Категорія
Новини
Дата

Видатки держбюджету в травні сягнули 250 млрд грн. Надходження покривають лише 30% від потреби – Марченко

Видатки державного бюджету за травень склали 250 млрд грн, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко на засіданні комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. За його словами, доходи бюджету покривають місячні видатки лише на 30%.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Доходи від податкової та митниці у травні склали 83 млрд грн, 18 млрд грн бюджет отримав у вигляді грантів. Водночас видатки сягнули 250 млрд грн, повідомив Марченко. 
  • З початку війни видатки держбюджету було скорочено на 180 млрд грн, наголосив міністр. За його словами, фінансуються тільки захищені статті та оборона.
  • Видатки на військові потреби у травні склали 118,4 млрд грн, на соціальний захист було спрямовано 29,4 млрд грн, на охорону здоровʼя та освіту – 28 млрд грн.
  • «Зараз основний трек – це державні запозичення як внутрішні, так і зовнішні. Один з інструментів запозичень – військові облігації, які купує НБУ», – зазначив міністр фінансів. 
  • «Бізнес має розділили вартість війни разом з державою. Це означає, що ми маємо уникнути далі будь-який пільг чи звільнень від оподаткування», – сказав міністр. Він закликав повернути податковий режим, який діяв до 23 лютого 2022 року.

Контекст

Раніше Марченко заявляв, що дефіцит держбюджету зросте з $2,7 млрд у березні до $5–7 млрд у квітні–травні. Проте, за словами міністра, падіння ЄСВ на 17% за квітень і ПДФО з військовим збором на 19% «це нормальна ситуація». Марченко заявляв, що надходження за ЄСВ перебувають на рівні, який практично був торік (менше лише на пів відсотка). Це свідчить про те, що бізнес і держава соціально відповідальні й сплачують своїм робітникам зарплату.

За даними Держказначейства, у травні до загального фонду держбюджету надійшло 101,3 млрд грн. Касові видатки у травні були здійснені в обсязі 224,9 млрд грн, у тому числі загального фонду – у сумі 216,4 млрд грн, або 67,3% від розпису травня.

Фактичний дефіцит загального фонду держбюджету у минулому місяці становив 113,4 млрд грн проти передбаченого розписом дефіциту на травень у сумі 209 млрд грн. Держбюджет в цілому за 5 місяців 2022 року було виконано з дефіцитом у 263,2 млрд грн.

Фактичні державні запозичення до загального фонду держбюджету за січень – травень склали 376,6 млрд грн, або 170,5% від запланованих на цей період.

Від розміщення ОВДП на фінансування держбюджету залучено 225,5 млрд грн. При цьому за рахунок випуску військових ОВДП залучено 200,2 млрд грн, в тому числі шляхом придбання у власність Нацбанком – 120 млрд грн. Із зовнішніх джерел залучено 151,1 млрд грн.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні