Інформація про Ferrexpo

Виторг: 40,4 млрд грн (2022 рік), Металургія

Ferrexpo
Прибуток: 7,1 млрд грн (2022 рік)
10 місце
100 найбільших приватних компаній України 2021

Профайл

Кількість працівників
8000
Власник
Костянтин Жеваго
Річний приріст виторгу
18%
Центральний офіс
Горішні Плавні (Полтавська область)
Керівник HR
Анна Адом
Кількість працівників, які повернулись із лав ЗСУ
30
СЕО
Лучіо Дженовезе

200 лідерів української економіки 2023

Наприкінці вересня Печерський  районний  суд  арештував Віктора Лотоуса, керівника основного підприємства групи, Полтавського  ГЗК,  із  правом  внесення застави майже в 1 млрд грн. Його підозрюють у налагодженні схеми  реалізації  корисних  копалин без ліцензії, що протягом 2015-2021 років нібито завдало державі збитків більш як на 157 млрд грн.

Це  один  із  багатьох  епізодів  у  спорі  власника  49,5%  акцій  Ferrexpo  Костянтина  Жеваго  і  чинної  влади,  що  триває з  2019  року.  У  березні  2023‑го мільярдер виграв суд щодо екстрадиції до України, де на нього чекає кримінальне провадження про шахрайство в його колишньому  банку  «Фінанси  та  Кредит», який збанкрутував у 2015‑му. 

Ще в грудні 2021‑го один із керівників  партії  «Слуга  народу»  казав Forbes, що влада думає над націоналізацією ПГЗК. Цей комбінат володіє  найбільшими  запасами залізняку  в  Європі  та  впродовж останніх десятиріч дозволяв Жеваго входити до пʼятірки найбагатших українців.

Чи є у Жеваго план порятунку Ferrexpo? «Ferrexpo не треба рятувати, – відповідає він. – Компанія має в  капіталі найбільших у світі акціонерів – BlackRock та JP Morgan Asset Management. Акціонери, котрі разом зі мною вклали в компанію $3,2 млрд, мають право захистити себе самі».

25 найкращих роботодавців для ветеранів

Незабаром на посаду електрослюсаря на підприємстві Ferrexpo вийде Данило (імʼя змінене з міркувань приватності), який раніше працював помічником машиніста екскаватора. 

На війні Данила зачепило вибухом, він отримав інвалідність. Повернувшись додому, він пройшов психологічну та фізичну реабілітацію. Колеги допомогли з бюрократією у держустановах. Далі – консультації з повернення на роботу і вибір нового робочого місця, яке адаптували до потреб ветерана.

Один із неочікуваних інсайтів, які отримали у Ferrexpo, – ветерани звикли до безумовної довіри на фронті. Через це вони часто стають жертвами шахраїв. Рішення компанії – уроки фінансової грамотності у партнерстві з ОТП Банком.

Ще одне відкриття – демобілізаційні документи можуть оформлюватися до двох місяців, каже HR-бізнес-партнерка компанії Ірина Дерев’янко. Для людини з інвалідністю – вдвічі довше. «Ми долучилися до робочої групи з реінтеграції ветеранів і намагаємося розв’язати проблему на рівні міністерства», – каже менеджерка. 

50 найбільших експортерів України 2022

Крім стандартних для галузі логістичних і енергетичних труднощів, на Ferrexpo тисне держава. На початку січня французька поліція на запит ДБР затримала мажоритарного власника групи Костянтина Жеваго. Останні три роки він перебуває у вимушеній еміграції через справу щодо банкрутства банку «Фінанси та Кредит». Французький суд, який розглядає запит ДБР про екстрадицію бізнесмена в Україну, відпустив Жеваго під заставу €1 млн. У лютому 2023‑го суд арештував рахунки основного підприємства групи – Полтавського ГЗК за підозрою в ухиленні від сплати податків на 2 млрд грн. Арешт обвалив акції Ferrexpo на Лондонській біржі на 9%. До війни Ferrexpo тримала близько 9% світового ринку окаток із річним виробництвом понад 11 млн т. Результат 2022‑го майже вдвічі гірший – приблизно 6,2 млн т. До вторгнення група планувала наростити виробництво до 15 млн т. Ймовірно, від цих планів поки що доведеться відмовитися

100 найбільших приватних компаній 2021

У жовтні 2019 року Костянтин Жеваго пішов з посади СЕО Ferrexpo, але це не завадило компанії отримати наступного року високі прибутки. Зростання світових цін на залізну руду дозволило Ferrexpo не лише погасити $250 млн зобов’язань, звівши борги до нуля, а й виплатити рекордні $500 млн дивідендів. У 2021 році Ferrexpo розраховує наростити продаж окатишів на 8%, до 13 млн т, а в 2024‑му – до 15 млн т. Інвестиції порівняно з 2020 роком збільшилися на 50% – до $300 млн. «Завдяки різкому зростанню цін на окатиші дивіденди за 2021 рік можуть виявитися не меншими, а прибуток, імовірно, подвоїться, – каже аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун. – Але в 2022‑му очікується спад». Крім того, уряд має твердий намір значно збільшити податок на видобуток залізної руди.

100 найбільших приватних компаній 2020

За останні пів року акції гірничодобувної групи Ferrexpo помітно зросли в ціні. Літнє підвищення світових цін на руду дало змогу першій української компанії, яка провела IPO на Лондонській фондовій біржі, досягти капіталізації 1 млрд фунтів ($1,3 млрд). Голова ради директорів Стів Лукас, який залишив компанію у серпні, позитивно оцінював її роботу в першому півріччі: зниження цін на сировину в лютому – квітні вдалося компенсувати збільшенням обсягів виробництва. Завдяки зростанню продажів на 22%, до 6,1 млн т, піврічний виторг знизився лише на 1,4%, до $776 млн. Прибуток скоротився істотніше – на 7,6%, до $250 млн. Зниження рентабельності спричинили 50‑відсоткове збільшення ренти за користування залізорудними родовищами та скасування пільг з податку на прибуток.

Поруч в рейтингу «100 найбільших приватних компаній України 2021»
Епіцентр К
Виторг 50,4 млрд грн
Прибуток 3,2 млрд грн
Запоріжсталь /Getty Images
Виторг 45,6 млрд грн
Збиток 3,7 млрд грн
Участь в рейтингах
Попередній слайд
Наступний слайд
Статті по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Останні новини по темі
Попередній слайд
Наступний слайд