Інформація про Ferrexpo

Виторг: 40,4 млрд грн (2022 рік), Металургія

Ferrexpo
Прибуток: 7,1 млрд грн (2022 рік)
10 місце
100 найбільших приватних компаній України 2021

Профайл

Кількість працівників
8000
Власник
Костянтин Жеваго
Річний приріст виторгу
18%
Центральний офіс
Горішні Плавні (Полтавська область)
Керівник HR
Анна Адом
Кількість працівників, які повернулись із лав ЗСУ
30
СЕО
Лучіо Дженовезе

25 найбільших інвесторів країни

Введіть у Google «інвестиції» та Ferrexpo – і у першій видачі побачите інформацію, що ця група – один із найбільших інвесторів в українську економіку: з моменту IPO у 2007-му компанія вклала понад $3 млрд. Тобто у середньому майже $200 млн на рік.

Костянтин Жеваго дійсно інвестував у основний актив Ferrexpo – Полтавський ГЗК – більше за інших українських колег-рудокопів. Війна і проблеми Жеваго з українськими правоохоронцями вибили Ferrexpo з ритму: у 2023-му CAPEX трохи не дотягнув до $100 млн. Падіння інвестицій пропорційне зменшенню виробництва залізорудних окатків та концентрату, яке за два воєнні роки впало з 12 млн т до 4,15 млн т.

Останні півтора року зі звіту у звіт Ferrexpo для акціонерів перекочовує фраза, що група Ferrexpo тримає стабільним рівень інвестицій для підтримки поточної діяльності, але скорочує частку вкладень у проєкти, які можуть принести віддачу у середній і довгостроковій перспективі.

Топ інвестиційних проєктів 2023 року 

Будівництво складу концентрату – $40млн (загальна вартість). 

Комплекс прес‐фільтрації – $13 млн.

Інфраструктурні обʼєкти. $22 млн на проєкти на збагачувальній фабриці та лініях цеху виробництва окатків. $3 млн – розвиток Біланівського родовища.

200 лідерів української економіки 2023

Наприкінці вересня Печерський районний суд арештував Віктора Лотоуса, керівника основного підприємства групи, Полтавського ГЗК, із правом внесення застави майже в 1 млрд грн. Його підозрюють у налагодженні схеми реалізації корисних копалин без ліцензії, що протягом 2015-2021 років нібито завдало державі збитків більш як на 157 млрд грн.

Це один із багатьох епізодів у спорі власника 49,5% акцій Ferrexpo Костянтина Жеваго і чинної влади, що триває з 2019 року. У березні 2023‑го мільярдер виграв суд щодо екстрадиції до України, де на нього чекає кримінальне провадження про шахрайство в його колишньому банку «Фінанси та Кредит», який збанкрутував у 2015‑му. 

Ще в грудні 2021‑го один із керівників партії «Слуга народу» казав Forbes, що влада думає над націоналізацією ПГЗК. Цей комбінат володіє найбільшими запасами залізняку в Європі та впродовж останніх десятиріч дозволяв Жеваго входити до пʼятірки найбагатших українців.

Чи є у Жеваго план порятунку Ferrexpo? «Ferrexpo не треба рятувати, – відповідає він. – Компанія має в капіталі найбільших у світі акціонерів – BlackRock та JP Morgan Asset Management. Акціонери, котрі разом зі мною вклали в компанію $3,2 млрд, мають право захистити себе самі».

25 найкращих роботодавців для ветеранів

Незабаром на посаду електрослюсаря на підприємстві Ferrexpo вийде Данило (імʼя змінене з міркувань приватності), який раніше працював помічником машиніста екскаватора. 

На війні Данила зачепило вибухом, він отримав інвалідність. Повернувшись додому, він пройшов психологічну та фізичну реабілітацію. Колеги допомогли з бюрократією у держустановах. Далі – консультації з повернення на роботу і вибір нового робочого місця, яке адаптували до потреб ветерана.

Один із неочікуваних інсайтів, які отримали у Ferrexpo, – ветерани звикли до безумовної довіри на фронті. Через це вони часто стають жертвами шахраїв. Рішення компанії – уроки фінансової грамотності у партнерстві з ОТП Банком.

Ще одне відкриття – демобілізаційні документи можуть оформлюватися до двох місяців, каже HR-бізнес-партнерка компанії Ірина Дерев’янко. Для людини з інвалідністю – вдвічі довше. «Ми долучилися до робочої групи з реінтеграції ветеранів і намагаємося розв’язати проблему на рівні міністерства», – каже менеджерка. 

50 найбільших експортерів України 2022

Крім стандартних для галузі логістичних і енергетичних труднощів, на Ferrexpo тисне держава. На початку січня французька поліція на запит ДБР затримала мажоритарного власника групи Костянтина Жеваго. Останні три роки він перебуває у вимушеній еміграції через справу щодо банкрутства банку «Фінанси та Кредит». Французький суд, який розглядає запит ДБР про екстрадицію бізнесмена в Україну, відпустив Жеваго під заставу €1 млн. У лютому 2023‑го суд арештував рахунки основного підприємства групи – Полтавського ГЗК за підозрою в ухиленні від сплати податків на 2 млрд грн. Арешт обвалив акції Ferrexpo на Лондонській біржі на 9%. До війни Ferrexpo тримала близько 9% світового ринку окаток із річним виробництвом понад 11 млн т. Результат 2022‑го майже вдвічі гірший – приблизно 6,2 млн т. До вторгнення група планувала наростити виробництво до 15 млн т. Ймовірно, від цих планів поки що доведеться відмовитися

100 найбільших приватних компаній 2021

У жовтні 2019 року Костянтин Жеваго пішов з посади СЕО Ferrexpo, але це не завадило компанії отримати наступного року високі прибутки. Зростання світових цін на залізну руду дозволило Ferrexpo не лише погасити $250 млн зобов’язань, звівши борги до нуля, а й виплатити рекордні $500 млн дивідендів. У 2021 році Ferrexpo розраховує наростити продаж окатишів на 8%, до 13 млн т, а в 2024‑му – до 15 млн т. Інвестиції порівняно з 2020 роком збільшилися на 50% – до $300 млн. «Завдяки різкому зростанню цін на окатиші дивіденди за 2021 рік можуть виявитися не меншими, а прибуток, імовірно, подвоїться, – каже аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун. – Але в 2022‑му очікується спад». Крім того, уряд має твердий намір значно збільшити податок на видобуток залізної руди.

100 найбільших приватних компаній 2020

За останні пів року акції гірничодобувної групи Ferrexpo помітно зросли в ціні. Літнє підвищення світових цін на руду дало змогу першій української компанії, яка провела IPO на Лондонській фондовій біржі, досягти капіталізації 1 млрд фунтів ($1,3 млрд). Голова ради директорів Стів Лукас, який залишив компанію у серпні, позитивно оцінював її роботу в першому півріччі: зниження цін на сировину в лютому – квітні вдалося компенсувати збільшенням обсягів виробництва. Завдяки зростанню продажів на 22%, до 6,1 млн т, піврічний виторг знизився лише на 1,4%, до $776 млн. Прибуток скоротився істотніше – на 7,6%, до $250 млн. Зниження рентабельності спричинили 50‑відсоткове збільшення ренти за користування залізорудними родовищами та скасування пільг з податку на прибуток.

Поруч в рейтингу «100 найбільших приватних компаній України 2021»
Епіцентр К
Виторг 50,4 млрд грн
Прибуток 3,2 млрд грн
Запоріжсталь /Getty Images
Виторг 45,6 млрд грн
Збиток 3,7 млрд грн
Участь в рейтингах
Попередній слайд
Наступний слайд
Статті по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Останні новини по темі
Попередній слайд
Наступний слайд