Категорія
Найбагатші
Дата

Двічі підозрюваний та вдвічі бідніший. Forbes Ukraine оцінив статки Ігоря Коломойського. Скільки зараз вартує його капітал та що йому приносить гроші

Forbes Ukraine провів першу повну оцінку статків Ігоря Коломойського після 24 лютого 2022 року, спираючись на результати його компаній в умовах війни. З чим бізнесмен входить у, можливо, найважливішу судову баталію у своїй бізнес-карʼєрі?

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

За лічені дні до російського вторгнення бізнес Ігоря Коломойського та неформальної групи «Приват» був у найкращій формі за останні сім років. Тоді Forbes Ukraine оцінював статки бізнесмена у $2 млрд – найвище значення з 2014-го.

Станом на початок вересня 2023-го, коли Коломойський отримав дві підозри протягом тижня та перебуває під вартою, його статки, за оцінкою Forbes, є меншими в 2,5 раза та складають $835 млн.

Про те, що бізнесмен більше не є мільярдером, свідчили і розрахунки наприкінці 2022-го ($850 млн), які Forbes проводив за дещо спрощеною процедурою. Поточна оцінка враховує фінансові показники бізнесів Коломойського за минулий рік.

За час повномасштабної війни бізнесмен, ймовірно, втратив українське громадянство та один із ключових активів – найбільшого видобувача нафти в Україні «Укрнафту». Восени 2022-го держава примусово забрала цю компанію, а також «Укртатнафту». Медіа Коломойського, «Групу 1+1», Forbes оцінював за балансовою вартістю активів (ліцензії, техніка, бібліотека контенту) – $69 млн.

Відносно хороші новини – обленерго групи «Приват» постраждали від російських обстрілів значно менше, ніж можна було припустити минулої осені. Також у бізнесмена залишаються досить суттєві обсяги ліквідних активів (готівка та інше). Втім це чи не найбільш заплутана частина і без того складноструктурованої бізнес-імперії Коломойського та його партнера Геннадія Боголюбова.

Що від неї залишилося на момент, коли Коломойський впритул підійшов до того, щоб надовго потрапити до вʼязниці? 

Які активи є в Ігоря Коломойського наразі

Коли Коломойський повертався до України навесні 2019-го, між першим та другим турами президентських виборів, було складно уявити, що вже за кілька років одним із двох найдорожчих його активів будуть не порти чи металургійні заводи, а літаки та яхти (наприклад, 90-метрова Lauren L вартістю близько $97 млн).

Причини – не лише у війні. Поки що першість тримає нафтогазова частина бізнес-групи «Приват», однак ситуація надто мінлива. У листопаді 2022-го акції найбільших активів цього блоку «Укрнафти» та «Укртатнафти» були відчужені на користь держави. До війни Forbes оцінював «Укрнафту», у якій 50%+1 акція належали державному НАК «Нафтогаз» і ще близько 42% групі «Приват», майже у $1,5 млрд. На момент націоналізації – у $748 млн.

Справи «Укрнафти», де може фігурувати Коломойський та дотичний до нього менеджмент компанії, розслідують різні правоохоронні органи від БЕБ до НАБУ. Йдеться про ухилення від оподаткування, заволодіння коштами компанії, поставки нафтопродуктів у збиток «Укрнафті» та на користь структурам Коломойського–Боголюбова. До прикладу, у вересні 2022‑го НАБУ провело обшуки в помешканні в «Буковелі», де зупинявся Коломойський. Привід – справа з розкрадання 13 млрд грн коштів «Укрнафти».  

Що належить Ігорю Коломойському

З чого складаються статки Ігоря Коломойського станом на вересень 2023 року

Інший вагомий актив – Кременчуцький НПЗ («Укртатнафта») ще на початку вторгнення сильно постраждав через ракетні удари росіян. До лютого 2022-го він виробляв близько третини пального, що продавалося на українському ринку.

У партнерів залишилося ще кілька менших за потужностями НПЗ (у 2022-му «НПК Галичина» згенерував 5,9 млрд грн виторгу, у 2021-му було 849 млн грн) та мережа з 950 заправок під різними брендами (найбільші – «Авіас» та ANP). Приблизно третина з них – власність державного ПриватБанку. Структури Коломойського експлуатують їх за договорами лізингу, які не обслуговують.

Ще один актив – JKX Oil & Gas, яка володіє «Полтавською газонафтовою компанією», однією з найбільших недержавних нафтогазовидобувних компаній в Україні. Вона має пʼять ліцензій на видобуток та одну – на геологічне вивчення, зокрема на дослідно-промислову експлуатацію.

До війни пул металургійних заводів був другим за вартістю активом Коломойського. Нікопольський та Запорізький феросплавні заводи є одними з найбільших виробників феросплавів (використовуються для виробництва нержавіючої сталі) у світі. Марганецький та Покровський ГЗК, що теж належать Коломойському та Боголюбову, забезпечують ці підприємства сировиною.

Після початку війни експортна виручка українських феросплавних заводів впала на понад 40% (дані за 10 місяців 2022-го). Проблем додалося через блекаути восени та взимку, оскільки частка електроенергії в собівартості феросплавної продукції складає близько 40%.

Через високу вартість газу минулоріч простоював завод «ДніпроАзот», який виробляє добрива для аграріїв та є єдиним підприємством в Україні з виробництва рідкого хлору, який використовують водоканали для очищення води. 

Shutterstock

Геннадій Боголюбов Фото Shutterstock

Краща, ніж очікувалося, ситуація з обленерго, у яких Коломойський та Боголюбов мають неконтрольні частки. Це «Полтаваобленерго», «Чернігівобленерго», «Сумиобленерго», «Дніпрообленерго». Минулоріч Forbes оцінював їх у $20 млн, зараз – удвічі дорожче. Далися взнаки фінансові показники компаній: їхній виторг у доларах впав на 20–30%, два з чотирьох обленерго, якщо вірити їхній фінзвітності, навіть є прибутковими.

Актив з нульовою вартістю – авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України (МАУ)».

У вересні минулого року МАУ зупинила польоти трьох з чотирьох наявних літаків (до війни було 24) через несплату рахунків. Ще до вторгнення МАУ накопичила мільярдні борги – перед аеропортом Бориспіль та «Украерорухом». Компанія намагалася знайти роботу в Європі – перевізник виконував чартерні рейси для польського туроператора Itaka. Також МАУ виконала серію рейсів для національної збірної України з футболу. Втім у березні та червні цього року профільне видання Avianews зафіксувало передачу літаків з флоту МАУ до парку іншого перевізника – «Роза Вітрів» (Windrose), власником якої є лізингова компанія, пов’язана з Коломойським.

Прямого юридичного звʼязку бізнесмена власне з МАУ немає. «Компанія подавала документи на відкриття рахунків в іноземних банках, у тому числі щодо бенефіціарів, – каже один із колишніх менеджерів компанії, який попросив не вказувати його імені у цій статті через високу юридичну сенситивність теми. – Жоден поважний банк не працював би з таким токсичним клієнтом».

Анна Наконечна

Літак МАУ Фото Анна Наконечна

Ще один актив, що традиційно асоціювався з Коломойським, – курортний комплекс «Буковель». Після націоналізації ПриватБанку в 2016-му партнери втратили дві третини обʼєкту, але навіть частина, що залишилася, генерувала Коломойському приблизно $14 млн на рік. Однак у червні 2022-го видання NV повідомило, що новим власником компанії, яка експлуатує комплекс, є син його давнього бізнес-партнера Ігоря Палиці Захар. «У »Буковелі» Коломойського немає взагалі», – заявив NV Палиця, зазначивши, що угода про продаж активу на користь його сина відбулася ще в 2021-му.

Багато судів Коломойського

У Коломойського не мало би бути проблем із внесенням застави у 509 млн грн, щоб вийти з-під арешту в справі про шахрайство, яку розслідують СБУ та БЕБ. Forbes оцінює вартість ліквідних активів у власності бізнесмена у $125 млн. Це перш за все дивіденди від «Укрнафти», залишки коштів, отриманих у мільярдній угоді з Evraz росіянина Романа Абрамовича у 2007-му, та навіть криптовалюта (бізнесмен інвестував у криптоферми в Грузії та на Нікопольському ЗФ).

Скільки грошей у Ігоря Коломойського

Як змінювалися статки Ігоря Коломойського з 2009 року

Попри те, що останніми роками відсутня публічна інформація про купівлю Коломойським бізнесів, у нього є очевидна суттєва стаття видатків – численні суди навколо ПриватБанку в Україні та за кордоном. З 2017-го діє всесвітній арешт активів Коломойського та Боголюбова за рішенням Високого Суду Лондона у справі «Привату». Влітку 2023-го відбулися слухання основного етапу цього кейсу.

У 2020‑му Мін’юст США подав перший із чотирьох позовів проти Коломойського та Боголюбова про ймовірну купівлю нерухомості та промислових активів у Штатах за кошти, виведені з ПриватБанку. Бізнесмен стверджував, що купив ці активи за гроші отримані від операції з Evraz. У березні 2021-го Коломойський потрапив під санкції США.

Getty Images

Коломойський під час судового засідання 2 вересня щодо обрання йому запобіжного заходу Фото Getty Images

В Україні йдуть десятки судів, де Коломойський та повʼязані з ним структури оскаржують різні елементи процедури націоналізації ПриватБанку. Один з останніх значних прикладів – у Конституційному суді поновився розгляд банківського закону 2020 року, що унеможливлює повернення банків-банкрутів у власність колишніх акціонерів. Цей документ більше відомий як «антиколомойський закон», оскільки був розроблений у момент найбільш інтенсивних судових процесів навколо націоналізованого ПриватБанку, що вели проти держави Коломойський та Боголюбов.

Зараз Коломойський вперше вимушений захищатися – вже у статусі підозрюваного. Крім СБУ та БЕБ він отримав підозру і від НАБУ – у рамках розслідування про заволодіння 9,2 млрд грн ПриватБанку. У справі за підозрою СБУ/БЕБ бізнесмен перебуває під арештом до 31 жовтня включно. Він вирішив поки не вносити заставу та натомість оскаржувати рішення суду про запобіжний захід. 6 вересня Київський апеляційний суд переніс на 25 вересня розгляд апеляції адвокатів підозрюваного. Партнер Коломойського Боголюбов поки що не фігурує в цих справах.

У підготовці матеріалу брали участь стажерка Forbes Ukraine Катерина Михайлова та репортерка Forbes Ukraine Уляна Букатюк.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні