім того, під час реорганізації необхідно поінформувати робітника за два місяці та сплатити йому щонайменше одну місячну зарплату вихідної допомоги.

Зміна паспорта

Довгий сценарій вирішення кадрового «російського питання» – отримання українського громадянства. «Це стає трендом серед російських топменеджерів», – говорить Forbes один із топових українських консультантів executive search. 

Колишній гендиректор Carlsberg Ukraine Євген Шевченко планує відмовитися від російського громадянства на користь українського. «Російський паспорт токсичний», – констатує він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні