Категорія
Новини
Дата

В Україні розпочне роботу європейська служба контролю за грошима донорів – голова ДАСУ

На базі Держаудитслужби запустять українську Службу координації боротьби з шахрайством (Anti-fraud coordination service, AFCOS), яка контролюватиме використання коштів міжнародних донорів. Про це розповіла голова ДАСУ Алла Басалаєва.

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Ключові факти

  • AFCOS вестиме статистику порушень та аналізуватиме, де можуть виникнути проблеми, зазначила голова ДАСУ. За її словами, для цього потрібні законодавчі зміни, водночас сама модель має всі шанси стати універсальною в контролі за коштами міжнародних донорів на відновлення України.
  • Басалаєва додала, що така модель працюватиме в межах бюджету ЄС, а саме багаторічної програми фінансування на 2021–2027 роки. Передбачено створення спеціального Українського фонду (Ukrainian Facility) на €50 млрд, контроль за витратами якого планується покласти, зокрема, на Держаудитслужбу.
  • Голова ДАСУ повідомила, що проєкт регламенту, який регулює Ukrainian Facility, вже пройшов перше читання в Європарламенті. Він визначає, що перевіряти витрати фонду будуть декілька установ. Від ЄС – це європейська Рада аудиторів (Board of Auditors). 
  • А національних контролерів буде два – Держаудитслужба та Рахункова палата. Вони уповноважені проводити аудит і фінансові інспекції витрат, розповіла Басалаєва.

Контекст

У липні цього року повідомлялося, що в Україні розпочали роботу над проєктом «Контроль витрат на відновлення», який передбачає створення системи незалежного від уряду моніторингу витрат бюджетних і донорських коштів. Як повідомило представництво ЄС, проєкт фінансується Євросоюзом. Для його реалізації планували розробити окрему онлайн-платформу Big Recovery Portal. 

Ця платформа дасть змогу вести відкриту базу проєктів відновлення, моніторити витрати, аналізувати пріоритетність і доцільність проєктів, їхні ризики та можливі вади, а також залучати активних громадян і громадські організації до моніторингу.

У вересні президент США Джо Байден призначив колишню міністерку торгівлі США Пенні Пріцкер на посаду спецпредставниці з питань економічного відновлення України. Пріцкер керуватиме зусиллями США, щоб допомогти відновити українську економіку, працюючи в тісному контакті з українським урядом, союзниками, міжнародними фінансовими установами.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні