Категорія
Війна
Дата

Росія створила найбільшу танкову армію в Європі, яка мала перемогти НАТО. Як ця армія загинула в Україні

Ворожа техніка у звільненому Лимані, Донецька область, Україна, 5 жовтня 2022. /Getty Images

Ворожа техніка у звільненому Лимані, Донецька область, Україна, 5 жовтня 2022. Фото Getty Images

На початок війни тільки Перша танкова армія РФ мала понад 500 сучасних танків, коли всі ЗСУ загалом - 850. Але згодом саме ця армія стане найбільшим «постачальником» техніки для українських бійців

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Тривалий час Росія створювала міф про непереможну армію. Особливе місце в ній було виділено Першій гвардійській танковій армії, яка була створена в 2014 році як армія нового зразка. Вона мала стати найсучаснішою і найпотужнішою силою в арсеналі Путіна. 

Росія відкрито лякала нею Захід, неофіційно заявляючи, що саме Перша танкова армія РФ має «зупинити» НАТО у випадку прямого протистояння. Також її називали «спадкоємицею» радянської Першої танкової армії, яка брала участь в Курській і Берлінській битвах. 

Ця армія займала особливе місце на військових парадах і навчаннях. Вона отримувала кращу техніку і найбільше уваги. І під час повномасштабного вторгнення саме на Першу гвардійську танкову армію покладалося чи не найбільше сподівань. Її підрозділи мали штурмувати одночасно і Київ, і Харків, просуваючись через Сумську, Чернігівську і Харківську області. 

У вересні західні експерти вперше почали говорити про те, що Росія втратила свою кращу армію. Міністерство оборони Британії зазначило, що Перша танкова армія РФ «серйозно деградувала», а на відновлення здатності протистояти НАТО «можливо, підуть роки».

Армія – це найбільше військове формування у військовій ієрархії. Загалом у сухопутних військах РФ на момент вторгнення було 13 армій, поділених на чотири військові округи (Західний, Північний, Південний і Східний). 

Раніше експерти говорили про виведення з бойового стану окремих полків і бригад, таких як 64-та окрема бригада РФ, яка, за даними західних аналітиків, втратила в Україні до 90% свого складу. Але виведення з бойового стану цілої армії, мабуть, відбулося вперше з часів Другої світової війни. 

З чого складалася армія, якою лякали світ

На початок 2022 року основними підрозділами Першої танкової армії РФ були дві танкові дивізії та одна мотострілецька дивізія, чисельністю близько 12 000–14 000 солдатів кожна. Також у складі армії перебували чотири бригади: танкова, мотострілецька, артилерійська і ракетна. Та інші підрозділи розвідки, забезпечення і ремонту техніки. 

Росія створила найбільшу танкову армію в Європі, яка мала перемогти НАТО. Як ця армія загинула в Україні /Фото 1

На початок війни Перша танкова армія дійсно виглядала грізно – понад 500 танків, переважно сучасних або модернізованих, сотні БМП і БТР, десятки тисяч солдат. Для порівняння: вся чисельність військової техніки ЗСУ на початок війни складала близько 850 танків і 1800 БМП і БТР. Якщо порівнювати з країнами ЄС, то одна російська танкова армія мала більше танків ніж найбільші країни Європи. 

Наприклад, збройні сили Німеччини мають лише 245 танків, а Франції – 222 танки.

Саме тому ця армія виглядала грізно. Рівно до того моменту, поки ці титуловані російські підрозділи не вступили в бій.

Де і як воювала Перша танкова армія РФ

Основні напрямки ударів підрозділів Першої танкової армії проходили в трьох напрямках: через північну Сумщину в напрямку Броварів, через південь Сумщини та з боку Бєлгородської області в напрямку Харкова. 

Росія створила найбільшу танкову армію в Європі, яка мала перемогти НАТО. Як ця армія загинула в Україні /Фото 2

Похід на Бровари закінчився невдачею і подальшою втечею, але військовим підрозділам на цьому напрямку пощастило більше, ніж іншим. 

Полки «Таманської» дивізії і 27-ма бригада розтягнулися на 300 км від Сумського і Глухівського району до самої Київщини. Вони мали об’єднатися із силами, які наступали з півночі, але останні були зупинені під Черніговом. Об’єднання сил і масованого удару танкових військ по лівому березі Києва так і не сталося. 

У мережі є відео кількох спроб штурмувати Бровари, скоріше за все підрозділів «Таманської» дивізії, але ці атаки були безуспішними. Без підтримки піхоти, авіації й артилерії бронетанкові колони були легкою ціллю для українських артилеристів і операторів ПТРК.

Ситуацію ускладнив потужний партизанський рух на Сумщині. Підтримувати чисельну армію під Броварами, маючи незахищені логістичні маршрути, було надто ризиковано. Конвої потрапляли в засідки і під обстріли. Без нормального забезпечення військові не могли тримати цей фронт, і, зрештою, росіянам довелося відступити.

Друга група військ рухалася з півдня Сумщини в напрямку Харкова. Очевидно, завданням було оточення Харкова з півночі і заходу. На цьому напрямку воювала 4-та гвардійська танкова «Кантемирівська» дивізія. І їй пощастило значно менше, ніж силам, які пішли в напрямку Броварів. Адже на шляху стояла українська 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр».

Важкі бої між Охтиркою і Тростянцем виграли «холодноярівці», а мережу заповнили чисельні відео розбитої російської техніки «непереможної» «Кантемирівської» дивізії.

Найбільше не пощастило силам, яку рушили в напрямку Харкова. Важкі бої за Харків закінчилися розгромною поразкою військ Першої танкової армії. В березні військове командування ЗСУ повідомляло, що тільки за п’ять днів і одна лише 47-ма танкова дивізія втратила близько 600 солдат загиблими. 

За даними західного аналітика Генрі Склотмана, в боях за Харків 47-ма дивізія втратила приблизно дві третини свого боєздатного війська. Загальні втрати Першої танкової армії сягали 50% у техніці і живій силі. 

Росія створила найбільшу танкову армію в Європі, яка мала перемогти НАТО. Як ця армія загинула в Україні /Фото 3

Після боїв на півночі України основні сили Першої танкової армії РФ перемістили на Ізюмський напрямок. Їх завданням було оточення з півночі Слов’янська–Краматорська. На цьому етапі війни російське командування ще було переконане, що здатне здійснювати в Україні масштабні оточення.

Підрозділи танкової армії намагалися прорвати українську оборону від Ізюму в напрямку Барвінкового. Але тут на шляху знову стала 93-тя бригада «Холодний Яр».

Влітку командування РФ відмовилося від плану оточення Донбасу, і росіяни намагалися напряму штурмувати підступи Слов’янська, але істотно в цьому напрямку так і не просунулися. На шляху стояли українські воїни, які боронили Довгеньке, Богородичне, Долину й інше передмістя Слов’янська.

Кадри розстріляних українських полів біля Довгенького характеризують умови, в яких доводилося воювати нашим воїнам. 

Росія створила найбільшу танкову армію в Європі, яка мала перемогти НАТО. Як ця армія загинула в Україні /Фото 4

Обстріляні російською артилерією поля біля поряд із селом Довгеньким Ізюмського району, на Харківщині

Але поразка і втеча Першої танкової армії РФ з Ізюму стала справді епічною. Відео десятків одиниць покинутої бронетехніки під Ізюмом, яка перейшла до рук ЗСУ, якраз стосується техніки цього військового формування.

За інформацією американського Інституту вивчення війни (ISW) РФ втратила близько 200 одиниць техніки в районі Ізюма. За підсумками відступу росіян із Харківщини Росія стала головним «постачальником» військової техніки для ЗСУ, а Перша танкова армія РФ – одним із найбільш щедрих «меценатів». 

Що зараз є головною армією Путіна

«Елітна» танкова армія, яку створювали, щоб перемагати НАТО, не змогла продемонструвати жодних результатів в Україні. Панічна втеча й покинута техніка під Ізюмом ущент розбивають міф про могутність російського війська. Професійна армія в Росії уже закінчується.

Висновок британської розвідки про те, що Перша гвардійська танкова армія зазнала таких втрат, на відновлення яких підуть роки, свідчить про те, що це формування втратило свою боєздатність. Окремі залишки полків і дивізій уже не є повноцінною армійською структурою. Навіть наповнення її мобілізованими не зробить із них танкову армію. Адже Перша танкова армія втратила більшість сучасних танків і більшість навчених екіпажів. 

Наразі Росія намагається вдруге з початку війни «воскресити» боєздатність полків і дивізій Першої танкової армії. Велику частину мобілізованих розподіляють саме в підрозділи цього угруповання. Але навіть тут титульну армію РФ спіткали негаразди. Адже велика кількість інцидентів, які сталися з мобілізованими РФ, стосується саме її підрозділів. Зокрема, розстріл мобілізованих на полігоні, відео з мобілізованими, яких покинули в поїзді. 

Те, що зберуть на руїнах Першої гвардійської армії РФ, складатиметься здебільшого з непрофесійних мобілізованих, і це формування вже ніяк не відповідатиме статусу танкової армії. А особливо – статусу найбільшої танкової армії Європи.

Матеріали по темі

 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні