Категорія
Найбагатші
Дата

Знищений паспорт, квиток від перекупників та відсутність страху перед ФБР. Подробиці резонансного виїзду за кордон Геннадія Боголюбова з інтерв'ю УП

4 хв читання

Геннадій Боголюбов /колаж Анастасія Левицька

Геннадій Боголюбов Фото колаж Анастасія Левицька

Нещодавня поїздка мільярдера Геннадія Боголюбова потягом «Укрзалізниці» до Польщі завершилась скандалом. ДБР повідомило про підозру йому та одному з прикордонників через нібито незаконний перетин кордону. Після цього бізнесмен, який є засновником неформальної бізнес-групи «Приват» та багаторічним партнером Ігоря Коломойського, дав інтерв'ю виданню «Українська правда». Його журналісти першими повідомили про «проблемний» виїзд Боголюбова за кордон. Як він пояснює те, що сталося? Forbes наводить основні тези розмови

⚡️Інвестуйте у свої знання з сайтом Forbes. Лише з 18 по 21 липня знижка 40% за промокодом FLASH. Отримайте доступ до матеріалів, які формують лідерів. Підписуйтеся.

Пряма мова Геннадія Боголюбова скорочена і відредагована для зрозумілості.

Як та навіщо Боголюбов виїхав за кордон

Я виїздив з України в ніч з 23 на 24 червня, щоб відвідати маму, яка разом з сестрою проживає у Лондоні. Це людина похилого віку, вона давно страждає хворобою Паркінсона та після нещодавно перенесеного ковіду не встає з ліжка. Сестра давно говорила мені приїхати, оскільки ми не знаємо, що буде з мамою завтра.

Чому їхав потягом, а не звичайним шляхом? Я не зміг знайти водія, який погодився б довезти мене до кордону, оскільки там стоять блокпости. Мені порадили їхати потягом, але квитків не було. Я дав своїм службам команду купити квиток у перекупників. Не знаю, на яке прізвище був оформлений квиток. Але я прийшов на вокзал зі своїм паспортом та пройшов перевірку перед тим, як сідати до вагону. Вночі прикордонники перевірили документи. Подробиць не памʼятаю, оскільки спав.

Ніякого Сюмака не знаю (УП з посиланням на підозру ДБР прикордоннику, який перевіряв документи Боголюбова, зазначила, що бізнесмен нібито перетнув кордон за паспортом жителя Волині Миколи Сюмака. Він загубив закордонний паспорт навесні 2022-го, – Forbes). Перетинати кордон нелегально ніколи не хотів. Чому раніше виникали проблеми з виїздом, немає в кого запитати. Підозри ДБР про незаконний виїзд заперечую.

Намагаюсь зрозуміти, яку паралельну реальність вони хочуть створити для того, аби я не міг повернутись, і у якому суді можу довести, що все було легально. 

Геннадій Боголюбов, Приват /Shutterstock

Геннадій Боголюбов Фото Shutterstock

Перші візити за кордон і знищення паспорта Боголюбова

Я зустрів війну в Україні. Мій перший виїзд з країни був у вересні 2022 року. За кордон їздив зі своїм українським паспортом, який був у єдиному екземплярі. 

Проблеми почались на початку 2023-го, коли на одному з перехідних пунктів на польсько-українському кордоні у мене взяли на перевірку паспорт, а згодом до мене підійшов інспектор і вручив протокол, що мій паспорт має ознаки фіктивності. Мене «завернули» назад в країну й сказали, що відправляють паспорт на експертизу. 

Через деякий час (якщо не помиляюсь, 24 березня) до мене потрапив цікавий документ Львівської прикордонної служби, у якому йшлося про те, що мій паспорт був знищений. Експертизи ніхто навіть не намагався проводити.

Я пішов отримувати новий закордонний паспорт. Працівниця міграційної служби сказала, що я як громадянин України маю право отримати другий паспорт (пояснення ДМС на цю тему – за посиланням, – Forbes). Так у мене зʼявилось два закордонні українські паспорти. 

Дозвіл на виїзд від голови Прикордонної служби та роль дружини з МЗС

Наступного разу я виїжджав 31-го липня 2023 року, аби провідати маму. Спочатку на кордоні мене не хотіли пропускати. Забрали паспорт, потім принесли його разом із протоколом. Сказали, аби я повертався назад. Поки читав протокол, вийшов інспектор і сказав, що мене все-таки пропускають і що це була помилка. За що мене не хотіли випускати і хто сприяв виїзду – не знаю.

Чому виїзд дозволили за розпорядженням голови Прикордонної служби (УП повідомила про це з посиланням на дані з бази прикордонників, – Forbes)? Мені невідомо ні про те, хто дозволив, ні про те, хто заборонив мені виїзд.

Чи намагався я вирішити питання через знайомих або близьких? Так, але це були марні сподівання. До дружини (постійна представниця України при міжнародних організаціях у Відні Еміне Джапарова, – Forbes), яка на той час була заступником міністра закордонних справ, не звертався. Не думаю, що заступниця голови МЗС могла б вплинути на рішення голови Прикордонної служби.

Справа Коломойського та розслідування ФБР

Ніколи в голову мені не приходило просити політичного притулку чи захисту в якійсь країні. У мої плани входило побачити маму і повернутись. 

Жодних обшуків БЕБ у мене не проводило (Близько місяця тому Бюро економічної безпеки активізувало розслідування одного з епізодів можливого виведення грошей з ПриватБанку. За цією підозрою з вересня 2023-го під вартою перебуває партнер Боголюбова по бізнес-групі «Приват» Ігор Коломойський, – Forbes). Цією справою вони займаються уже рік. Занепокоєнь у мене немає. У жовтні 2022 року мене викликали в НАБУ, але стосовно іншої справи. Якої – не памʼятаю.

Справа, за якою судять Коломойського, повʼязана з операціями з готівкою, а не виведенням коштів з ПриватБанку. Я не можу коментувати рішення суддів. Тоді я проживав не в Україні й не міг цим займатися (у справі фігурують події 2013-го, – Forbes).

Ігор Коломойський, суд /Getty Images

Ігор Коломойський на суді Фото Getty Images

Чи веде ФБР США розслідування щодо відмивання коштів – не знаю (у серпні 2020 року Мінʼюст США висунув Коломойському та Боголюбову звинувачення у відмиванні грошей, виведених із ПриватБанку через купівлю низки активів у Штатах. Частину цього майна конфіскували. Розслідування веде ФБР, – Forbes). Думки про те, що за кордоном мене можуть арештувати чи екстрадувати за запитом США, були. Був би радий, якби хтось мене поінформував, але з ФБР це неможливо. Я почав виїздити за кордон, тому що зрозумів, що ФБР не може так довго займатися справою.

Сьогодні я прилетів до Відня. Не впевнений, де буду жити далі. Ще не вирішив. Думаю, рішення залежатиме від того, як розвиватимуться події. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні