Спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі підписав закон про «іноагентів» («Про прозорість іноземного впливу»), пише «Ехо Кавказу». Раніше парламент Грузії подолав вето президента Саломе Зурабішвілі.
Документ викликав протести громадян та критику міжнародних партнерів. ЄС, який у грудні надав Грузії статус кандидата, неодноразово заявляв, що законопроєкт стане барʼєром на шляху подальшої євроінтеграції.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- 28 травня парламент Грузії не врахував мотивованих зауважень президента, подолавши вето і остаточно затвердивши закон. За подолання вето проголосували 84 депутати, проти – 4.
- Згідно з Конституцією Грузії, якщо президент після подолання вето відмовляється від підписання, закон у 5-денний термін підписує та публікує голова парламенту.
- Згідно з новим законом, протягом двох місяців (до початку серпня) відповідні органи/посадовці повинні ухвалити чи опублікувати підзаконні акти, а Міністерство юстиції Грузії та Національне агентство публічного реєстру мають провести «попередні матеріально-технічні та інші заходи для виконання цього закону».
- Вже з серпня ЗМІ та неурядові організації, які за даними 2023 року отримували понад 20% доходу з-за кордону, протягом місяця мають через Будинок юстиції внести заяву про реєстрацію як організації, які проводять інтереси іноземної сили.
- Міністерство юстиції у будь-який час може провести моніторинг, а уповноважений чиновник – отримати необхідну інформацію, зокрема персональні дані.
- Противники закону впевнені: він може стати інструментом тиску та репресій у Грузії. Більшість неурядових організацій та ЗМІ заявили, що не виконуватимуть його.
Контекст
Голосування відбулося на тлі масштабної акції противників закону. Парламентарії залишали парламент під вигуки протестувальників «Раби».
Навесні 2023 року в Грузії хотіли прийняти схожий закон. Тоді після протестів населення правляча партія відмовилась від ідеї.
Цього року влада вирішила не відмовлятися від ініціативи, попри протест десятків тисяч громадян, про позицію міжнародних партнерів Грузії.
ЄС, який у грудні 2023 року надав Грузії статус кандидата на вступ до блоку, заявив, що її заявку буде заморожено в разі остаточного ухвалення закону. Помічник держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джеймс ОʼБраєн пригрозив персональними санкціями особам, причетним до ухвалення закону. Він також попередив, що США можуть переглянути програми економічної та військової допомоги Грузії.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.