Електронні платежі проходять, та магазини і АЗС можуть безпідставно відмовляти у сплаті карткою. Голова Національного банку Кирило Шевченко 27 лютого розповів про роботу банківської системи під час війни
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Головне з брифінгу голови НБУ
- НБУ перерахував Національній гвардії 450 млн грн і збирає заявки від Міністерства оборони та поліції, скільки і на що перерахувати ці гроші.
- Система електронних платежів НБУ працює надійно – усі розрахунки картками безперебійні.
- Банкомати працюють. Люди спустошили їх за вихідні, але 28 лютого (понеділок) інкасатори поповнять їх готівкою. НБУ не поповнить готівкою тільки банкомати, розташовані там, де фізично йдуть воєнні дії.
- Задля безпеки систему електронних платежів перевозять з центральних локацій на резервні у Західній Україні, і всі банки до неї підключаться. Це трохи сповільнює роботу системи. «Потужності на резервних локаціях не такі великі, як у Києві, – сказав Шевченко. – Нам буде важко підтримувати роботу системи, якщо її потужності фізично відключать у Києві».
- Системи валютних резервів НБУ передислокували з Києва. Їм нічого не загрожує: як фізичним резервам, так і залишкам на кореспондентських рахунках у центральних банках інших країн.
- Деякі торгівельні мережі, наприклад EVA, відмовляються приймати безготівкові платежі, хоча їхні термінали працюють, як і банківська система. Відмови створюють додаткову небезпеку: громадяни біжать в банкомати знімати готівку, з готівкою йдуть в магазин, а інкасаторські служби потім йдуть до магазинів.
- Потрібно припинити безпідставну відмову ритейлерів розрахуватися картками. Всі гроші мережам зараховуються своєчасно, і немає жодних підстав відмовляти у безготівкових розрахунках.
- Якщо магазини не приймають платежі картками, можна звернутися на гарячу лінію НБУ, писати на електронну пошту або постити про це у соцмережах. НБУ може відмовити таким магазинам в інкасації.
- Відтік з депозитів не критичний, хоча і більший за сезонні коливання: зі строкових та безстрокових депозитів у гривні – 6,5%, в іноземній валюті – 11,5%.
Контекст
НБУ за день видав банкам 51,5 млрд грн антикризових кредитів. НБУ не уточнює, які саме банки отримали підтримку ліквідності. Згідно з порядком видачі рефінансування, який регулятор затвердив 25 лютого, банки можуть отримати беззаставні (бланкові) кредити на термін до одного року з правом продовжити їх ще на рік.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.