Бюро економічної безпеки викрило два феросплавних заводи в ухиленні від сплати майже 1,2 млрд грн податків під час експорту продукції, повідомляє пресслужба бюро 12 грудня. Детективи БЕБ проводять обшуки на підприємствах. Правоохоронці не називають заводи, але повідомляють, вони «афілійовані до відомих українських олігархів». Вочевидь йдеться про підприємства групи «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.
Ключові факти
- Слідчі встановили, що підприємства впродовж тривалого періоду експортували феросплавну продукцію до Австрії, Кіпру та низки інших європейських країн.
- Під час продажу сировини іноземним покупцям службові особи заводів нібито умисно занижували її вартість, що дозволило їм ухилитись від сплати податків в особливо великих розмірах.
- Детективи встановили, що зазначені заводи експортували близько 90% виробленої сировини. Водночас валютна виручка від її продажу до України не поверталась. Зазначається, що сума заборгованості за реалізовану нерезидентам феросплавну продукцію в одному з підприємств складає 1,1 млрд грн.
- Загалом лише впродовж 2022-2023 років заводи експортували сировину орієнтовною вартістю $853 млн.
- Наразі на підставі ухвал слідчого судді детективи проводять обшуки на цих підприємствах з метою виявлення та вилучення залишків феросплавної продукції, первинної фінансової документації, а також інших речей, що можуть бути долучені до справи.
- Триває досудове розслідування за ознаками частини 3, статті 212 Кримінального кодексу України «Ухилення від сплати податків, зборів (обовʼязкових платежів)».
Контекст
Феросплавну галузь України контролюють підприємства, що входять до групи «Приват» Коломойського і Боголюбова. Йдеться про Марганецький та Покровський ГЗК та Нікопольський та Запорізький заводи феросплавів.
У вересні цього року ПриватБанк виграв судову суперечку в Нікопольського заводу феросплавів, яка тривала чотири роки. Чому вона блокувала справу у США проти Коломойського та Боголюбова – читайте тут.
У лютому 2022 року Forbes оцінював статки Коломойського у $1,8 млрд. У листопаді – вже у $850 млн. І справа не лише у війні. У липні 2022-го Зеленський позбавив Коломойського українського громадянства, а у листопаді держава примусово забрала в управління «Укртатнафту» та «Укрнафту».
Forbes порахував, як змінились статки Коломойського протягом 12 місяців, що бізнесмен перебуває у СІЗО – детальніше у матеріалі.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.