П'ять причин, з яких Дональду Трампу буде складно знову стати президентом США /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

П'ять причин, з яких Дональду Трампу буде складно знову стати президентом США

Getty Images

Дональд Трамп оголосив, що втретє поспіль братиме участь у виборах президента США. Трамп має відданих шанувальників, але його шанси знову влаштуватися в Білому домі зараз набагато менші, ніж 2020-го, пише BBC.

Forbes вибрав головне.

У своїй промові Дональд Трамп більше години переважно хвалився своїм чотирирічним президентством і критикував Джо Байдена. Але за час виступу зумів продемонструвати свої сильні сторони. Трамп має безпомилкове чуття стосовно проблем, які хвилюють консервативно налаштованих американців, наприклад імміграція і злочинність. А його непередбачувані та провокаційні заяви потрапляють у заголовки новин та відволікають увагу преси від конкурентів.

Трамп має відданих шанувальників, і після чотирьох років його перебування при владі багато хто з них залишається на керівних постах у Республіканській партії.

Але промова Трампа нагадала і про його головну слабкість. Він не любить визнавати помилки: промовчав про невдачі в боротьбі з пандемією і повністю проігнорував місяці, які провів, марно намагаючись довести, що результат виборів сфальсифікований. У результаті натовп його прихильників штурмував Капітолій 6 січня 2021 року.

Він спробував виправдати непереконливі результати Республіканської партії на нещодавніх проміжних виборах до Конгресу та те, що виставив на них дуже слабких кандидатів.

Трамп сказав, що перед ним стоять завдання, вирішити які може лише рух мільйонів, що його підтримали. Шість років тому цей рух привів його до Білого дому. Але є кілька причин, через які цього разу його спроба стати президентом може скінчитися невдачею.

Причина 1. Політичне минуле

Вісім років тому Трамп був маловідомою людиною. Ніхто не знав, яким політиком він стане, і виборці могли проєктувати на нього свої надії та бажання. Трамп роздавав гучні обіцянки, а критики не могли вказувати на його політичні невдачі – їх тоді ще не було.

Тепер справа інакша. За чотири роки перебування при владі Трамп досяг деяких помітних успіхів, наприклад, провів реформу податкового кодексу та кримінального права. Але за ним числяться і кілька гучних провалів.

Республіканці пам'ятають, що він виявився нездатним відмінити реформу охорони здоров'я «Обамакер» президента Обами і не виконав обіцянок інвестувати в інфраструктуру. А через те, як Трамп організував боротьбу з пандемією, його критикують і демократи, і республіканці. Перші вважають його заходи недостатньо жорсткими, а другі – навпаки, що він зайшов надто далеко з державним втручанням.

Причина 2. Тінь 6 січня

Трампу доведеться не лише вести виборчу кампанію, а й виправдовуватися за те, як завершився його президентський термін. Люди нескоро забудуть кадри 6 січня 2021-го, на яких прихильники Трампа розмахують прапорами у хмарах сльозогінного газу та грабують Капітолій.

Проміжні вибори показали, що те, що сталося того дня, а також слова та дії Трампа протягом кількох тижнів до штурму, впливають на поведінку виборців.

Багато кандидатів-республіканців, які відкрито підтримали відмову Трампа визнати результати президентських виборів 2020 року, програли на парламентських виборах 2022-го. Часто вони поступалися іншим кандидатам-республіканцям, які були не настільки відверті у своєму запереченні результатів виборів.

Причина 3. Юридичні проблеми

Трамп прагне розпочати ще одну президентську кампанію ще й тому, що зможе подати численні кримінальні та цивільні розслідування проти нього як частину великої політичної вендетти, нібито розв'язаної демократами.

Для піару такий хід, можливо, й спрацює. Але юридичні наслідки цих справ залишаються для Трампа цілком реальними.

Проти експрезидента розпочато кримінальне розслідування за фактом фальсифікації виборів у Джорджії. Висунуто цивільний позов про шахрайство, спрямований проти його бізнес-імперії в Нью-Йорку, та позов про наклеп, пов'язаний зі звинуваченнями в сексуальному насильстві. Йде федеральне розслідування його ролі в нападі на Капітолій та поводженні із секретними державними матеріалами після закінчення президентського терміну.

Будь-яка з цих справ може призвести до повномасштабного судового розгляду. Це займе центральне місце в газетних заголовках та порушить плани передвиборчої кампанії Трампа. У кращому разі для нього це закінчиться дорогою тратою часу та ресурсів. У гіршому – великими штрафами чи навіть тюремним ув'язненням.

Причина 4. Більш складний суперник

Вісім років тому, коли розпочався відбір кандидатів на пост президента від республіканців, Трамп змагався з губернатором Флориди Джебом Бушем. Той вважався фаворитом партії, але масштабної передвиборної кампанії та знаменитого прізвища виявилося замало для перемоги. Буш конфліктував з іншими республіканцями в питаннях імміграції та освітньої політики, а прізвище «Буш» уже не таке впливове в республіканському середовищі, як раніше.

У 2024 році Трампу, можливо, знову доведеться зіткнутися з губернатором Флориди, але цього разу набагато сильнішим. Рон Десантіс здобув блискучу перемогу на перевиборах, республіканці Флориди надали йому вражаючу підтримку. На загальнонаціональній арені Десантіс не такий відомий, але вже вважається висхідною політичною зіркою.

Губернатор Флориди може стати вибором відданих прихильників партії, які не зацікавлені в тому, щоб дати Трампу другий шанс.

Причина 5. Проблеми з популярністю

За підсумками екзит-полів, проведених під час проміжних виборів до Конгресу, Трамп втратив популярність. У тому числі в ключових штатах, голоси яких йому необхідно виграти, щоби балотуватися від республіканців.

У Нью-Гемпширі лише 30% виборців сказали, що хотіли б бачити Трампа кандидатом у президенти. У Флориді це число – близько 33%. Десантіс випереджає його за популярністю в рідному штаті, а також у Нью-Гемпширі та Айові.

2015-го Трамп зумів змінити негативне ставлення до своєї кандидатури, але тоді йому допомогло те, що його ніхто не знав як політика. Після восьми років політичної кар'єри ймовірність того, що Трамп зможе знову прорватися крізь негатив, значно нижча.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд