Ігор Коломойський /колаж Олександра Карасьова
Категорія
Компанії
Дата

Мінус один. Ігор Коломойський на п'ять років добровільно відмовився від статуса медіамагната. Плюси, мінуси, підводні камені?

Ігор Коломойський. Фото колаж Олександра Карасьова

Ігор Коломойський передав свою частку в групі «1+1» СЕО Ярославу Пахольчуку. Що насправді змінюється, кому це вигідно і чому опальний бізнесмен пішов на цей крок?

26 жовтня група «1+1 media» оголосила, що її бенефіціарний власник Ігор Коломойський передав свої корпоративні права в управління трудовому колективу в особі CEO компанії Ярослава Пахольчука. Той може приймати будь-які потрібні рішення, крім відчуження та/або обтяження часток, що продовжують належати Коломойському.

«Наразі Ігор Коломойський з обʼєктивних причин не може повноцінно здійснювати свої повноваження», – зазначається в офіційній заяві «плюсів». У вересні СБУ і БЕБ повідомили бізнесмену про підозру у заволодінні 5,8 млрд грн ПриватБанку. Поки йдуть слухання, Коломойський залишається під вартою. 

Який спадок отримає топменеджер «1+1» і кому вигідний такий розвиток подій? 

Скільки Коломойського в «1+1»

Холдинг «1+1 media» обʼєднує вісім власних телеканалів: «1+1» (телемарафон), «1+1 Україна», «1+1 International», «2+2», «ТЕТ», «ПлюсПлюс», «УНІАН ТБ», «Бігуді». У групи є власний продакшн, а також онлайн-ресурси: «ТСН», «УНІАН» і «Главред». Не входить в групу, але є її партнером Єдиний супутниковий телевізійний оператор Viasat.

Канали «2+2» з часткою телеперегляду 5,33%, ТЕТ (4,92%) та «1+1 Україна» (3,87%) займають 4–6 місце за період 9–15 жовтня, підрахували у Nielsen Ukraine. Лідери – три канали Starlight Media Віктора Пінчука (СТБ, «Новий» і ICTV2). Традиційний «1+1», який транслює телемарафон, не підпадає під дослідження. 

Хоча структура власності ТОВ «Телерадіокомпанія Студія 1+1» опублікована на сайті групи, її складно назвати зрозумілою. У схемі – 13 українських та кіпрських фірм, які перехресно володіють частками одна в одній, а також кілька кінцевих власників. 

Схема володіння ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія «1+1»

Схема володіння ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія «1+1»

За даними самих «Плюсів», в ТОВ «ТРК Студія 1+1» 24,8% акцій володіє Ігор Коломойський, 22,1% – у Юрія Кіпермана, батька Михайла Кіпермана – багаторічного партнера Коломойського. У липні Кіперман-молодший також отримав підозру від СБУ, але знаходиться за кордоном. Ще 16,4% – у Ігоря Суркіса. Загалом – 63,4%. Крім того, 23 колишніх і нинішніх співробітника «Плюсів» володіють сукупно 2,2% акцій «1+1», випливає з даних сервісу Opendatabot.

У кожного з решти кінцевих власників – менше 10% акцій, і їхні імена у звіті не розкриваються. Серед них може лишатись дружина Віктора Медведчука Оксана Марченко. Перебуваючи у статусі депутата Медведчук декларував у родинній власності компанію-акціонера близько 8% «Плюсів». У 2021 році номінальні акціонери змінились, але медіагрупа запевняла «Детектор медіа», що змін серед кінцевих власників-фізосіб не було. У квітні 2022 року Медведчука заарештували, а потім обміняли на 215 своїх полонених.

Роздвоєння «плюсів»

Передача прав – не єдина цікава подія навколо медіагрупи за останній час. У вересні – жовтні Нацрада з питань телебачення і радіомовлення прийняла заяви телеканалів на отримання ліцензій на цифрове мовлення мереж MX-1, MX-2, MX-5 у телемережах «Зеонбуду» та державного МХ-7. Фактично мова йде про трансляцію на колишні «антени».

У списку претендентів – п`ять юридичних осіб, чиї назви співзвучні з назвами каналів групи. Зокрема, йдеться про ТОВ «Віжн 1+1» – логотип «1+1 Україна», ТОВ «Віжн 2+2» – логотип Віжн 2, ТОВ «Віжн 3» – логотип «Віжн 3», ТОВ «Віжн 4» – логотип «Бігуді», ТОВ «Дідживан» – логотип «Уніан 2». Вартість ліцензійного збору – 4 млн грн, тож у разі перемоги, їм треба буде заплатити близько 20 млн грн. Три з перелічених компаній були зареєстровані 4 вересня – через два дні після того, як Ігорю Коломойському вручили підозру СБУ та БЕБ.

Всі ці компанії зареєстровані за адресою офісу «Плюсів» і належать ТОВ «Солюшнс», випливає з даних системи YouСontrol.

Чим цікава ця компанія? Це фактичний власник єдиного супутникового оператора телебачення Viasat (ТОВ «Віжн ТБ»). Її поточні бенефіціари – СЕО Viasat Світлана Міщенко та гендиректор «1+1» Ярослав Пахольчук. До них власниками були інші менеджери, близько знайомі з бізнесом «Плюсів» – ексдиректор «1+1» Олександр Ткаченко або партнер Коломойського Тимур Міндіч, випливає з даних YouСontrol.

Ярослав Пахольчук /facebook.com/media.1plus1

Ярослав Пахольчук. Фото facebook.com/media.1plus1

Для чого в структурі нові компанії? Нові юрособи – це перестраховка на випадок націоналізації 1+1 media, щоб показати, що начебто Коломойський – не власник, припускає медіаюрист Андрій Соломаха. «Фактично ці компанії – дублери. Після цього переходу складна структура власності – з кіпрськими компаніями, Суркисами і дружиною Медведчука йде на звалище історії», – вважає Соломаха. 

До рішення Нацради СEO групи «1+1 media» Ярослав Пахольчук відмовився говорити, як саме ці новостворені фірми будуть співпрацювати з медіаактивами групи. 

Для чого Коломойський передав канали: версії

З юридичної точки зору, заява про передачу прав викликає багато питань, кажуть троє юристів, яких опитав Forbes. Є лише припущення.

«Це медійна заява, яка означає, що не треба нічого націоналізувати, я вже все передав, тепер вирішує Пахольчук. На мене, Коломойского, тиснути марно», – вважає медіаюрист Соломаха.   

«Це явно прихована форма передачі власності і управління», – сказав на правах анонімності юрист, який співпрацював з крупними фінансово-промисловими групами, в тому числі у медіасфері. Називати своє імʼя він не дозволив з огляду на сенситивність теми. 

Кому це може бути вигідно? В Офісі президента хотіли б прибрати вплив Коломойського на канали, каже співрозмовник з Офісу, який не має повноважень на офіційні коментарі. «В «Плюсах» таким чином готуються, щоби діяти, у разі, якщо Коломойського засудять», – припускає передачу корпоративних прав Пахольчуку представник однієї з конкуруючих з «1+1 медіагруп». 

Коломойському вигідно продемонструвати віддаленість від каналів, поки йдуть суди, вважає юридичний консультант уряду і команди президента, який також погодився спілкуватися на умовах анонімності. Хоча бізнесмен може використати їх для впливу на слідство, додає співрозмовник Forbes. 

На чому заробляє «1+1» 

Якщо Коломойський відмовився від ЗМІ, то чи достатньо у медіагрупи грошей, щоби існувати без його дотацій? 

Холдинг не публікує консолідованої звітності. За даними YouControl, сукупний дохід ТОВ «ТРК «Студія 1+1» та «1+1 Продакшн» у 2022 році становив 857 млн грн, а збиток – 1,7 млрд грн. Виручка найбільших каналів і сайту ТСН.ua за минулий рік становила близько 760 млн грн. 

Під час великої війни серед ЗМІ найбільше постраждало телебачення. Рекламний ТБ-ринок у 2022-му рухнув у понад 5 разів, до 2,6 млрд грн, писав Forbes.

До 2020 року група «1+1 media» була дотаційною, розповідає Ярослав Пахольчук. У 2021-му вперше за багато років стала прибутковою. Чи є тут допомога акціонера?

«Коломойський прямо телеканали не фінансував, – пояснює медіаюрист Андрій Соломаха. – Одними із великих замовників реклами та консалтингових і юридичних послуг були Кременчуцький нафтопереробний завод (Коломойський з партнерами – контролюючі акціонери. – Forbes)». 

Сам завод ще на початку великої війни сильно постраждав через ракетні удари росіян. До лютого 2022-го він виробляв близько третини пального, що продавалося на українському ринку. У листопаді 2022-го рішенням Ставки головнокомандуючого, його передали в підпорядкування Міноборони

Після 24 лютого 2022-го «1+1 media» довелося почати все з нуля, розповідає Пахольчук. Структура доходів суттєво змінилась – збільшилась частка від YouTube, зростає сегмент доходів від Facebook, Telegram-каналів. 

«Медіагрупа 1+1 має позитивний cash flow наразі, по звіту P&L – це операційний нуль», – запевняє Пахольчук. 

Як закінчився рік війни для найбільших телегруп

Як закінчився рік війни для найбільших телегруп

Від 30% до 40% у структурі доходів медіагрупи займає реклама. В тому числі від бізнесу Коломойського. Приміром, реклама кави на мережі АЗС ANP, яку асоціюють з бізнесменом.

Всього за підсумками 2023 року «1+1 media планує» витратити на виробництво контенту понад 1 млрд грн, додає він. СЕО медіагрупи «1+1» прогнозує, що 2023 рік «буде не драматичним, але збитковим». 

«Новим для нас стало залучення грантів для створення просвітницьких кампаній, зокрема з медіаграмотності, суспільної стійкості, інформаційної роботи з деокупованими та тимчасово окупованими територіями», – каже Пахольчук. 

У грудні 2022 року «1+1 media» запустила новий продукт – «1+1 Україна». Він став окремим телеканалом, на відміну від флагманського «1+1», який з 24 лютого цілодобово транслює новини у «Єдиному марафоні». У жовтні 2022 року медіагрупа виграла конкурс на фінансування «Єдиних новин». Щомісяця компанія отримує на виробництво марафону «Єдині новини» у середньому 9,1 млн грн з ПДВ, каже Пахольчук. 

Наразі лідерами серед медіагруп є «1+1 media» і Starlightmedia, каже дослідник медіа Орест Білоскурський. «Доля обох медіагруп – по 35%», – резюмує він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні