Високі світові ціни на руду принесли надприбутки українським металургійним компаніям. Головні вигодонабувачі – «Метінвест» Ріната Ахметова та Ferrexpo Костянтина Жеваго. Що на них чекає у 2022 році
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
«Результати просто фантастичні», – так коментує підсумки роботи гірничо-металургійних підприємств у 2021 році старший аналітик Dragon Capital Денис Саква. У першому півріччі ціни на залізну руду та сталь перебували на рекордно високих показниках за водночас низьких цін на енергоносії. У 2021 році середньорічна ціна на руду із вмістом заліза 62%, за даними Bloomberg, зросла на 49%, до $156 за тонну (у Китаї). Пікова вартість тонни сягала $239 – рекордних за останні 10 років. Гарячекатаний рулон подорожчав ще більше – на 85,2%, до $872,4 за тонну в портах Чорного моря (на піку ціна сягала $1115 за тонну).
Що штовхало котирування нагору? Аварії, що відбулися на кількох великих залізорудних рудниках Бразилії (у 2015 та 2019 роках біля міста Брумадинью), а також в одному з чилійських портів (Guacolda 2 у 2018 році) обвалили постачання руди на світовий ринок, каже керівник консалтингової фірми МСІ Олександр Сірик. Попит підживлювався потребами у сировині Китаю, що нарощує обсяги будівництва. «З кінця 2019 року Піднебесна скуповувала на світовому ринку всю вільну руду і навіть металовмісну сировину. Такого на світовому ринку не було із середини 2000-х років», – каже Сірік.
2021-й був найуспішнішим роком в історії «Метінвесту» і Ferrexpo, каже старший аналітик Dragon Capita Денис Саква. Він прогнозує, що EBITDA «Метінвесту», який належить Рінату Ахметову та Вадиму Новинському, збільшиться у 3,2 рази, переваливши за $7 млрд. За прогнозом аналітика Concorde Capital Дмитра Хорошуна, EBITDA «Метінвеста» досягне $7,3 млрд. За девʼять місяців виторг групи збільшився на 78%, до $13,6 млрд, EBITDA – у 4,4 рази, до $6,1 млрд.
У першому півріччі 2021 року Ferrexpo звітувало про збільшення виручки на 74,3% – до $1,4 млрд, EBITDA підскочила в 2,5 рази – до $868 млн. За підсумками року Concorde Capital очікує зростання EBITDA металургійної групи Жеваго на 58% – до $1,36 млрд, Dragon Capital – до $1,3–1,4 млрд.
Чи супроводжуватиме українських металургів успіх і у 2022 році? Повторити рекордні результати буде складно, каже Саква. Вартість природного газу збільшилася у пʼять-десять разів, електроенергія подорожчала більш ніж удвічі (до 2,8 грн за кВтг наприкінці 2021-го). Не на руку гірничодобувним компаніям і падіння світових цін. Наприкінці 2021 року ціна залізняка впала нижче $100 за тонну.
Негативний тренд підтримує попит, що скорочується, з боку найбільшого імпортера залізняка – Китаю. У листопаді Китай виробив 69,3 млн тонн сталі – на 30,4% менше пікового травня, свідчать дані Worldsteel. «Китай показує охолодження будівельного сектора, – каже керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital Дмитро Чурін. – Навряд чи ми побачимо зростання попиту на руду в Азії, основному споживачеві сталі у світі».
Політика Китаю продовжить впливати на поведінку цін на руду і сталь у 2022 році, каже Саква. Країна, за його словами, продовжить дотримуватися політики стримування ціни на руду. Середньорічна ціна 2022 року на залізняк, за прогнозом Dragon Capital, триматиметься на рівні $100 за тонну. Світовий банк прогнозує ціну на рівні $130/т.
Додатковий тиск на фінрезультати металургів може чинити нова система підрахунку ренти на руду, прописана в «ресурсному» законопроєкті №5600, ухваленому в листопаді. З січня 2022-го оподаткування руди залежатиме від індексу IODEX 62% FE CFR China, який розраховує інформаційне агентство Platts. Що вищою буде ціна на світових ринках, то більша – ставка ренти на руду.
«Це не призведе до різкого підвищення витрат виробників руди», – каже Head of strategy компанії Finteum Андрій Нестерук. За нинішніх цін на руду в $120 за тонну виробники додатково платитимуть до держбюджету приблизно $1,5 за тонну, що не вплине критично на їхню прибутковість. «За нинішніх цін на руду рентабельність її виробництва на рівні 50% дозволяє легко покривати додаткові податки», – вважає Чурін. Керівник податкової служби «АрселорМіттал Кривий Ріг» Андрій Максимов каже, що, за приблизними розрахунками підприємства, за вартості залізорудної сировини на рівні $100–120 за тонну рентні платежі компанії зростуть у середньому у три-чотири рази у 2022 році – до 1,3–1,7 млрд грн.
Але є й фактори, що збалансовують ціни на продукцію ГМК. Високі ціни на енергоносії та електроенергію підтримують високу вартість сталі у Європі, каже Саква. Ціна на гарячекатаний прокат – $785 за тонну, що більш ніж на 50% вище за середній рівень до пандемії, каже Андрій Нестерук. Завдяки державній фінансовій підтримці бізнесу та населення у багатьох країнах у світі зʼявилося дуже багато вільних грошей. «Велика кількість грошей у світовій фінансовій системі може призвести до чергового стрибка цін на сировину», – припускає Дмитро Чурін.
У 2022 році фінрезультати українських підприємств ГМК будуть набагато слабшими, ніж у 2021 році, упевнений Саква. EBITDA «Метінвест» і Ferrexpo, згідно з його прогнозом, впаде більше, ніж удвічі – до $3 млрд і $600 млн відповідно. Concorde Capital прогнозує, що у 2022 році EBITDA «Метінвесту» (включаючи спільні підприємства) впаде на 40–60%, до $2,9–4,4 млрд, а Ferrexpo – на 47–66%, до $460–720 млн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.