Категорія
Новини
Дата

Уряд схвалив угоду із США про фінансову допомогу на $7,9 млрд. Що вона передбачає

1 хв читання

Кабінет Міністрів ухвалив проєкт угоди між Україною та США про залучення майже $7,9 млрд фінансово-економічної підтримки. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль за результатами засідання уряду 30 квітня. Допомога залучатиметься в межах пакета підтримки на понад $60 млрд, який у квітні ухвалив Сенат США і підписав президент Джо Байден.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • Відповідно до тексту угоди, з яким ознайомилася ЕП, економічна допомога США перевищить $9,4 млрд та виділятиметься за декількома програмами: до $7,8 млрд з Фондів економічної підтримки (ESF), які спрямують до держбюджету України; до $50 млн виділять для запобігання та реагування на відсутність продовольчої безпеки. 
  • Крім цього, США виділяють Україні до $1,57 млрд із Фондів допомоги Європі, Євразії та Центральній Азії (AEECA).
  • Кошти США надаватимуться на умовах безвідсоткової позики, яка не передбачатиме жодних коригувань на інфляцію. Українська влада зобов’язується повернути позику в обумовлені терміни.
  • Повернення залишку позики буде здійснюватися одним платежем у доларах через 40 років після 30 вересня 2025 року (тобто 30 вересня 2065 року).
  • Водночас передбачена можливість списання частини наданого кредиту за рішенням президента США. Після 15 листопада 2024 року президент США може списати до 50% суми наданої позики. 
  • Після 1 січня 2026 року президент США може анулювати будь-яку суму погашення, яка залишилася. Будь-яке анулювання позики, яке зроблять США, буде безвідкличним та незворотним.

Контекст

20 квітня Палата представників Конгресу США після шести місяців зволікань ухвалила фінансування допомоги Україні на $60,8 млрд. 23 квітня це рішення затвердив Сенат, а 24-го підписав президент Джо Байден.

Загалом цьогоріч Україна вже отримала $11,8 млрд міжнародної фінансової допомоги. Це, зокрема, кошти МВФ, кошти ЄС за програмою Ukraine Facility, кошти інших партнерів: Японії, Канади, Великої Британії.

Минулоріч уряд отримував від партнерів щонайменше $2 млрд на місяць за виключенням серпня ($1,7 млрд). Загальна допомога перевищила план. «Ще на початку 2023-го ми розраховували на $30 млрд зовнішньої допомоги від партнерів, а в результаті отримали $43 млрд», – розповідав Forbes 20 березня заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. 

Потреба на 2024 рік – $37 млрд. Держбюджет передбачає дефіцит в еквіваленті $41 млрд. Ризик – більші витрати на оборону, ніж заплановано бюджетом, зокрема через необхідність поліпшення мобілізації. У 2023-му при запланованих близько $27 млрд видатків на оборону фактично держава витратила на захист від російського вторгнення $73 млрд. Звідки Україна може взяти гроші, читайте в редакційному матеріалі Forbes.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні