Україна за девʼять місяців 2022 року скоротила експорт до країн СНД на 23,8% проти аналогічного періоду минулого року, повідомила заступниця голови комітету з питань економічного розвитку Роксолана Підласа. Цей показник не враховує експорт до РФ та Білорусі.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Найбільше скоротилася торгівля з Узбекистаном та Азербайджаном – більш ніж у половину, зазначила Підласа. Це пов’язано в першу чергу з ускладненням логістичних шляхів через блокування чорноморських портів РФ.
- Водночас експорт до Молдови зріс на 15% завдяки тому, що країна стала одним з транзитних напрямків для українських товарів, повідомила Підласа.
- За її словами, загалом сукупний експорт до країн СНД за девʼять місяців 2022 року становив $1,27 млрд.
- «До повномасштабного вторгнення ми спостерігали позитивний тренд – експорт України зростав протягом кількох років, і країни СНД не були винятком. Навіть якщо не враховувати Росію і Білорусь, у 2021 році ми експортували до країн СНД на 27% більше, ніж у 2020-му», – зазначила народна депутатка.
Контекст
У регіональному розрізі у 2022 році спостерігається скорочення експорту до всіх інших регіонів світу на користь країн ЄС, зазначають в Офісі з розвитку підприємництва та експорту. У 2021 році ЄС також був найбільшим партнером України, проте його частка становила 41%. За вісім місяців цього року частка ЄС сягає 62%.
Поза межами ЄС найбільше експорту спрямовано до Туреччини, Китаю та Індії. Загалом частка Азії зменшилася з 32% до 22%, СНД – з 13% до 6%, Африки – з 9% до 5%, Америки – з 4% до 3%. Росія скотилася до 18-го місця і до кінця року ще більше втратить позиції, адже наприкінці вересня уряд України повністю заборонив експорт українських товарів до РФ.
У 2021 році лідером серед країн – торговельних партнерів України був Китай. Станом на вересень 2022 року КНР займає четверту позицію у рейтингу імпортерів української продукції. Це відбулося переважно через проблеми з логістикою агрокультур і значні втрати металургійного сектора України.
Натомість у лідери вийшли країни ЄС – Польща та Румунія, на які сумарно припадає близько 23% українського експорту в 2022 році.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.