Цього року жінок поменшало на провідних посадах кількох країн, таких як Фінляндія, Нова Зеландія і Шотландія, але водночас приголомшливого успіху досягли діячки індустрії медіа та розваг Тейлор Свіфт і Бейонсе. Цьогорічний список Forbes «100 найвпливовіших жінок світу» зазнав деяких змін, і в ньому знайшлося місце навіть ляльці «Барбі»
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
У перші місяці 2023-го ряди найвпливовіших жінок світу скоротилися. Від січня до квітня такі політичні лідерки, як Санна Марін, Джасінда Арден і Нікола Стерджен або втратили свої керівні посади у Фінляндії, Новій Зеландії і Шотландії, або самі пішли з них.
Сьюзен Войчицькі пішла у відставку з посади гендиректорки YouTube після девʼяти років на чолі компанії. Як і Мартіна Мерц, гендиректорка німецького конгломерату Thyssenkrupp. Усіх їх замінили чоловіки.
«Тільки тому, що на керівній посаді була жінка, не означає, що замінить її обовʼязково жінка, – сказала Гілларі Родем Клінтон Forbes у березні. – Нам усе ще потрібно працювати над тим, щоб жінки могли займати пости лідерів».
Ближче до літа було помічено тенденцію до покращення. У травні Робін Гру стала першою жінкою на чолі Man Group, гедж-фонду з активами на $161 млрд, назва якого чітко вказує на те, яка стать домінує в цій сфері.
Ветеранка Армії США Дебра Кру очолила алкогольного гіганта Diageo у червні, ставши однією з небагатьох жінок-гендиректорів біля керма 100 найбільших компаній на Лондонській фондовій біржі.
І, звісно, тріумвірат Тейлор Свіфт, Бейонсе і «Барбі» змусив своїх прихильників витрачати мільярди доларів. Їхній вплив на споживачів був настільки потужний, що голова Федеральної резервної системи США Джером Павелл говорив про них на пресконференції в липні.
Завдяки своєму впливу і новим посадам ці лідерки потрапили до цьогорічного списку «100 найвпливовіших жінок світу» за версією Forbes. Свіфт опинилася в першій пʼятірці, зайнявши найвищу для себе сходинку за весь час, а Бейонсе піднялася із 80-го місця у 2022-му на 36-те.
Кру дебютувала на 79-й сходинці, а Гру опинилася на 83-й. «Барбі» ми віддали 100-ту сходинку, адже щороку це місце віддається постаті, яка не має влади в традиційному вигляді, але яка визначила цей рік.
10 найвпливовіших жінок світу
1. Урсула фон дер Ляєн
Вік: 65
Країна: Бельгія
Сфера діяльності: політика і законодавство
- Урсула фон дер Ляєн стала президенткою Європейської комісії, виконавчої гілки влади Євросоюзу, у липні 2019-го.
- Вона стала першою жінкою на цій посаді, а її діяльність впливає на життя понад 450 млн європейців.
- З 2005-го по 2019-й входила до кабінету міністрів Ангели Меркель – це рекорд для члена будь-якого уряду.
- Останні шість років у німецькому уряді обіймала посаду міністра оборони.
- Очолила створення законопроєкту про допомогу в боротьбі з наслідками COVID-19, згідно з яким було створено фонд на €750 млн, а також стала однією з тих, хто найактивніше підтримує Україну у війні, яку безпідставно розвʼязала Росія.
2. Крістін Лагард
Вік: 67
Країна: Німеччина
Сфера діяльності: політика і законодавство
- Першого листопада 2019-го Лагард стала першою жінкою на чолі Європейського центрального банку.
- Як голова європейської монетарної політики Лагард постає перед важливим випробуванням: забезпечити економічне зростання в часи високої інфляції.
- З 2011-го по 2019-й Лагард керувала Міжнародним валютним фондом, який працює заради стабільності світової монетарної системи. Вона була першою жінкою і на цій посаді.
- Аналізуючи світову фінансову кризу 2008-го, Лагард звернула увагу на «групове мислення» в індустрії, де домінують чоловіки, і закликала до реформ заради гендерної рівності.
3. Камала Гарріс
Вік: 59
Країна: США
Сфера діяльності: політика і законодавство
- 20 січня 2021-го Камала Гарріс стала першою жінкою, першою темношкірою людиною і першою людиною із південноазійським корінням на посаді віцепрезидента США.
- У 2016-му вона стала першою жінкою індійського походження, яку обрали до Сенату США.
- У 2010-му Гарріс стала першою афроамериканкою і жінкою на посаді генпрокурора Каліфорнії.
- Гарріс народилася в Каліфорнії в родині іммігрантів – мама з Індії, а батько з Ямайки.
- Перша випускниця навчального закладу, де як правило вчаться темношкірі, яка досягла посади віцепрезидента.
4. Джорджа Мелоні
Вік: 46
Країна: Італія
Сфера діяльності: політика і законодавство
- 22 жовтня 2022 року Джорджа Мелоні стала премʼєркою Італії, першою жінкою в історії на цій посаді.
- Мелоні очолює праву партію «Брати Італії» з березня 2014-го.
- У 15 років приєдналася до молодіжного крила Італійського соціального руху, партії, яку заснували прихильники колишнього італійського диктатора Беніто Муссоліні і яку описували як «неофашистську».
- «Так – традиційним родинам, ні – лобі ЛГБТ, так – сексуальній ідентичності і ні – гендерній ідеології», – відмітила Мелоні в промові в червні 2022-го, що спровокувало страх погіршення стану прав жінок і представників спільноти ЛГБТК.
- У листопаді 2023-го підтримала пропозицію конституційної реформи, яка дозволить прямі вибори премʼєр-міністра країни. Вона назвала це спробою зменшити політичну нестабільність в Італії.
5. Тейлор Свіфт
Вік: 33
Країна: США
Сфера діяльності: медіа і розваги
- Тейлор Свіфт стала мільярдеркою у жовтні 2023-го завдяки своєму туру Eras і вартості її музичного каталогу.
- Свіфт – перша музикантка, яка приєдналася до клубу мільярдерів за допомогою виключно своїх пісень і виступів.
- Її статки включають понад $500 млн, які вона зібрала з роялті і музичних турів, музичний каталог вартістю $500 млн і нерухомість на близько $125 млн.
- У 2021-му Свіфт почала випускати перезаписи перших шести своїх альбомів, щоб повернути права на них.
- Коли сервіс продажу квитків Ticketmaster не зміг впоратися з шаленим попитом охочих потрапити на концерт туру Eras, члени Конгресу поставили під питання контроль компанії продажів концертних квитків.
6. Карен Лінч
Вік: 59
Країна: США
Сфера діяльності: бізнес
- Лінч отримала посаду гендиректорки CVS, компанії з надання медичних послуг, в якій працює 300 000 людей, у лютому 2021-го.
- До компанії вона приєдналася у 2018-му як виконавча віцепрезидентка, коли CVS закінчила поглинання Aetna за $70 млрд.
- У 2023-му вона здійснила купівлю мережі клінік первинної допомоги Oak Street Health і компанії з надання домашнього догляду за $10 млрд і $8 млрд відповідно.
- Лінч – членкиня неприбуткової лобістської організації гендиректорів США Business Roundtable, виконавчої ради Світової коаліції за цінність в медичній сфері при Світовому економічному форумі, а також Жіночої ради Бостонського коледжу.
- Карʼєру починала в Ernst & Young як сертифікована бухгалтерка.
7. Джейн Фрейзер
Вік: 56
Країна: США
Сфера діяльності: фінанси
- Досвідчену виконавчу директорку Citigroup Джейн Фрейзер призначили наступницею тогочасного гендиректора компанії Майкла Корбата у 2020-му. У березні 2021-го вона офіційно вступила на посаду.
- Окрім того, що вона перша жінка-гендиректор Citi в історії, вона ще й стала першою жінкою на чолі великого банку Волл-стріт.
- До того, як вона стала гендиректоркою Citigroup, вона була президенткою цього банку і гендиректоркою підрозділу світового споживчого банкінгу Citigroup.
- До Citigroup вона приєдналася в 2004-му і з того часу очолювала різні команди, серед яких корпоративної стратегії та злиттів і поглинань під час фінансової кризи.
8. Ебіґейл Джонсон
Вік: 61
Країна: США
Сфера діяльності: фінанси
- Ебіґейл Джонсон обіймає посаду гендиректорки Fidelity Investments з 2014-го, коли вона замінила на ній батька, а з 2016-го вона ще і президентка компанії.
- Її дідусь, Едвард Джонсон другий, заснував цього бостонського гіганта взаємних фондів у 1946-му.
- Їй належить приблизно 28,5% компанії, яка станом на вересень 2023-го управляє активами на $4,5 трлн.
- Джонсон прийняла криптовалюти, і у 2018-му Fidelity запустив платформу, яка дозволяє інституційним інвесторам трейдинг біткоїна і ефіра (етера).
- Під час навчання в коледжі працювала влітку у Fidelity, а у 1988-му, після отримання диплома MBA Гарварда, приєдналася до компанії на повну ставку як аналітикиня.
9. Мері Барра
Вік: 61
Країна: США
Сфера діяльності: бізнес
- Очоливши GM у 2014-му, вона стала першою жінкою-гендиректором за кермом одного з трьох найбільших автовиробників США.
- Барра інвестувала мільярди доларів у електромобілі, автономні автівки і агрегатор таксі Maven.
- Барра прийшла у GM у 1980-му, коли була ще студенткою, завдяки оплачуваній програмі стажування. Pontiac Motors був першим підрозділом, в якому вона почала працювати.
- Вона – голова Business Roundtable і членкиня ради директорів Walt Disney Company.
10. Мелінда Френч Ґейтс
Вік: 59
Країна: США
Сфера діяльності: філантропія
- Мелінда Френч Ґейтс – одна із найвпливовіших жінок у сфері філантропії завдяки своїй посаді співголови Фонду Білла і Мелінди Ґейтс.
- У травні 2021-го Білл і Мелінда Ґейтс оголосили про розлучення, але вони продовжили разом очолювати їхній благодійний фонд.
- Після оголошення про розлучення Білл перевів на Мелінду акції різних публічних компаній на принаймні $5 млрд.
- В рамках місії фонду допомогти усім людям забезпечити собі здорове, продуктивне життя, благодійниця присвятила значну частину своєї роботи правам жінок і дівчат.
- Однією із місій Мелінди Френч Ґейтс також є скорочення розриву у фінансуванні жінок-засновниць завдяки її інвестиційній компанії та інкубатору Pivotal Ventures.
Повний рейтинг 100 найвпливовіших жінок світу 2023 року
Методологія
Учасниць рейтингу оцінювали за чотирма параметрами: гроші, медійність, вплив і сфери впливу. Для політичних лідерок ми враховували також ВВП і населення країн/блоків, якими вони керують. А для корпоративних керівниць важливу роль відігравали виторг, оцінки компаній і кількість співробітників.
Згадки у ЗМІ та охоплення були проаналізовані для кожної учасниці. В результаті ми знайшли 100 жінок, які формують політику, продукти і політичну боротьбу нашого світу.
Якщо говорити про боротьбу, то вона стосується:
- Прав жінок на репродуктивну автономію у США.
- Доступу дівчат до освіти в Афганістані і особистих прав у Ірані.
- Захисту від гендерно зумовленого насильства в воєнних зонах, наприклад в Україні та Секторі Гази.
- Дієвої кліматичної політики, яка захищає здоровʼя і добробут жінок в аграрних і бідних країнах.
«Нас недостатньо у всіх сферах діяльності світу, – вважає мільярдерка і благодійниця Мелінда Френч Ґейтс. – Коли жінок буде достатньо на владних позиціях у різних частинах світу, тоді почнуться зміни».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.