Категорія
Новини
Дата

Рада заборонила колекторським компаніям погрожувати та шантажувати боржників. Рішення стосується багатьох українців

Верховна Рада ухвалила закон №4241 про захист боржників. Він, зокрема, забороняє колекторським компаніям вдаватися до погроз та шантажу боржників.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Забороняється вводити в оману про розмір боргу, наслідки невиконання договору, дзвонити з 20:00 до 8:00 та понад двічі на день, приховувати номер, а також вимагати від родичів погасити борги.
  • Колекторам дозволено дзвонити боржникові, вести особисті переговори, писати повідомлення й листи як на адресу проживання, так і за місцем роботи.
  • Під час першого контакту з боржником колектор повинен повідомити назву своєї компанії, ім'я представника, від імені якого він уповноважений стягнути борг.
  • Боржник має право запросити підтверджуючі документи щодо обґрунтування стягнення боргу. Документи повинні бути надані упродовж семи робочих днів.
  • Про залучення колекторської компанії банки зобов’язані повідомляти позичальників.
  • Колекторською діяльністю можуть займатися тільки компанії, внесені до Реєстру колекторських компаній Нацбанку. 
  • Про порушення можна повідомити до Нацбанку. Два порушення вимог етичної поведінки призводять до дострокового розриву договору.

Контекст

На сьогодні в Україні нараховується понад 200 колекторських компаній, зазначають автори закону №4241. Однак колекторська діяльність в Україні нерідко межує із порушеннями законодавства, включаючи кримінальні діяння. Для «вибивання» коштів із боржників колектори доволі часто вдаються до тиску на них, а нерідко й на членів родини або знайомих.

За даними OpenDataBot, наразі понад 2 млн українців знаходяться в реєстрі боржників. За 2020 рік їх кількість зросла на 18%, або на 300 000 осіб. Найбільше боржників з’явилося в таких категоріях: заборгованості з оплати комунальних послуг зросли на 36% за рік (+57 000 людей), кредити – на 24% за рік (+150 000 людей), штрафи за адмінправопорушення у сфері безпеки дорожнього руху – на 22% за рік (+96 000), штрафи у справах про інші адмінправопорушення – на 21% за рік (+70 000).

Через потрапляння до реєстру боржників загрожує низка обмежень. Зокрема, заборона на виїзд із країни, блокування грошей на рахунках у банках та заборона відкривати нові рахунки, заборони на продаж і купівлю авто та нерухомості.

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні