Категорія
Новини
Дата

Коли закінчиться війна: прогноз від українського бізнесу (конференція Forbes)

Більшість представників українського бізнесу (49%) чекають на закінчення гострої фази війни взимку, свідчать дані липневого опитування Gradus Research. Про це розповіла засновниця компанії Євгенія Близнюк на конференції Forbes «Будуємо разом» (долучитися до конференції, яка проходить 8 липня з 10:00 до 17:00, можна за посиланням https://cutt.ly/uLou7tN).

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Переважна більшість, або 83%, представників українського бізнесу вважають себе спроможними конкурувати з європейськими.
  • Війна вплинула на обсяги активності: половина бізнесу працює частково, 22% – як раніше, 19% – призупинили роботу, але мають наміри її відновити. Але є сміливці – 6% почали новий бізнес.
  • Не потребують релокації майже половина – 48%, повністю або частково перемістилися 12%, у процесі – 20%, потребують і планують релокацію – 18%. Ключові причини переміщення – зберегти бізнес (38%), більший попит на інших територіях (30%), зняття логістичних проблем.
  • У межах України переїхала більшість бізнесів (72%), а з 11%, що переїхали за кордон, понад половина (62%) – до країн ЄС, переважно до Польщі, Німеччини, Болгарії, Естонії. Обираючи країну, враховували попит на свої продукти та послуги, розвиток інфраструктури і законодавчі бар’єри.
  • Ключові переваги в ЄС: доступ до великих ринків збуту, прозорість правил роботи та оподаткування, відсутність митних і кількісних обмежень, спрощені адміністративні процедури торгівлі з іншим країнами ЄС. Але є бар’єри: висока конкуренція вже існуючих бізнесів, формальні труднощі з обліковим супроводом, мовний бар’єр.
  • Релокація – це можливість для країни, вважає більш як половина респондентів (54%), проте більш як третина бачить загрозу для країни через виток підприємців за кордон.
  • Гостра фаза війни закінчиться взимку, вважають 49% підприємців, але третина опитаних говорить про тривалість до кінця наступного року чи навіть на роки.
  • Опитування Gradus Research про тренди в бізнес-середовищі щодо ставлення українців до ЄС проведено 5 липня серед 100 керівників підприємств малого, великого та середнього бізнесу.

Контекст

Війна значно вплинула на український бізнес. На початок травня 79% підприємців декларували зменшення доходу, 7% – його втрату. Бізнеси, що припинили свою діяльність, були вимушені відправити працівників у безоплатну відпустку (42%) та скоротити штат (18%). Лише 22% активних бізнесів зазначали, що режим роботи залишився без змін порівняно із довоєнним часом.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні