Категорія
Новини
Дата

Україна повністю відмовилася від російського ядерного палива з початку війни. Запас на складах на п'ять – шість років

З початку війни Україна повністю відмовилася від російського ядерного палива, запасів вистачить на п'ять – шість років, сказав в інтервʼю «Forbes Україна» керівник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін. Інвестиції у власне виробництво в компанії оцінюють у $20–30 млн.

Ключові факти

  • Раніше частину ядерного палива Україна закуповувала у російської ТВЕЛ, а іншу постачала американська компанія Westinghouse зі Швеції. З початку війни «Енергоатом» повністю відмовився від російського ядерного палива. Проте на складах досі є великий його запас, який буде використовуватися протягом наступних пʼяти – шести років, повідомив Котін. 
  • За наступні два роки Westinghouse пообіцяла наростити виробництво до тієї кількості, яка необхідна Україні, заявляють в «Енергоатомі». 
  • Відмова від російського палива майже нічого не коштує: ціна на паливо залежить від розцінок на уран, тому практично однакова у різних постачальників, заявив Котін. Одне завантаження енергоблоку на 1000 МВт на один рік коштує Україні $30–40 млн. 
  • В Україні є два маленькі енергоблоки – на 440 МВт, які використовують російське паливо, але зараз Westinghouse працює, щоб видати партію палива, яке можна використовувати і на малих енергоблоках.
  • Україна вже два роки працює над розробкою власного палива, яку планує закінчити за два роки, повідомив Котін. Власне виробництво дешевше, ніж імпорт.
  • Інвестиції у власне виробництво – $20–30 млн, у які входить здебільшого вартість станків для виготовлення палива. 
  • Аби знизити залежність від одного виробника, Україні потрібно як мінімум двоє постачальників: частка одного має бути не меншою від 40% і не більшою за 60%, зазначив керівник «Енергоатому».
  • Серед усіх компонентів власного палива Україні доведеться імпортувати цирконієві трубки та збагачені уранові таблетки. В Україні відсутнє виробництво цирконію. У нас є можливість добувати його з руди у Дніпропетровській та Кіровоградській областях, але виготовлення трубок – це складний процес. Аби зараз запустити виробництво, треба інвестувати близько $250 млн.
  • Інша проблема – уранові таблетки, тобто саме паливо, яке працює в реакторі і дає теплоту для вироблення електрики. Україна не може збагачувати уран через підписання Будапештського меморандуму у 1994 році, яким відмовилася від ядерної зброї, каже Котін.
  • Українське підприємство «СхідГЗК» може видобувати уранову руду, але для виготовлення уранових таблеток цю руду треба очистити і збагатити, пояснив керівник «Енергоатома». Збагаченням займаються Росія та інші країни – члени «ядерного клубу». Серед неросійських компаній на цьому ринку можу назвати, зокрема, британську Urenco, яка має представництва по всьому світу.

Контекст

Загальна сума збитків «Енергоатома» за два місяці війни оцінюється в 36 млрд грн. Вона включає скорочення виробництва і пошкодження обладнання та інфраструктури АЕС. Крім того, з початку війни «Енергоатом» працює лише на половину своєї потужності.

Два місяці тому атомну електроенергію в Україні виробляли всі 15 енергоблоків на чотирьох АЕС – таке було вперше. Під час війни споживання електроенергії у країні впало вдвічі, тому задіяно лише половину енергоблоків.

З 4 березня Запорізька АЕС працює під контролем окупантів. Російські військові призначили начальника, з яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має узгоджувати всі дії. Окупанти використовують ЗАЕС як військову базу.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні