Прямі збитки через підрив Каховської ГЕС вже досягли $2 млрд. Перші оцінки від KSE і Мінекономіки /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Прямі збитки через підрив Каховської ГЕС вже досягли $2 млрд. Перші оцінки від KSE і Мінекономіки

Getty Images

Прямі збитки, спричинені підривом Каховської ГЕС, сягають щонайменше $2 млрд. Йдеться про втрати житлово-комунального сектора, енергетики, сільського господарства, транспорту, екології, промисловості. Такі дані наведено у першому аналізі фахівців KSE Institute у співпраці з Офісом президента, Мінекономіки та Мінінфраструктури.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

 • Прямі збитки від затоплення приватних будинків та супутньої інфраструктури оцінюються в $950 млн, зазначила перший віцепрем’єр – міністр економіки Юлія Свириденко. За її словами, понад чверть загальної суми збитків – $586 млн – повʼязані з руйнуванням безпосередньо гідроелектростанції, яку доведеться будувати з нуля.
 • Житлове господарство. Втрат зазнав житловий фонд населених пунктів Херсонської та Миколаївської області: 49 та 31 міст, сіл, містечок відповідно. На Миколаївщині підтоплено більш ніж 500 приватних будинків в сільській місцевості. У Херсонській області точний аналіз неможливий через часткову тимчасову окупацію. За попередніми оцінками, близько 20 000–30 000 будинків попали в зону підтоплення, з яких принаймні 150 багатоповерхових будинків в місті Херсон. Прямі збитки від затоплення приватних будинків та супутньої інфраструктури оцінюються в $950 млн.
 • Також Україна понесе в 2023 році додаткові витрати на будівництво водогонів. Для ліквідації наслідків знищення ГЕС бюджетний комітет погодив виділення $41 млн (1,5 млрд грн) на будівництво магістральних водогонів. 
 • Енергетика. Понад чверть загальної суми збитків через підрив ГЕС – $586 млн – повʼязані безпосередньо з руйнуванням Каховської гідроелектростанції, яка має потужність 334,8 МВт і не підлягає відновленню, та дамби. Загальні збитки енергетиці сягнули $624 млн. Річні економічні збитки від руйнування ГЕС завдані «Укргідроенерго» складають понад $100 млн. Потреби на побудову нової ГЕС аналогічної потужності сягнуть близько $1 млрд. 
 • Також внаслідок затоплення, втрачено електромережі у затоплених населених пунктах, а також затоплено 17 автозаправних станцій та 2 нафтобази.
 • Транспортна інфраструктура. Збитки, завдані транспортній інфраструктурі, сягнули $311 млн. За оцінками експертів проєкту, понад 290 км доріг постраждали від повені. Частина міжнародних та регіональних доріг затоплені. Найбільш зруйнованими є комунальні дороги – понад 50% від загальної довжини.
 • Промисловість. Промислові підприємствам та інший бізнес втратили внаслідок підриву за попередніми оцінками вже $105 млн. Можна очікувати, що постраждало в основному важке обладнання, яке не можна було транспортувати, та будівлі. Серед них великі промислові об’єкти, розташовані в Корабельному районі міста Херсон. Місцева адміністрація повідомила про затоплення 28 великих промислових об’єктів, розташованих на правому і лівому берегах Дніпра.
 • Сільське господарство. Знищення посівів сільськогосподарських культур, поголів’я худоби та риби призвело до збитків сільського господарства на $25 млн. Незначні прямі збитки повʼязані з тим, що території знаходяться під постійним обстрілом від початку повномасштабного вторгнення і активне використання сільськогосподарських угідь не відбувається, а також порівняно малою площею сільськогосподарських земель, що зазнали затоплення. 
 • Каховське водосховище використовувалося для забезпечення водою зрошувальних систем і тваринництва загальною площею 584 000 га (фактична площа зрошуваних земель до війни становила 262 000 га). Тому непрямі втрати доходів для рослинництва зростуть на $182 млн на рік. Інші галузі сектору будуть втрачати до $49 млн на рік
 • Довкілля та екологія. Орієнтовна сума збитків, завданих навколишньому середовищу, оцінюється у $1,5 млрд (дані Міндовкілля). 150 т нафти витекло під час вибуху дамби. Рівень солоності Чорного моря біля Одеси майже втричі нижчий норми. 
 • Підтоплення загрожує трьом природно-заповідним паркам: «Нижньодніпровський», «Кам’янська Січ», «Білобережжя Святослава», Чорноморському біосферному заповіднику, який охороняється ЮНЕСКО. 
 • Крім того, у зоні впливу опинилися Регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса» загальною площею майже 18 000 га; ділянки Чорноморського біосферного заповідника «Волижин ліс», о. Довгий, о. Круглий площею 2700 га; регіональний ландшафтний парк ʼВисунсько-Інгулецькийʼ, площею 2700 га.

Контекст

Економісти з приватного сектору та НБУ вже мають перші оцінки впливу катастрофи на Каховській ГЕС на економічне зростання та інфляцію цього року. Попередній висновок – попри значні гуманітарні й техногенні наслідки трагедія не завадить більш швидкому, ніж очікувалося, росту ВВП у 2023-му.

Втім, помітний негативний ефект все ж буде. По-перше, ще більше постраждають великі металургійні підприємства. По-друге, ціни на деякі продовольчі товари можуть зрости. Довгострокові наслідки підриву росіянами дамби у Каховці будуть куди більш драматичними, особливо для Херсонщини, зазначають опитані Forbes аналітики.

Що трагедія означає для ВВП, інфляції та спроможності держбюджету впоратися з її наслідками без друкування гривні, читайте в редакційному матеріалі Forbes.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні