За тиждень 18 суден експортували 664 000 т продовольства з портів Великої Одеси. Це на третину менше обсягів експорту за позаминулий тиждень, йдеться у повідомленні Мінінфраструктури. У черзі в Босфорі стоять 117 суден через дії російських інспекторів
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- Зберігається критично низький показник виходу суден із портів – 2,5 судна на добу, зазначили в міністерстві. Це показник, який був ще на початку роботи «зернової ініціативи», коли обсяги експорту були незначні.
- Водночас кількість суден, які проходять інспекцію в Босфорі та отримують дозвіл рухатися під завантаження в українські порти, також не перевищує 3-х суден на добу.
- В Мінінфраструктури наголошують, що в Босфорі російська сторона продовжує блокувати реалізацію ініціативи й штучно збільшувати чергу.
- Станом на 30 січня 117 суден очікують на проведення інспекції в територіальних водах Туреччини (92 – на захід у порти під завантаження, а 25 – вже з агропродукцією). За минулий тиждень відбулось тільки 20 інспекцій при мінімально необхідних 84.
- Гальмується також реєстрація суден для участі в ініціативі: з понад 80 заявлених суден щоденно росіяни без пояснення причин реєструють в середньому лише 2-3 судна.
- Це гальмує реалізацію «Зернової ініціативи». Спостерігається зниження обсягів експорту майже на 30% порівняно з попереднім місяцем, а отже світ недоотримує агропродукцію в потрібному обсязі, заявляють в міністерстві. Переважна більшість країн отримують її з величезними затримками в часі через простої суден у Босфорі.
- Наразі в портах Великої Одеси під обробкою 21 судно. На них завантажують майже 1 млн т української агропродукції. По «зерновому коридору» рухаються тільки три судна під завантаження.
Контекст
З 1 серпня з портів Великої Одеси вийшли 687 суден, які експортували 18,9 млн т українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки. За умови стабільного функціонування «зернового коридору» цей показник мав би становити понад 28 млн т, зазначили в Мінінфраструктури.
Черга в Босфорі спостерігається починаючи з листопада 2022 року. Це відображається на обсягах експорту. У листопаді порти експортували на 47% менше агропродукції, ніж у жовтні, коли ці проблеми починались. Якщо в жовтні недоекспортовано майже 2 млн т агропродукції, то в листопаді та грудні – вже по 3 млн т на місяць.
Раніше в Мінінфраструктури заявляли, що через дії Росії з жовтня минулого року українські порти змушені працювати на половину своєї потужності, зменшився обсяг флоту на вхід до портів під завантаження, знизився обсяг експорту на 3 млн т щомісяця.
Упродовж січня кількість виходів суден із українських портів трималася на рівні 2,7, тобто в середньому це було по 2–3 кораблі на день. Це – один із найнижчих показників за всі місяці існування «зернової ініціативи», заявляли в Мінагрополітики.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.