Категорія
Новини
Дата

Україна лобіює в ООН резолюцію щодо конфіскації російських активів на $300 млрд – The Guardian

Україна лобіює в Генеральній асамблеї ООН ухвалення резолюції щодо створення міжнародного механізму компенсації, який допоможе конфіскувати російські державні активи за кордоном на $300 млрд, пише The Guardian.

Ключові факти

- Ця резолюція має стати відправною точкою у створенні міжнародного механізму відшкодування збитків з боку РФ. Заступник міністра юстиції України Ірина Мудра разом із першою леді України Оленою Зеленською минулого тижня відвідали Лондон, щоб обговорити це питання з британським МЗС.

- Мудра вже провела дискусії щодо репарацій у Німеччині, Франції, Брюсселі та з помічником міністра фінансів США Елізабет Розенберг.

- На останній зустрічі в Страсбурзі міністри Ради Європи підтримали принцип репарацій, але зробили «прохолодну заяву щодо конкретних пропозицій України», зазначає видання. Там сказали, що першим кроком має стати створення міжнародного реєстру збитків. 

Контекст

Раніше міністр фінансів США Джанет Єллен заявила, що чинне законодавство не дозволяє Вашингтону стягнути репарації з РФ, оскільки Сполучені Штати не є учасником війни.

Державна власність захищається за кордоном відповідно до доктрини державного імунітету, принципу, схваленого ООН у 2011 році, який надає іноземній державі імунітет від юрисдикції національних судів, принаймні щодо некомерційної діяльності.

У травні спільно з юридичною школою Колумбійського університету Україна започаткувала проект міжнародних претензій і відшкодування, до якого увійшли британський адвокат Елісон Макдональд, колишній юридичний радник Держдепу Джеремі Шарп і два професори Колумбійського університету Лорі Дамрош і Патрік Пірсолл.

Вони стверджують, що історично існує прецедент арешту російських державних активів, вказуючи на вимоги про компенсацію, висунуті проти Іраку після вторгнення в Кувейт, компенсацію, виплачену Іраном США через кризу із захопленням заручників у посольстві, і недавня конфіскація США активів центрального банку Афганістану.

Україна погоджується з тим, що наразі російські державні активи за кордоном користуються суверенним імунітетом, але вважає, що це можна змінити через національне законодавство, як це зробила Канада. 

У липні Канада першою із західних країн законодавчо прописала можливість використовувати на підтримку України конфісковані російські активи, що потрапили під санкції через війну. 

Минулого тижня міністр юстиції Денис Малюська заявив, що Україна вимагатиме від Росії репарації через війну в розмірі щонайменше $300 млрд.

Матеріали по темі
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні