Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт №11474 про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків. Про це повідомив народний депутат від «Голосу» Железняк. Ухвалення цього законопроєкту є вимогою Світового банку.
Частка держбанків у чистих активах банківської системи України становить 56,6%.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Деталі
- Законопроєкт розширює коло потенційних інвесторів, продаж яким готова розглянути держава, та дозволяє продаж будь-якої частки держави у банку (а не лише 100% акцій держави, як передбачено у чинному законі).
- Ухвалений закон підвищує вимоги до юридичних осіб, які можуть залучатися державою у якості фінансових радників із продажу. Зокрема, передбачено включення міжнародних донорів до участі в процедурі відбору фінансових радників із продажу та процедурі самого продажу.
- Документ оновлює правила щодо визначення ціни та проведення аукціону відповідно до рекомендацій Світового банку.
- Враховано вірогідність, що в аукціоні може брати участь лише один потенційний інвестор.
- До другого читання у законопроєкті було приведено вимоги до договору купівлі-продажу у відповідність до ринкових практик. Враховано механізм запобігання негативному впливу на процедуру продажу (наприклад, зупинку продажу) з боку колишніх бенефіціарних власників чи поточних міноритарних акціонерів.
- Передбачені посилена прозорість процедури продажу шляхом збільшення обсягу інформації, що підлягає оприлюдненню, та проведення торгів через електронну торгову систему.
Контекст
У першому читанні законопроєкт про особливості приватизації держбанків Верховна Рада ухвалила 5 вересня. Тоді документ підтримали 249 депутатів.
Загальна кількість підконтрольних державі банків сягнула семи, а їхня частка в загальному обсязі активів на 1 серпня становила 55,8% за планів, які декларували раніше, знизити її до 25%.
10 вересня премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Кабінет Міністрів наразі не розглядає приватизацію державних Ощадбанку та Укрексімбанку – другого і третього за обсягами активів банків країни, стратегія з їхнього продажу відсутня, тоді як щодо Укргазбанку та Sense Bank, які йдуть на пʼятому та восьмому місцях, приватизацію планують, однак терміни її поки що назвати складно.
В економічній теорії держава вважається менш ефективною, ніж приватні власники. За даними досліджень, підприємствам під контролем держави властива нижча продуктивність праці й прибутковість. А показники держбанків корелюють з електоральними циклами. Про те, як правильно провести приватизацію держбанків, читайте в колонці фінансової аналітикині Наталії Задерей.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.