Категорія
Новини
Дата

Верховна Рада ухвалила закон про приватизацію держбанків

2 хв читання

Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт №11474 про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків. Про це повідомив народний депутат від «Голосу» Железняк. Ухвалення цього законопроєкту є вимогою Світового банку.

Частка держбанків у чистих активах банківської системи України становить 56,6%.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Деталі

  • Законопроєкт розширює коло потенційних інвесторів, продаж яким готова розглянути держава, та дозволяє продаж будь-якої частки держави у банку (а не лише 100% акцій держави, як передбачено у чинному законі).
  • Ухвалений закон підвищує вимоги до юридичних осіб, які можуть залучатися державою у якості фінансових радників із продажу. Зокрема, передбачено включення міжнародних донорів до участі в процедурі відбору фінансових радників із продажу та процедурі самого продажу.
  • Документ оновлює правила щодо визначення ціни та проведення аукціону відповідно до рекомендацій Світового банку.
  • Враховано вірогідність, що в аукціоні може брати участь лише один потенційний інвестор.
  • До другого читання у законопроєкті було приведено вимоги до договору купівлі-продажу у відповідність до ринкових практик. Враховано механізм запобігання негативному впливу на процедуру продажу (наприклад, зупинку продажу) з боку колишніх бенефіціарних власників чи поточних міноритарних акціонерів.
  • Передбачені посилена прозорість процедури продажу шляхом збільшення обсягу інформації, що підлягає оприлюдненню, та проведення торгів через електронну торгову систему.

Контекст

У першому читанні законопроєкт про особливості приватизації держбанків Верховна Рада ухвалила 5 вересня. Тоді документ підтримали 249 депутатів. 

Загальна кількість підконтрольних державі банків сягнула семи, а їхня частка в загальному обсязі активів на 1 серпня становила 55,8% за планів, які декларували раніше, знизити її до 25%. 

10 вересня премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Кабінет Міністрів наразі не розглядає приватизацію державних Ощадбанку та Укрексімбанку – другого і третього за обсягами активів банків країни, стратегія з їхнього продажу відсутня, тоді як щодо Укргазбанку та Sense Bank, які йдуть на пʼятому та восьмому місцях, приватизацію планують, однак терміни її поки що назвати складно.

В економічній теорії держава вважається менш ефективною, ніж приватні власники. За даними досліджень, підприємствам під контролем держави властива нижча продуктивність праці й прибутковість. А показники держбанків корелюють з електоральними циклами. Про те, як правильно провести приватизацію держбанків, читайте в колонці фінансової аналітикині Наталії Задерей.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні