11 кращих стартапів з особистих фінансів, які потрапили до фінтех-рейтингу від Forbes /Ілюстрація Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

11 кращих стартапів з особистих фінансів, які потрапили до фінтех-рейтингу від Forbes

Ілюстрація Getty Images

COVID-19 змусив багатьох із нас переоцінити свої фінанси через потребу або про всяк випадок. Одинадцять стартапів, які займаються особистими фінансами, потрапили до списку Forbes «50 фінтех-компаній» 2021 року. Вони суттєво випередили конкурентів, допомагаючи своїм клієнтам розібратися зі складними обставинами

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Майже кожен шостий американець зіштовхнувся із безробіттям у квітні 2020-го, а рівень особистих заощаджень злетів до 33,7% того ж місяця (проти попереднього року стрибок на 350%). На це вплинув перший раунд фінансової допомоги від держави і те, що люди, які зберегли робочі місця, припинили витрачатися на ресторани, подорожі й іншу раптово заборонену діяльність.

Людям треба було кудись подіти свою зарплату і державну допомогу. Пʼять цифрових квазібанків потрапили цього року у наш список; загальна кількість їхніх рахунків виросла, коли користувачі звикли до ідеї онлайн-банкінгу за часів розквіту е-комерції (і соціального дистанціювання).

Chime, який тепер оцінюють у $14,5 млрд, залишається найбільшим у цій категорії. До нього приєдналися Dave, Current, а також новачки Varo Bank і MoCaFi (за першими складами Mobility Capital Finance), цільовою аудиторією якого є афроамериканські та іспаномовні громади, що мають менший доступ до традиційних банків.

Аби виділятися, деякі фінтех-компанії обирають спрямованість на певне покоління. Greenlight, яку оцінюють у $2,3 млрд, пропонує засоби управління грошима на освіту – і навіть можливість купувати дрібні акції – дітям і підліткам за щомісячну плату від їхніх батьків. Безкоштовний додаток від Truebill допомагає міленіалам слідкувати за своїми витратами і навіть може автоматично скасовувати підписки, якими не користуються (це я про тебе, Disney+). 

Інша група сподівається допомогти родинам із низькими доходами, на яких традиційна банківська індустрія махнула рукою. Окрім MoCaFi, є ще Esusu – стартап, що допомагає сформувати кредитний рейтинг, повідомляючи кредитні бюро про сплату оренди.

Мобільний застосунок від Propel допомагає власникам продуктових карток слідкувати за своїми балансами, а ще став партнером неприбуткової організації, щоб надати тисячодоларову допомогу на понад $140 млн безпосередньо користувачам, які особливо постраждали через пандемію.

Tala, яка пропонує мікрокредити клієнтам із невеликою чи відсутньою кредитною історією у країнах, серед яких Мексика та Індія, знову піднімає кредити до допандемічних рівнів після важкого початку 2020 року.

Ось 11 компаній особистих фінансів, які потрапили до списку Forbes «50 фінтех-компаній» 2021 року.

Chime

Штаб-квартира: Сан-Франциско.

Цифровий банк пропонує поточні рахунки без додаткових оплат, дебетову картку і захист від овердрафту до $200. Минулого року збільшив кількість користувачів за рахунок того, що пропонував клієнтам ранній доступ до федеральної фінансової підтримки, а також запуску нової кредитної картки під страховий депозит (картка з мінімальним кредитним лімітом, на яку власник може класти гроші, щоб покрити кредитний ліміт). 

Інвестиції: $1,5 млрд від DST, Crosslink, Coatue та інших.

Остання оцінка вартості: $14,5 млрд.

Результати: найдорожчий цифровий банк США; річний виторг 2020-го перевищив $600 млн.

Співзасновники: гендиректор Кріс Брітт, 24, який раніше працював у Green Dot і Visa; головний технічний директор Раян Кінґ, 44.

Current

Штаб-квартира: місто Нью-Йорк.

2017-го почав роботу як цифровий банк для підлітків, а у 2019-му запустив акаунти і для дорослих. Приваблює дорослих, які в середньому заробляють $45 000, багато з них відкривають тут свої перші рахунки, які пропонують ранній доступ до поданих банку чеків, покриття овердрафту до $100, інструменти для складання бюджету і дебетові картки з бонусами. Більшість клієнтів сплачує щомісяця за преміум-рахунок ($36 на рік для підлітків, $4,99 на місяць для дорослих). 

Інвестиції: $403 млн від Andreessen Horowitz, Tiger Global Management, QED та інших.

Остання оцінка вартості: $2,2 млрд. 

Результати: сьогодні має майже три мільйони членів, заразом рік тому їх був лише мільйон; такому зростанню сприяв ранній доступ до федеральної фінансової підтримки і допомоги з безробіття.

Засновник і гендиректор: Стюарт Сопп, 44, британський ветеран макротрейдингу в Morgan Stanley та інших банках.

Dave

Штаб-квартира: Лос-Анджелес.

Прагне зробити банкінг ближчим до народу за допомогою свого талісмана у вигляді мультяшного ведмедя, низької щомісячної абонплати від $1 і послуг, як-от поточні рахунки без мінімальної суми внеску або комісій за овердрафт, автоматизоване формування бюджету, готівкові аванси до $200 і формування кредитного рейтингу за рахунок повідомлення кредитних бюро про сплату за оренду і комунальні послуги.  

Інвестиції: $176 млн від Norwest Venture Partners, Capital One, Марка Кубана та інших.

Остання оцінка вартості: $1 млрд.

Результати: має понад девʼять мільйонів клієнтів, чотири мільйони з яких приєдналися у 2020-му. 

Співзасновники: гендиректор Джейсон Вілк, 35; головний технічний директор Парас Чітракар, 42; Джон Воланін, 38.

Esusu

Штаб-квартира: місто Нью-Йорк. 

Дозволяє клієнтам з низькими доходами безкоштовно повідомляти кредитні бюро про сплату оренди, щоб підвищити їхній кредитний рейтинг. Менеджери великої житлової нерухомості платять за цю послугу, бо орендарі з більшою ймовірністю будуть платити за оренду вчасно, якщо інформацію про оплату подаватимуть до кредитних бюро.

Інвестиції: $4 млн від Acumen Fund, Concrete Rose Capital, Kleiner Perkins та інших.

Результати: 250 000 зареєстрованих користувачів і понад 50 менеджерів нерухомості, серед яких постачальник доступного житла Mercy Housing.

Співзасновники і співгендиректори: Еббі Вемімо, 29, нігерійська іммігранткa; Самір Ґоель, 27; кожен був співзасновником неприбуткової організації до заснування Esusu.

Greenlight

Штаб-квартира: Атланта. 

Застосунок на основі підписки від $4,99 для родини пропонує автоматичні кишенькові, перевірку виконання завдань по дому, створення бюджету, благодійність і дебетові картки для дітей – і все це під контролем дорослих. У жовтні став партнером JPMorgan, щоб запропонувати дітям поточні рахунки, а у січні запустив власну інвестиційну платформу, яка дає можливість малим користувачам купувати дрібні акції, – поки було зроблено 50 000 інвестицій, у середньому $20 за одну операцію.

Інвестиції: $557 млн від Andreessen Horowitz, TTV Capital, Canapi Ventures та інших.

Остання оцінка вартості: $2,3 млрд.

Результати: 300% зростання виторгу і кількості користувачів у 2020-му до близько 3 млн домогосподарств.  

Співзасновники: гендиректор Тім Шиен, 51; президент Джонсон Кук, 41.

Klarna

Штаб-квартира: Стокгольм, Швеція. 

Піонер моделі «купуй зараз, плати пізніше» у фінтеху. Дозволяє людям платити частинами за все, від костюмів у Macy’s до дрібничок у Etsy. Має 17 млн американських користувачів і ще 90 млн у 16 інших країнах.

Інвестиції: $2,2 млрд від Sequoia Capital, Bestseller Group, Permira та інших.

Остання оцінка вартості: $45,6 млрд станом на червень 2021-го.

Результати: 2020-го обробив транзакцій у всьому світі на $53 млрд, що підняло виторг на 40%, до $1,1 млрд; працює із 24 зі 100 топових американських ритейлерів.

Співзасновник і гендиректор: Себастьян Семйонтковськи, 39, шведський підприємець, який до заснування Klarna працював у бухгалтерській фірмі.

MoCaFi

Штаб-квартира: місто Нью-Йорк. 

Мобільна банківська платформа спрямована на те, щоб виправити фінансову нерівність, надаючи послуги афроамериканським і іспаномовним громадам, які мають менший доступ до банків. Допомагає їм сформувати кредитний рейтинг і пропонує особисті фінансові інструменти. Запроваджує унікальний, хоч і повільний, підхід: партнерство із місцевою владою, яке дасть дебетовій картці компанії бонуси, наприклад, знижки на проїзд у громадському транспорті.

Інвестиції: $19 млн від Mastercard, Citi Impact Fund, Тома і Венде Гаттон, Radicle Impact та інших.

Остання оцінка вартості: $37 млн.

Результати: хоч у платформи лише 30 000 користувачів, вона уклала угоди із 10 громадськими організаціями і містами, серед яких Лос-Анджелес і Гонолулу.  

Засновник і гендиректор: Волі Коксум, 51, колишній старший віцепрезидент в JPMorgan Chase.

Propel

Штаб-квартира: місто Нью-Йорк.

Мобільний застосунок Fresh EBT від компанії дає змогу отримувачам продуктових карток перевіряти свій баланс без необхідності телефонувати за відповідним номером для перевірки, а також в електронному форматі вирізати купони магазинів, шукати оголошення про роботу і звʼязуватися із соціальними службами. У 2020-му Propel став партнером неприбуткової організації GiveDirectly, щоб зібрати гроші і віддати понад $140 млн тисячодоларової допомоги безпосередньо користувачам, які сильно постраждали через пандемію.

Інвестиції: $34 млн від Andreessen Horowitz, Nyca Partners, Серени Вільямс, Кевіна Дюранта, Kleiner Perkins та інших.

Остання оцінка вартості: $100 млн.

Результати: у 2020-му кількість користувачів зросла вдвічі, до чотирьох мільйонів.

Засновник і гендиректор: Джиммі Чен, 33, який покинув комфортну посаду менеджера продукту у Facebook, щоб започаткувати Propel.

Tala

Штаб-квартира: Санта-Моніка, Каліфорнія.

Дає кредити від $10 до $500 клієнтам, у яких невелика або ніякої кредитної історії в Мексиці, на Філіппінах, в Кенії та Індії, а дані зі смартфону використовує для оцінки ризиків. Коли почалася пандемія, Tala сильно скоротила видачу кредитів, щоб знизити ризики. Після зниження витрат і звільнень вона повертає видачу кредитів до допандемічних рівнів – приблизно $60 млн на місяць. У середині 2020-го запустила першу дебетову картку для клієнтів у Мексиці. У травні 2021-го стала партнером Visa і криптокомпанії Circle, щоб клієнти Tala могли відправляти, отримувати і зберігати криптовалюту «stablecoin» (прирівнюється до долара). Навіщо? Щоб користувачі могли дешевше переказувати гроші, ніж через традиційні служби на кшталт Western Union.

Інвестиції: понад $200 млн від GGV, IVP, Revolution Growth та інших.

Остання оцінка вартості: $800 млн.

Результати: з часу запуску у 2014-му заробила понад $2 млрд на мікрокредитуванні понад шести мільйонів користувачів.

Засновник і гендиректор: Шивані Сіроя, 39, яка заснувала Tala після вивчення для ООН впливу мікрокредитування на Субсахарський регіон та Західну Африку.

Truebill

Штаб-квартира: Сілвер-Спринг, Меріленд.

Безкоштовний застосунок компанії допомагає міленіалам краще управляти своїми грошима за рахунок можливості створювати бюджет, слідкувати за кредитами, скасовувати підписки та зменшувати рахунки (за комісійні, що складають від 30% до 60% від заощаджених коштів). Користувачі можуть обрати власні щомісячні комісійні (зазвичай від $3 до $12) за преміум-послуги, як-от скасовувач підписок.

Інвестиції: $85 млн від Accel, Bessemer Venture Partners, Eldridge Industries та інших.

Остання оцінка вартості: $500–600 млн

Результати: скасував понад мільйон підписок, заощадивши своїм двом мільйонам підписників понад $100 млн.

Співзасновники: гендиректор Харун Мохтарзада, 41, головний директор з ризиків Яхіа Мохтарзада, 37, головний технічний директор Ідріс Мохтарзада, 34, і радник Зекі Мохтарзада, 42. Четверо братів заснували Webs.com, конструктор сайтів, а у 2012-му продали його за $118 млн.

Varo

Штаб-квартира: Сан-Франциско.

Varo – це цифровий банк, який почав працювати 2015-го; пропонує поточні рахунки, доступ до банкоматів, аванси готівкою до $100 і автоматичний ощадний рахунок до 3% річних. Скоро випускає Varo Believe, кредитну картку під страховий депозит, яку треба повністю виплачувати щомісяця. В середньому його клієнти заробляють від $40 000 до $60 000 на рік. У серпні Varo став першою фінтех-компанією, яка отримала національну банківську ліцензію, що дозволяє пропонувати більше продуктів, серед яких і кредити.  

Інвестиції: $482 млн.

Остання оцінка вартості: $1 млрд.

Результати: має понад три мільйони рахунків після 100% зростання у 2020-му.

Співзасновник і гендиректор: Колін Волш, 52, колишній виконавчий директор у Wells Fargo і American Express.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні