Загальна сума збитків, завдана інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення РФ на лютий 2023 року сягнула $143,8 млрд. За оцінкою експертів проєкту KSE «Росія заплатить», продовжують зростати збитки таких сфер як інфраструктура, освіта, енергетика, транспорт, торгівля та охорона здоров’я.
📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Ключові факти
- Сума збитків від руйнувань житлового фонду оцінюється на рівні $53,6 млрд. Загалом пошкоджено або зруйновано понад 150 000 житлових будинків, серед яких приватні, багатоквартирні будинки та гуртожитки.
- На другому місці за сумою завданих збитків – сфера інфраструктури. За рік війни збитки цієї сфери оцінюються у $36,2 млрд. За цей час зруйновано або пошкоджено понад 25 000 км доріг державного та місцевого значення та 344 мости та мостові переходи.
- У нових обрахунках вперше додана сума збитків завдана лісам України, яка за підсумками року війни, складає $4,5 млрд.
- Продовжуються пошкодження та руйнування освітніх закладів – таких наразі 3170. З-поміж них майже 1500 закладів середньої освіти, 909 – дошкільної, 528 – вищої. Станом на кінець лютого 2023 року на $300 млн у порівнянні з грудневими обрахунками зросли збитки сфери освіти – до $8,9 млрд.
- Зросли також збитки, завдані енергетиці України, сума яких складає $8,1 млрд. Збільшення оцінки втрат відбулось щодо раніше завданих збитків ядерній енергетиці, а також у зв’язку з оновленням розрахунків про пошкодження об’єктів з транспортування природного газу.
- Ще на $2,1 млрд зросла сума прямих втрат, завдана агропромисловому комплексу та земельним ресурсам. Наразі оцінка збитків цієї сфери складає $8,7 млрд. На кінець лютого 2023 року суттєво зросла також кількість пошкодженого та зруйнованого транспорту. У порівнянні з обрахунками на кінець 2022 року кількість таких авто зросла на 28 500. Загалом внаслідок війни зруйновано або пошкоджено 223 400 автомобілів на $3,1 млрд.
- Збільшилися також прямі витрати сфер торгівлі та охорони здоров’я. За обрахунками експертів проєкту на кінець зими 2023 року сума збитків, завдана торгівлі зросла до $2,6 млрд. А медичній галузі завдано руйнувань інфраструктури ще на $100 млн, відтак загальні прямі збитки цієї сфери оцінюються у $1,8 млрд.
- Водночас в останніх підрахунках експерти проєкту KSE «Росія заплатить» знизили оцінку збитків промисловості та підприємств з $13 млрд станом на грудень 2022 року до $11,3 млрд на кінець лютого 2023-го.
Контекст
В України наразі є понад 150 млрд грн, які ринок може освоїти для відновлення житла та критичної інфраструктури, повідомив в інтервʼю Forbes прем’єр-міністр Денис Шмигаль. У межах програми швидкого відновлення пріоритетними є відновлення енергомереж, розмінування, відбудова житла та критичної інфраструктури, а також програми підтримки бізнесу.
За словами голови уряду, Україна планує активізувати формат «Фінансового Рамштайну» для визначення джерел фінансування проєктів відбудови. Шмигаль зазначив, що у відбудови цьогоріч буде чотири основні напрями: енергетика, житло, розмінування та критична інфраструктура. «Потребуємо для цього, за попередніми оцінками, $17 млрд лише на цей рік», – наголосив очільник уряду.
Наразі Україна, Світовий банк, ЄС та ООН спільно проводять другий етап оцінки збитків та потреб на відновлення. Також уряд працює над впровадженням єдиної цифрової аналітично-інформаційної системи управління процесом відбудови.
Станом на грудень 2022 року Україна за час повномасштабної війни з РФ отримала від міжнародних партнерів фінансової допомоги на $28 млрд. За перші два місяці цього року донори перерахували Україні ще $6,3 млрд, повідомляв народний депутат Ярослав Железняк.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.