15 листопада російські війська здійснили наймасованіший обстріл енергосистеми України з початку війни. РФ випустили понад 90 ракет і пошкодили 15 обʼєктів енергетичної інфраструктури. Відключення світла було майже у всіх областях країни, а «Укренерго» попередило українців про «важкі дні» після масованої атаки. РФ почала використовати тактику системного знищення енергосистеми України 10 жовтня — відтоді окупанти тільки за 10 днів завдали близько 300 ударів по енергосистемі.
Про те, як відбувався масований обстріл 15 листопада і які його наслідки, розповів Forbes перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко.
Наскільки потужним був обстріл 15 листопада? Які втарти?
15 листопада наша енергосистема зазнала наймасовішого удару по енергосистемі. Деякі обʼєкти були обстріляні повторно, деякі вперше. Основний удар прийшовся по підстанціях, генеруючі потужності постраждали менше.
Добре спрацювало ПВО. Наприклад, тільки над Трипільською ТЕС біля Києва було збито чотири ракети. Ми не знаємо, куди вони були спрямовані.
Цього разу удар був спрямований, щоб зупинити атомні електростанції?
Схоже на це. Ймовірно, їх енергетики, які мають схеми живлення нашої енергосистеми, підказали воєнним куди бити, щоб зупинити наші АЕС. Проте ми змогли швидко задіяти резервні схеми живлення для забезпечення роботи станцій.
Зараз ми оцінюємо ураження і оперативно відновлюємо постраждалі обʼєкти.
АЕС зараз працюють?
Всі атомні електростанції працюють, крім Запорізької АЕС, яка знаходиться в тимчасовій окупації.
Скільки потужності втратила енергосистема під час цих ракетних ударів? Який дефіциту утворився?
Виник дефіцит потужності в обсязі 30% через тимчасову не спроможність передавати електроенергію від електростанцій до споживачів. Оскільки основні влучання були по підстанціях.
Українська енергосистема зараз зберігає цілісність чи розділена на декілька островів?
Українська енергосистема цілісна і синхронізована з енергосистемою Європейського Союзу, незважаючи на вчорашні обстріли.
Наскільки ситуація зараз критична? Який прогноз на найближчий час?
Ми працюємо над тим, аби стабілізувати енергопостачання. Станом на зараз ми говоримо про повернення погодинних графіків відключення замість аварійних відключень.
Відновлюємо енергоспоживання в регіонах, де його не було зовсім. Наприклад, зараз бригади обленерго з різних куточків країни працюють над відновленням подачі електроенергії в Херсонській і Миколаївській областях.
Скільки треба часу, щоб відновити електропостачання в Херсоні?
Поки важко сказати. Намагаємось зробити це якомога швидше. В першу чергу намагаємось завживити Херсонську ТЕЦ, щоб вона почала давати електрику та тепло.
Ремонтні бригади приступили до обстеження пошкоджених обʼєктів. Це десятки кілометрів зруйнованих ліній електропередачі.
Другий місяць поспіль росіяни масово обстрілюють українську енергосистему. Завдяки чому вдається втримати ситуацію під контролем?
Завдяки фаховій і компетентній роботі енергетиків. Вони інколи роблять неможливі речі. З кожним новим ударом енергетики отримують досвід, розуміють як правильно діяти. Також ми додатково укріплюємо наші обʼєкти.
Коли Україна отримає від країн ЄС трансформатори, щоб замінити пошкоджені?
Не можу розкривати цю інформацію. Ми ведемо активні перемовини з країнами ЄС про постачання обладнання, щоб замінити пошкоджене. Це непростий процес. Ми домовляємось з країнами, щоб нове обладнання з заводів постачалось першочергово в Україну. Сподіваємось і виробники, і покупці увійдуть в нашу ситуацію.
В чому проблема, чому ми не можемо вже зараз отримати трансформатори?
Трансформатори не лежать на складах. Мінімальний час виготовлення – від чотирьох місяців. Пропрацьовуємо також варіанти з поставками нам вже вживаних трансформаторів.
Чому одночасно з ударами по енергосистемі України, без світла залишилася Молдова?
Енергосистеми Молдови і України синхронізовані. Удари дестабілізували нашу систему, що позначилось на енергосистемі Молдови, де спрацювала автоматика. Через декілька годин енергопостачання в Молдові було відновлено.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.