Категорія
Новини
Дата

Війна в Україні викликала дефіцит соняшникової олії в світі. Ціни на інші рослинні олії стрімко зростають – WSJ

Війна РФ проти України спричинила глобальний дефіцит соняшникової олії та призвела до рекордного зростання цін на інші рослинні олії, пише The Wall Street Journal.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Україна – основний виробник соняшникової олії, на неї припадає понад 47% світового експорту, свідчать дані дослідницької компанії Mintec.
  • Поставки на світовий ринок української соняшникової олії, яка широко використовується для приготування їжі та як інгредієнт для виробництва маргарину, майонезу та хліба, припинилися через війну.
  • Дефіцит української соняшникової олії викликав ефект доміно: світові сировинні ринки підвищують ціни на інші олії, включаючи й ті, які зазвичай не вважаються замінниками соняшникової олії. Все це відбувається на тлі неврожаїв у Канаді та країнах Південної Америки, зазначає видання.
  • Світові ціни на соняшникову олію наприкінці березня зросли на 44% порівняно з минулим роком, тоді як рапсова олія подорожчала на 72%, за даними Mintec. Ціна на соєву олію зросла на 41%, пальмова олія подорожчала на 61%, оливкова – на 15%. 

Контекст

Україна та РФ до війни контролювали 77% глобального експорту олії. У 2021 році українські підприємства експортували 5,1 млн тонн соняшникової олії, що на 26% менше від результату 2020 року, свідчать дані ННЦ Інститут аграрної економіки.

У 2021/2022 маркетинговому році очікувався рекорд з виробництва та експорту олії, проте через блокаду російськими окупантами чорноморських портів експорт з України практично зупинився. Через це запаси насіння соняшника в Україні в березні зросли майже у сім разів – до 1,9 млн тонн.

Найбільший український виробник та експортер соняшникової олії Kernel 1 березня зупинив свої олійноекстракційні заводи.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні