Дмитро Запорожець, співзасновник GitLab. Фото STANLEY HU
Категорія
Найбагатші
Дата

Найбагатший інженер України. Інтерв'ю засновника GitLab Дмитра Запорожця. Після IPO його компанія коштує $15 млрд

Дмитро Запорожець, співзасновник GitLab. Фото STANLEY HU

Харківʼянин Дмитро Запорожець провів четвер, 14 жовтня, на Волл-стріт. Його компанія GitLab, що розробляє платформу для хостингу і спільної роботи над кодом, в цей день успішно розмістилася на біржі NASDAQ. У перший день торгів капіталізація зросла з $11 млрд до $15 млрд. У інтервʼю Forbes Запорожець, 32, розповів, чим займеться після лістингу і у яку суму можна оцінити його статки

Who is Mr.Zaporozhets

«GitLab не запускався в технологічному інкубаторі, гаражі або квартирі в районі Затоки. У 2011 році мій співзасновник, Дмитро Запорожець, створив GitLab зі свого будинку в Україні. Це була будівля без постійного водопостачання, але Дмитро відчував, що недолік інструментів для спільної роботи — більша проблема, ніж його щоденні походи до водокачки». Так описує історію створення GitLab інвестиційний проспект компанії, який вона подала в Американську комісію з цінних паперів напередодні розміщення. Автор тексту — Сід Сібранді, керівник і другий співзасновник бізнесу, а також публічна особа і найбільший акціонер компанії. Йому належить 18% компанії, а статки оцінюються приближно в $2,8 млрд.

Без Сібранді історія GitLab могла обернутися зовсім інакше. Запорожець — випускник Харківського автодорожнього університету, і талановитий програміст-самоучка — запустив першу версію сервісу восени 2011 році. Його напарником був Валерій Сизов, колега по сервісній харківській компанії Sphere Software.

Свій GitLab вони зробили як альтернативу платній версії сервісу GitHub для розміщення та спільної роботи над кодом. Проект робили по open-source моделі — його вихідний код викладений у відкритий доступ, а приєднатися до розробки може кожен. Перші два роки проект не заробляв нічого, крім рідкісних донатів. У 2013 році голландець Сібранді, який раніше помітив GitLab на одному з технологічних сайтів, запропонував Запорожцю зробити з хобі бізнес. Він був готовий профінансувати старт зі своєї кишені — у нього була компанія з виробництва пілотованих субмарин U-Boat Worx. У 2015 році стартап найняв перших співробітників, потрапив в стартап-акселератор Y Combinator, а потім почав залучати венчурні інвестиції. Сизов згодом повернувся в компанію як найманий розробник.

До моменту розміщення GitLab залучив $414 млн в 11 раундах фінансування. У 2020 році виручка компанії склала $81 млн, а операційний збиток — $121 млн. У 2021 році компанія планує отримати $232 млн виручки, але залишиться збитковою. Її сильні сторони — високі темпи зростання і малий відтік клієнтів. Детально Forbes розбирав фінрезультати компанії раніше. Ще одна з особливостей GitLab — повністю віддалений режим роботи. У стартапу немає фізичних офісів, а понад 1300 співробітників працюють з 65 країн світу.

Ринок щедро оцінив всі плюси GitLab — в перший же день вартість акцій зросла з $77 до $105 за штуку і зберігається на цьому рівні. Це забезпечує компанії капіталізацію близько $15 млрд. Скільки з них дістанеться Запорожцю? Як розповів він Forbes, його частка — близько 2,5%, що дозволяє оцінити його статки приблизно в $375 млн. Поки що це «паперові» статки — за правилами розміщення, попередні власники не можуть продавати акції протягом 180 днів з моменту лістингу.

Сам Запорожець продовжує працювати в GitLab на позиції Engineering Fellow — він висококласний інженер, який займається експериментальними проектами і новими функціями. З Forbes він розмовляє з неназваною локації в Європі: краще зберегти приватність. Що ще в планах у найбагатшого інженера України?

З Харкова — на Манхеттен

Опиши, як проходить день розміщення?

