Рада ЄС ухвалила рішення продовжити тимчасовий захист ще на рік – з 5 березня 2025 року до 4 березня 2026 року, для більш ніж 4 млн українських біженців, повідомила пресслужба інституції.
Зараз тимчасовим захистом у ЄС користуються майже 4,2 млн переміщених з України осіб, серед яких одна третина – діти.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Ухвалене Радою ЄС рішення про продовження не змінює рішення від березня 2022 року щодо категорій осіб, на яких поширюється тимчасовий захист.
- «День за днем Росія тероризує український народ бомбардуваннями… Ті, хто втік від російської агресії, можуть і надалі розраховувати на нашу солідарність», – сказала державний секретар Бельгії з питань притулку та міграції Ніколь де Мур.
- Тимчасовий захист забезпечує негайний та колективний захист великої групи переміщених осіб, які прибувають до ЄС та не мають змоги повернутися до країни свого походження.
- Система знижує тиск на національні системи надання притулку, оскільки заяви не повинні розглядатись індивідуально. Люди, які мають тимчасовий захист, користуються тими самими правами по всьому ЄС.
- Ці права включають право на: проживання, доступ до ринку праці і житла, медичну допомогу, соціальну допомогу, доступ до освіти для дітей.
- Закон ЄС про тимчасовий захист визначає мінімальні стандарти захисту. Фактичний рівень допомоги може змінюватись від однієї держави-члена до іншої.
- Відповідно до своїх національних процедур державам-членам, можливо, доведеться ухвалити додаткові акти щодо реалізації цього рішення.
Контекст
Тимчасовий захист – це надзвичайний механізм ЄС, який активується у виняткових обставинах, повʼязаних із масовим надходженням біженців. Директиву ЄС про тимчасовий захист було прийнято у 2001 році після широкомасштабного переміщення населення через збройний конфлікт на Західних Балканах.
ЄС увів у дію Директиву про тимчасовий захист одностайним рішенням держав-членів 4 березня 2022 року, строк її дії був автоматично продовжений на один рік, а далі – ще на рік, до березня 2025 року. Згодом Єврокомісія ініціювала продовження тимчасового захисту до березня 2026 року.
Після двох років повномасштабної війни з Росією за кордоном залишаються близько 4,6 млн українців. Більшість з них планують повернутися, але чим довше триває війна, тим більше біженців змінюють свою думку і вирішують залишитися за кордоном назавжди. Також є процес «заміни» біженців – бажаючі повертатися їдуть до України, а виїжджають ті, хто хоче жити за кордоном, свідчить дослідження Центру економічної стратегії.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.