Росія блокує «зерновий коридор» /пресслужба Мінінфраструктури
Категорія
Новини
Дата

Росія штучно блокує «зерновий коридор». У черзі в Босфорі стоять 117 суден

Росія блокує «зерновий коридор» Фото пресслужба Мінінфраструктури

За тиждень 18 суден експортували 664 000 т продовольства з портів Великої Одеси. Це на третину менше обсягів експорту за позаминулий тиждень, йдеться у повідомленні Мінінфраструктури. У черзі в Босфорі стоять 117 суден через дії російських інспекторів 

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти 

  • Зберігається критично низький показник виходу суден із портів – 2,5 судна на добу, зазначили в міністерстві. Це показник, який був ще на початку роботи «зернової ініціативи», коли обсяги експорту були незначні. 
  • Водночас кількість суден, які проходять інспекцію в Босфорі та отримують дозвіл рухатися під завантаження в українські порти, також не перевищує 3-х суден на добу.
  • В Мінінфраструктури наголошують, що в Босфорі російська сторона продовжує блокувати реалізацію ініціативи й штучно збільшувати чергу.
  • Станом на 30 січня 117 суден очікують на проведення інспекції в територіальних водах Туреччини (92 – на захід у порти під завантаження, а 25 – вже з агропродукцією). За минулий тиждень відбулось тільки 20 інспекцій при мінімально необхідних 84.
  • Гальмується також реєстрація суден для участі в ініціативі: з понад 80 заявлених суден щоденно росіяни без пояснення причин реєструють в середньому лише 2-3 судна. 
  • Це гальмує реалізацію «Зернової ініціативи». Спостерігається зниження обсягів експорту майже на 30% порівняно з попереднім місяцем, а отже світ недоотримує агропродукцію в потрібному обсязі, заявляють в міністерстві. Переважна більшість країн отримують її з величезними затримками в часі через простої суден у Босфорі.  
  • Наразі в портах Великої Одеси під обробкою 21 судно. На них завантажують майже 1 млн т української агропродукції. По «зерновому коридору» рухаються тільки три судна під завантаження.

Контекст

З 1 серпня з портів Великої Одеси вийшли 687 суден, які експортували 18,9 млн т українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки. За умови стабільного функціонування «зернового коридору» цей показник мав би становити понад 28 млн т, зазначили в Мінінфраструктури.

Черга в Босфорі спостерігається починаючи з листопада 2022 року. Це відображається на обсягах експорту. У листопаді порти експортували на 47% менше агропродукції, ніж у жовтні, коли ці проблеми починались. Якщо в жовтні недоекспортовано майже 2 млн т агропродукції, то в листопаді та грудні – вже по 3 млн т на місяць.

Раніше в Мінінфраструктури заявляли, що через дії Росії з жовтня минулого року українські порти змушені працювати на половину своєї потужності, зменшився обсяг флоту на вхід до портів під завантаження, знизився обсяг експорту на 3 млн т щомісяця.

Упродовж січня кількість виходів суден із українських портів трималася на рівні 2,7, тобто в середньому це було по 2–3 кораблі на день. Це – один із найнижчих показників за всі місяці існування «зернової ініціативи», заявляли в Мінагрополітики.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні