Категорія
Компанії
Дата

Як комбінувати приватні та публічні компанії в інвестпортфелі, щоб забезпечити стабільний дохід під час кризи

3 хв читання

Час традиційних фондів із п'ятирічним інвестиційним циклом і класичною формою управління, яка не змінювалася останні років 30–40 років, себе зживає. Як інвестору комбінувати портфель.

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Щоб бути ефективними, інвестиційні фонди, попри свій імідж закостенілих традиціоналістів, адаптуються до нових реалій. Серед прикладів – Fidelity Investments, одна з найбільших у світі компаній з управління активами, створює нові інвестиційні продукти, йде шляхом демократизації інвестицій.

88-річний інвестор Алан Патрікоф, засновник Apax Partners, вже в похилому віці зважився на нове партнерство та став співзасновником фірми венчурного капіталу Greycroft.

Чому це важливо

Після того як світова економіка подолала початкові проблеми, спричинені пандемією, поєднання подальших спалахів COVID-19 у Китаї, економічних ефектів війни в Україні, підвищення процентних ставок та інфляції поставило нові завдання. На цьому тлі все частіше говорять про ймовірність рецесії або суттєве уповільнення економічного зростання у 2023 році.

З початку 2022-го глобальні ринки стикалися із потрійною проблемою зниження прибутковості. Той рідкісний випадок, коли ціни акцій та облігацій показували зниження на тлі підвищеної волатильності ринку та підвищеної інфляції. Це спричинило катастрофічні результати багатьох професійних інвесторів.

Наразі акції growth компаній переживають одне з найбільших падінь з початку 2008 року, деякі з них втратили у вартості від 50 до 80%. Люди розчаровані у своїх інвестиціях, як вогню бояться акцій технологічних компаній.

При цьому бізнес хороших компаній весь цей час розвивався, зростала клієнтська база, виторг, з'являлися нові продуктові лінійки. Хтось зараз у паніці ховає їх разом із усім ринком, а хтось продовжує вкладати в них, очікуючи на підйом. Це серйозне випробування для нервів, до якого готові не всі керівники, а ще менше до цього готові клієнти з помірковано агресивним ризик-профілем.

Що фонди можуть запропонувати зараз, щоби остаточно не вбити віру в інвестиційний ринок?

Велику роль в інвестиційному портфелі мають відігравати активи з низькою кореляцією та низькою бетою (чутливістю до змін) до ринку. Своєчасний продукт – це симбіоз інвестицій у приватні та громадські компанії, і навіть у структуровані товари. Ця інвестиція забезпечує хеджування ризиків і наявність грошового потоку для інвестора на період інвестиції. Такий продукт хоч і менш ліквідний, проте забезпечує зниження волатильності. На відміну від класичного бонда забезпечує вищу купонну доходність, а також додатковий апсайд від інвестиції, крім повернення тіла інвестиції та купонного доходу.

Нині що більше у клієнтів угод, то більше грошей вони втратять – ліквідність грає проти інвестора. Ціна в private equity-секторі за актуальними мультиплікаторами суттєво занижена на тлі стабільного зростання виручки та клієнтської бази.

У такому контексті private equity може запропонувати комбінацію доступу до інноваційних та швидкозростаючих компаній late stage та потенційно вищий прибуток в обмін на триваліший період інвестування.

Як інвестору комбінувати портфель

Комбінації інвестиційних продуктів та їх пропорція у портфелі можуть бути різними, вони залежать від поточної ситуації на ринку та ризик-профілю клієнта.

Інвестор може наповнити портфель компаніями з однієї категорії – наприклад, приватні технологічні компанії доповнюються технологічними високої капіталізації, що публічно торгуються, яких у приватному секторі просто немає. Або сформувати портфель із набору технологій та індустрій, які здаються перспективними на тривалій дистанції, – купити структуровані продукти на гранично дешеві сектори на кшталт програмного забезпечення та безпосередньо інвестувати у фудтехи чи ESG та нову енергетику.

Ці комбінації підходять для інвесторів, які шукають можливість отримувати відсоткові виплати та брати участь у відновленні зростаючого сектору.

У разі висхідної тенденції на фондовому ринку такі угоди пропонують 3Х дохід на капітал. А це лише питання часу. Навіть якщо ринок знову впаде на 25% і більше, він сильніше зросте у майбутньому, а тому буде можливість ще більше на ньому заробити. Ліквідність залишилася, надруковані у великій кількості гроші нікуди не зникли. Чим гірше буде на ринку й у реальній економіці, чим глибшою буде рецесія, тим швидше національні банки знизять ставки і тим швидше зупиниться падіння.

Історичні аналогії показують, що інвестори, які всупереч ринку, але не всупереч здоровій логіці, інвестували в періоди турбулентного ринку, дійшли найкращих результатів за підсумками тривалих періодів.

Характерний приклад – період 2000–2002 років. Після бурхливого зростання сотні відсотків компанії впали на 90% і більше. Amazon – на 95%, Microsoft – на 65%. Інвестори, які розуміли бізнес компаній та не боялися інвестувати у періоди волатильності, були багаторазово винагороджені.

Щоб слідувати стратегії успішного інвестиційного балансу, потрібно дивитися на організацію як на живий організм, який переживає різні етапи розвитку – від стартапу до громадської дивідендної компанії. І розуміти, на якому етапі цей організм найефективніший.

Найчастіше інвестиційні фонди зосереджені на одному секторі – публічному чи private equity, мають у своєму секторі глибоку експертизу і багаторічну успішну історію. Стратегія широкого погляду ринку передбачає об'єднання фондів, злиття експертиз, створення нових компаній, які володіють повним набором інвестиційних інструментів, тому можуть вчасно зорієнтуватися і створити комбінацію товарів, що найбільше підходить для поточного моменту.

Зараз усі втратили у моменті. І в цій ситуації проявляється два типи есет-менеджерів: ті, хто розуміє, що потрібно адаптуватися до нових умов, і ті, хто продовжує танцювати, навіть коли музика закінчилася.

 

Матеріали по темі

 

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд