На базі Держаудитслужби запустять українську Службу координації боротьби з шахрайством (Anti-fraud coordination service, AFCOS), яка контролюватиме використання коштів міжнародних донорів. Про це розповіла голова ДАСУ Алла Басалаєва.
Ключові факти
- AFCOS вестиме статистику порушень та аналізуватиме, де можуть виникнути проблеми, зазначила голова ДАСУ. За її словами, для цього потрібні законодавчі зміни, водночас сама модель має всі шанси стати універсальною в контролі за коштами міжнародних донорів на відновлення України.
- Басалаєва додала, що така модель працюватиме в межах бюджету ЄС, а саме багаторічної програми фінансування на 2021–2027 роки. Передбачено створення спеціального Українського фонду (Ukrainian Facility) на €50 млрд, контроль за витратами якого планується покласти, зокрема, на Держаудитслужбу.
- Голова ДАСУ повідомила, що проєкт регламенту, який регулює Ukrainian Facility, вже пройшов перше читання в Європарламенті. Він визначає, що перевіряти витрати фонду будуть декілька установ. Від ЄС – це європейська Рада аудиторів (Board of Auditors).
- А національних контролерів буде два – Держаудитслужба та Рахункова палата. Вони уповноважені проводити аудит і фінансові інспекції витрат, розповіла Басалаєва.
Контекст
У липні цього року повідомлялося, що в Україні розпочали роботу над проєктом «Контроль витрат на відновлення», який передбачає створення системи незалежного від уряду моніторингу витрат бюджетних і донорських коштів. Як повідомило представництво ЄС, проєкт фінансується Євросоюзом. Для його реалізації планували розробити окрему онлайн-платформу Big Recovery Portal.
Ця платформа дасть змогу вести відкриту базу проєктів відновлення, моніторити витрати, аналізувати пріоритетність і доцільність проєктів, їхні ризики та можливі вади, а також залучати активних громадян і громадські організації до моніторингу.
У вересні президент США Джо Байден призначив колишню міністерку торгівлі США Пенні Пріцкер на посаду спецпредставниці з питань економічного відновлення України. Пріцкер керуватиме зусиллями США, щоб допомогти відновити українську економіку, працюючи в тісному контакті з українським урядом, союзниками, міжнародними фінансовими установами.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.