З ранку зустрічаємося в будівлі NASDAQ. Нам проводять інструктаж: де стояти, що робити і говорити. Потім йде церемонія виходу на біржу — виступ представників компанії, натискання на кнопку для запуску торгів. Потім ми близько години чекаємо, поки домовляються про перший продаж акцій. Слідом обов'язкова частина закінчується — всі вільні.

Який момент виявився хвилюючим?

Їх було кілька. Перший — натискання на кнопку для лістингу компанії. Формально він нічого не означає, це символізм, але дуже вражає. І фото відмінне!

Наступний момент — коли виходиш на Таймс Сквер, а все навколо підсвічено логотипами і кольорами твоєї компанії.

Третій момент настає після першого продажу акцій. У цей момент розумієш, що у ринку є інтерес до твого дітища, воно чогось варте і затребуване.

Чи є спокуса постійно перевіряти вартість акцій після лістингу?

Перший день — так, дивишся на рух вартості раз на годину. Тут був і психологічний момент: дуже хотілося перейти за межу в $100 за акцію. Потім настає ейфорія, починаєш ще частіше оновлювати статистику. Слідом відчуття спадають — останній раз я, наприклад, дивився капіталізацію вчора.

Найбагатший інженер України. Інтерв'ю засновника GitLab Дмитра Запорожця. Після IPO його компанія коштує $15 млрд /Фото 1

Сід Сібранді і Дмитро Запорожець. Фото Villi Iltchev / twitter.com/villi

Як ви відсвяткували розміщення?

Компанія зняла приміщення в готелі. Все просто: барна стійка, величезний балкон з вікнами в підлогу і видом на Манхеттен, коктейлі, їжа і музика. Ми зібрали тісне коло причетних до успіху GitLab — близько трьох десятків людей. Кілька ранніх співробітників, інвесторів, топ-менеджмент.

Я був в Нью-Йорку близько трьох раз — коли літав з Сан-Франциско, по можливості намагався зупинитися в цьому місті на пару днів. Мені подобається гуляти по Манхеттену: навколо величезні хмарочоси і унікальна атмосфера.

Знаходив для себе відкриття або несподіванки в інвестиційному проспекті GitLab?

Мене нічого не здивувало, просто було приємно, що процес дійшов до цієї точки. Радувало, що у нас досить хороші цифри, щоб пройти всі перевірки і спровокувати інтерес. Все-таки погане IPO — гірше, ніж відсутність IPO. Так що форму S-1 я просто перегорнув, не вникаючи в тонкощі.

Життя після IPO

Ти розповідав, що після IPO хочеш взяти саббатікал і присвятити рік собі. План в силі?

Так, дійсно хочу приблизно рік нічого не робити. Залишилося лише визначитися з часом — піду на паузу в 2021-му або в 2022 році. Це залежить від планів компанії на мене, наскільки критичною буде моя тимчасова відсутність.

Куди хотілося б поїхати?

Питання не в «куди?», Важливіше — щоб в житті не було розпорядку, а панувала свобода. Хочеш — поїхав з друзями в подорож на тиждень, хочеш — в Азію, хочеш — можна місяць сидіти грати в Xbox. Важливо саме відсутність розпорядку.

Наскільки сильно вихід на IPO дизраптив роботу компанії?

Оскільки я зайнятий в інженерному департаменті, на нас це позначилося незначно. Основне навантаження було на CEO, фінансового директора, юристів і так далі. Сам процес лістингу прямо впливає на роботу приблизно на тиждень: люди святкують, подорожують, а потім все заспокоюється.

У чому Дмитро Запорожець сьогодні критичний для роботи GitLab?

Останні пару років я працював над експериментальними функціями і новими напрямками. Тому від того, що я піду, цикл розвитку продукту відразу не порушиться. Але в перспективі декількох років компанія може щось втратити, тому що не розробляється далеко перспективна функціональність. Ефект буде швидше відкладеним.

В енциклопедії GitLab описана процедура Creator Pairing — до тебе могли на тиждень приїхати інженери, щоб повчитися. В чому суть?

Сенс, звичайно, не в прямих результатах, на зразок певної кількості рядків коду. Головне — культурний обмін. Людям, які приїжджали, я намагався донести історію та цінності компанії. Потрібно було показати на своєму прикладі, як працювати ефективно, дотримуватися вимоги щодо якості, інакше мислити і так далі.

Як сьогодні влаштована твоя парна робота з CEO компанії, Сідом?

Те, над чим я працюю — результат нашого брейншторм з Сідом. Ми дивимося, що може зробити одна людина для GitLab так, щоб це приносило користь всієї організації. У розмовах глибоко занурюємося в технічні деталі. До IPO регулярно обговорювали також стратегічні плани по розміщенню — коли, і як це бачимо. Тепер, коли IPO позаду, у нас сформується новий набір довгострокових тем.

Що потрібно знати про стратегічні плани GitLab на найближчі п'ять років?

GitLab пропонує широкий список рішень, але в деяких функціях поки немає глибини. Умовно, є моніторингова складова, але їй не вистачає просунутого трекінгу помилок.

Наші продукти розділені на категорії і кожна має свою оцінку — в залежності від того, наскільки добре все опрацьовано. Фінальний етап — оцінка lovable. Вона означає, що люди в захваті. Спочатку GitLab починався як сервіс для хостингу коду — і ця категорія у нас вже давно lovable. Користувачі її люблять, віддають перевагу в порівнянні з конкурентами.

Але є і функції, які використовують через інтеграції в платформу — окремо вони б не вижили в боротьбі з конкурентами. Завдання на найближчі роки: всюди дійти до стану lovable. Ринок платформ для розробки величезний і зростає. Навіть якщо ми будемо просто задовольняти попит — цього буде достатньо, щоб компанія росла ще багато років вперед.

З початку роботи над GitLab до IPO пройшло майже рівно 10 років. Вбачаєш в цьому символізм?

Дуже рідко коли компанії виходять на IPO, ще рідше це вдається зробити в терміни, які засновник озвучив виходячи зі своїх побажань багато років тому. Це залежало не тільки від мене, а й від ринку, команди, попиту і купи всього іншого. Цікаво спостерігати, як речі навколо складаються згідно твоїм бажанням.

У тебе немає відчуття, що ринок перегрітий?

Зазвичай всі розуміють перегрітість ринку постфактум — коли все валиться. У будь-якому випадку нічого вже не скасує факт того, що за 10 років ми пройшли шлях від нічого до розміщення. Навіть якщо через рік-два ринок піде вниз. Ми пройшли свій чекпоінт, а компанія в чудовій формі.

Якою буде твоя інвестиційна стратегія після зняття заборони на продаж акцій?

Я планую продати трохи акцій, але залишу решту пакету — вірю в компанію. У мене немає ніяких великих побажань: я їх вже реалізував, тому не планую великих витрат. Я не чекаю заповітного дня, щоб нарешті купити собі Ferrari. У мене і зараз достатньо грошей, щоб реалізувати свої запити.

Чи плануєш ти ставати ангельським інвестором?

Поки мені це не дуже цікаво. Якщо я побачу стартап, в який повірю хоча б наполовину так само сильно, як в GitLab — тоді розгляну варіант, але тільки з можливістю включатися в процес розробки. Вести себе як професійний інвестор, тобто займатися серійним пошуком угод з розрахунком на прибуток, мені нецікаво. Заради грошей — ні, тільки щоб змінити світ.

Що б ти хотів змінити в світі навколо?

З одного боку, у мене є інтерес до людської експансії. Маючи на руках велику суму п'ять років тому, із задоволенням інвестував би в SpaceX, тому що вони рухають людство вперед і вдалину. Крім того, мене турбує питання енергетики. Розвиток людства — відповідно до шкали Кардашева, — буде впиратися в енергетичні потреби. Із задоволенням допоміг би людству в рази збільшити виробництво енергії.

Звучить футуристично. Ти фанат sci-fi?

Звичайно, з дитинства їм був. Особливо люблю «Зоряні війни» — фанатів від фільмів, перечитував книги по всесвіту. Люблю жанр космічної фантастики до сих пір: недавно прочитав «Завдання трьох тіл» Лю Ци Синя англійською. Варто того, хоча і довелося помучитися з перекладом деяких термінів. Усередині проста ідея — якщо ми не будемо розвиватися швидко, то програємо цивілізації, яка розвивається швидше.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні