Джиммі Картер, 39-й президент США, який згодом отримав Нобелівську премію миру за свою гуманітарну діяльність, помер у віці 100 років у неділю, 29 грудня, пише Reuters.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- За даними заснованої ним правозахисної організації Центр Картера, він помер у неділю у себе вдома в Плейнсі, штат Джорджія, в оточенні сімʼї.
- Його смерть настала через рік після того, як у листопаді 2023-го померла його дружина Розалін Картер, з якою він прожив 77 років.
- В останні роки Картер зіткнувся з низкою проблем зі здоровʼям, включаючи меланому, яка поширилася на печінку та мозок. Картер вирішив звернутися за допомогою до хоспісу у лютому 2023 року замість того, щоб пройти додаткове медичне втручання.
- «Мій батько був героєм не тільки для мене, а й для всіх, хто вірить у мир, права людини та безкорисливе кохання», – заявив Чіп Картер, син колишнього президента.
- Президент США Джо Байден розпорядився оголосити 9 січня на всій території Сполучених Штатів днем національної жалоби, йдеться в заяві Білого дому. «Я закликаю американський народ зібратися цього дня у своїх місцях поклоніння, щоб віддати шану памʼяті президента Джеймса Ерла Картера», – сказав Байден.
- Обраний президент США Дональд Трамп заявив на своїй платформі Truth Social, що «проблеми, з якими зіткнувся Джиммі на посту президента, припали на поворотний момент для нашої країни, і він зробив усе, що було в його силах, щоб покращити життя всіх американців. За це ми всі маємо йому бути вдячними».
- Картера буде поховано на приватній церемонії в невеликому містечку – приблизно за 240 км на південь від Атланти – після державного похорону у Вашингтоні та публічного заходу в Атланті.
Контекст
Картер, демократ, став президентом у січні 1977 року після перемоги над чинним президентом-республіканцем Джеральдом Фордом на виборах 1976-го.
Картер балотувався на переобрання у 1980 році, але був зметений з посади великою перевагою голосів, оскільки виборці вітали республіканського суперника Рональда Рейгана, колишнього актора та губернатора Каліфорнії.
Картер прожив довше за будь-якого президента США і, залишивши Білий дім, заслужив репутацію відданого гуманіста.
Він протягом десятиліть енергійно працював над гуманітарними питаннями. У 2002 році він був удостоєний Нобелівської премії миру на знак визнання його «невпинних зусиль щодо пошуку мирних рішень міжнародних конфліктів, просування демократії та прав людини, а також сприяння економічному та соціальному розвитку».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.