Категорія
Гроші
Дата

Українській економіці прогнозують 5–7% зростання. За яких умов це можливо? Пояснюють аналітики Dragon Capital, ICU, Sense Bank і ЦЕС

3 хв читання

На початку року більшість економічних прогнозів обіцяли Україні мінімальне зростання ВВП у 2023-му або навіть ще один рік падіння. Зараз ситуація змінилася. Але чи здатна українська економіка зростати темпами у 5–7%

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

«10% зростання ВВП цього року мене здивують, але 5–7% – це абсолютно робоча цифра», – сказав засновник інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа під час ефіру YouTube-проєкту Forbes «Business Breakfast з Володимиром Федоріним».

Ще кілька місяців тому про такі темпи відновлення економіки не йшлося. У січні НБУ суттєво погіршив очікування економічного зростання: з 4% до 0,3%. Консенсус-прогноз, зібраний на початку березня Центром економічної стратегії (ЦЕС), передбачав, що цьогоріч на Україну очікує мінімальне падіння ВВП у 0,1%.

Втім, песимістичні очікування, ймовірно, не справдяться. Свої прогнози вже поліпшили Нацбанк (2% зростання проти 0,3%) та зазвичай дуже консервативний Міжнародний валютний фонд. Раніше МВФ прогнозував для ВВП України діапазон від -3% до 1%. Зараз йдеться про те, що ще одного року скорочення української економіки не буде.

Але чи означає це, що економіка може цьогоріч вийти на темпи відновлення у 5–7%?

Чому економіка пішла вгору 

Економічна активність в Україні суттєво зростала у першому кварталі 2023-го завдяки швидкому відновленню енергетичної системи після російських атак, зазначається у пресрелізі МВФ з нагоди перегляду чотирирічної програми співпраці з Україною.

Стабілізацію енергопостачання як одну з найважливіших причин відзначають усі економісти, опитані Forbes. Зимові відключення світла були суттєвою підставою для песимізму щодо перспектив економіки цьогоріч, констатує голова аналітичного департаменту Sense Bank Олексій Блінов.

Другий фактор – відносно стабільна безпекова ситуація, попри ракетні обстріли. Ключовий аспект – лінія фронту вже багато місяців залишається майже незмінною. «Є все більша впевненість бізнесу, що ситуація не погіршиться. Це сприяє поступовому відновленню виробництва», – зазначає голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.  

З січня кожного місяця зростала завантаженість підприємств, і очікування бізнесу стабільно позитивні, додає директорка аналітичного департаменту Dragon Capital Олена Білан. 

2 червня НБУ опублікував травневе опитування підприємств. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) хоч і дещо знизився, але залишився вище нейтрального рівня. До квітня усі опитування, які Нацбанк проводив під час війни, свідчили про швидше негативні очікування бізнесу.

Третя складова – макростабільність. Це, зокрема, фінансова допомога партнерів, зміцнення гривні, уповільнення інфляції, продовження роботи «зернового коридору» (хоч і з перебоями). Стабільні і великі обсяги міжнародної допомоги через державні видатки стимулюють економіку, каже старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.  

Позитивні очікування є не тільки в бізнесу, а й у населення. «Більшу частину минулого року домогосподарства здебільшого витрачались лише на найнеобхідніше, тепер населення поступове збільшує свою частку витрат», – зазначає Ваврищук з ICU.  

Також українську економіку підтримує ситуація на зовнішніх ринках: зросли ціни і попит для металургії та руди, вказує Білан із Dragon Capital. Є поступове відновлення і у звільнених регіонах – насамперед на Харківщині, де не так багато обстрілів, як на Херсонщині, додає вона. 

Чи вдасться досягнути 5–7% зростання?

Dragon Capital мав один із найпесимістичніших прогнозів на 2023-й. Наприкінці минулого року компанія заявила, що очікує падіння ВВП на 5%. Вже у березні аналітики покращили прогноз до -0,5%, а у середині квітня – до +3%. 

Sense Bank зберігає оцінку економічного зростання цього року у 5,5%, розповідає Блінов. ICU поки залишається з прогнозом +2%, але не виключає перегляду після публікації попередніх оцінок Держстату по першому кварталу, каже Ваврищук.

Чи реально досягнути показника у 5–7%? Для такого зростання потрібні найкращі сценарії: завершення бойових дій, відновлення морської торгівлі, повернення мігрантів з-за кордону, каже Гайдай із ЦЕС. «Це все малореалістично цьогоріч», – вважає він.

Результати економіки залежать насамперед від ситуації на фронті, каже Білан із Dragon Capital. «Якщо контрнаступ буде успішним, якщо вийдемо принаймні на кордони до 24 лютого, зростання може бути дуже швидким, 5–7% цілком реальні», – пояснює вона.

Терористичні атаки Росії на Київ та інші міста негативно впливають на споживчі настрої. «Це погано для сфери послуг», – констатує Білан. В опитуванні бізнесу від НБУ саме підприємства сфери послуг єдині мають негативні очікування ділової активності.  

Ще один ризик – припинення роботи «зернового коридору», каже Ваврищук з ICU. Проблемою може бути і продовження торговельних обмежень з боку ЄС, додав Гайдай. 

Великий вплив матиме і стійкість енергетичної системи восени та взимку. Повернення потенційних блекаутів може серйозно вдарити по економічній активності, зазначає Ваврищук.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні