COVID-19 змусив багатьох із нас переоцінити свої фінанси через потребу або про всяк випадок. Одинадцять стартапів, які займаються особистими фінансами, потрапили до списку Forbes «50 фінтех-компаній» 2021 року. Вони суттєво випередили конкурентів, допомагаючи своїм клієнтам розібратися зі складними обставинами
Майже кожен шостий американець зіштовхнувся із безробіттям у квітні 2020-го, а рівень особистих заощаджень злетів до 33,7% того ж місяця (проти попереднього року стрибок на 350%). На це вплинув перший раунд фінансової допомоги від держави і те, що люди, які зберегли робочі місця, припинили витрачатися на ресторани, подорожі й іншу раптово заборонену діяльність.
Людям треба було кудись подіти свою зарплату і державну допомогу. Пʼять цифрових квазібанків потрапили цього року у наш список; загальна кількість їхніх рахунків виросла, коли користувачі звикли до ідеї онлайн-банкінгу за часів розквіту е-комерції (і соціального дистанціювання).
Chime, який тепер оцінюють у $14,5 млрд, залишається найбільшим у цій категорії. До нього приєдналися Dave, Current, а також новачки Varo Bank і MoCaFi (за першими складами Mobility Capital Finance), цільовою аудиторією якого є афроамериканські та іспаномовні громади, що мають менший доступ до традиційних банків.
Аби виділятися, деякі фінтех-компанії обирають спрямованість на певне покоління. Greenlight, яку оцінюють у $2,3 млрд, пропонує засоби управління грошима на освіту – і навіть можливість купувати дрібні акції – дітям і підліткам за щомісячну плату від їхніх батьків. Безкоштовний додаток від Truebill допомагає міленіалам слідкувати за своїми витратами і навіть може автоматично скасовувати підписки, якими не користуються (це я про тебе, Disney+).
Інша група сподівається допомогти родинам із низькими доходами, на яких традиційна банківська індустрія махнула рукою. Окрім MoCaFi, є ще Esusu – стартап, що допомагає сформувати кредитний рейтинг, повідомляючи кредитні бюро про сплату оренди.
Мобільний застосунок від Propel допомагає власникам продуктових карток слідкувати за своїми балансами, а ще став партнером неприбуткової організації, щоб надати тисячодоларову допомогу на понад $140 млн безпосередньо користувачам, які особливо постраждали через пандемію.
Tala, яка пропонує мікрокредити клієнтам із невеликою чи відсутньою кредитною історією у країнах, серед яких Мексика та Індія, знову піднімає кредити до допандемічних рівнів після важкого початку 2020 року.
Ось 11 компаній особистих фінансів, які потрапили до списку Forbes «50 фінтех-компаній» 2021 року.
Chime
Штаб-квартира: Сан-Франциско.
Цифровий банк пропонує поточні рахунки без додаткових оплат, дебетову картку і захист від овердрафту до $200. Минулого року збільшив кількість користувачів за рахунок того, що пропонував клієнтам ранній доступ до федеральної фінансової підтримки, а також запуску нової кредитної картки під страховий депозит (картка з мінімальним кредитним лімітом, на яку власник може класти гроші, щоб покрити кредитний ліміт).
Інвестиції: $1,5 млрд від DST, Crosslink, Coatue та інших.
Остання оцінка вартості: $14,5 млрд.
Результати: найдорожчий цифровий банк США; річний виторг 2020-го перевищив $600 млн.
Співзасновники: гендиректор Кріс Брітт, 24, який раніше працював у Green Dot і Visa; головний технічний директор Раян Кінґ, 44.
Current
Штаб-квартира: місто Нью-Йорк.
2017-го почав роботу як цифровий банк для підлітків, а у 2019-му запустив акаунти і для дорослих. Приваблює дорослих, які в середньому заробляють $45 000, багато з них відкривають тут свої перші рахунки, які пропонують ранній доступ до поданих банку чеків, покриття овердрафту до $100, інструменти для складання бюджету і дебетові картки з бонусами. Більшість клієнтів сплачує щомісяця за преміум-рахунок ($36 на рік для підлітків, $4,99 на місяць для дорослих).
Інвестиції: $403 млн від Andreessen Horowitz, Tiger Global Management, QED та інших.
Остання оцінка вартості: $2,2 млрд.
Результати: сьогодні має майже три мільйони членів, заразом рік тому їх був лише мільйон; такому зростанню сприяв ранній доступ до федеральної фінансової підтримки і допомоги з безробіття.
Засновник і гендиректор: Стюарт Сопп, 44, британський ветеран макротрейдингу в Morgan Stanley та інших банках.
Dave
Штаб-квартира: Лос-Анджелес.
Прагне зробити банкінг ближчим до народу за допомогою свого талісмана у вигляді мультяшного ведмедя, низької щомісячної абонплати від $1 і послуг, як-от поточні рахунки без мінімальної суми внеску або комісій за овердрафт, автоматизоване формування бюджету, готівкові аванси до $200 і формування кредитного рейтингу за рахунок повідомлення кредитних бюро про сплату за оренду і комунальні послуги.
Інвестиції: $176 млн від Norwest Venture Partners, Capital One, Марка Кубана та інших.
Остання оцінка вартості: $1 млрд.
Результати: має понад девʼять мільйонів клієнтів, чотири мільйони з яких приєдналися у 2020-му.
Співзасновники: гендиректор Джейсон Вілк, 35; головний технічний директор Парас Чітракар, 42; Джон Воланін, 38.
Esusu
Штаб-квартира: місто Нью-Йорк.
Дозволяє клієнтам з низькими доходами безкоштовно повідомляти кредитні бюро про сплату оренди, щоб підвищити їхній кредитний рейтинг. Менеджери великої житлової нерухомості платять за цю послугу, бо орендарі з більшою ймовірністю будуть платити за оренду вчасно, якщо інформацію про оплату подаватимуть до кредитних бюро.
Інвестиції: $4 млн від Acumen Fund, Concrete Rose Capital, Kleiner Perkins та інших.
Результати: 250 000 зареєстрованих користувачів і понад 50 менеджерів нерухомості, серед яких постачальник доступного житла Mercy Housing.
Співзасновники і співгендиректори: Еббі Вемімо, 29, нігерійська іммігранткa; Самір Ґоель, 27; кожен був співзасновником неприбуткової організації до заснування Esusu.
Greenlight
Штаб-квартира: Атланта.
Застосунок на основі підписки від $4,99 для родини пропонує автоматичні кишенькові, перевірку виконання завдань по дому, створення бюджету, благодійність і дебетові картки для дітей – і все це під контролем дорослих. У жовтні став партнером JPMorgan, щоб запропонувати дітям поточні рахунки, а у січні запустив власну інвестиційну платформу, яка дає можливість малим користувачам купувати дрібні акції, – поки було зроблено 50 000 інвестицій, у середньому $20 за одну операцію.
Інвестиції: $557 млн від Andreessen Horowitz, TTV Capital, Canapi Ventures та інших.
Остання оцінка вартості: $2,3 млрд.
Результати: 300% зростання виторгу і кількості користувачів у 2020-му до близько 3 млн домогосподарств.
Співзасновники: гендиректор Тім Шиен, 51; президент Джонсон Кук, 41.
Klarna
Штаб-квартира: Стокгольм, Швеція.
Піонер моделі «купуй зараз, плати пізніше» у фінтеху. Дозволяє людям платити частинами за все, від костюмів у Macy’s до дрібничок у Etsy. Має 17 млн американських користувачів і ще 90 млн у 16 інших країнах.
Інвестиції: $2,2 млрд від Sequoia Capital, Bestseller Group, Permira та інших.
Остання оцінка вартості: $45,6 млрд станом на червень 2021-го.
Результати: 2020-го обробив транзакцій у всьому світі на $53 млрд, що підняло виторг на 40%, до $1,1 млрд; працює із 24 зі 100 топових американських ритейлерів.
Співзасновник і гендиректор: Себастьян Семйонтковськи, 39, шведський підприємець, який до заснування Klarna працював у бухгалтерській фірмі.
MoCaFi
Штаб-квартира: місто Нью-Йорк.
Мобільна банківська платформа спрямована на те, щоб виправити фінансову нерівність, надаючи послуги афроамериканським і іспаномовним громадам, які мають менший доступ до банків. Допомагає їм сформувати кредитний рейтинг і пропонує особисті фінансові інструменти. Запроваджує унікальний, хоч і повільний, підхід: партнерство із місцевою владою, яке дасть дебетовій картці компанії бонуси, наприклад, знижки на проїзд у громадському транспорті.
Інвестиції: $19 млн від Mastercard, Citi Impact Fund, Тома і Венде Гаттон, Radicle Impact та інших.
Остання оцінка вартості: $37 млн.
Результати: хоч у платформи лише 30 000 користувачів, вона уклала угоди із 10 громадськими організаціями і містами, серед яких Лос-Анджелес і Гонолулу.
Засновник і гендиректор: Волі Коксум, 51, колишній старший віцепрезидент в JPMorgan Chase.
Propel
Штаб-квартира: місто Нью-Йорк.
Мобільний застосунок Fresh EBT від компанії дає змогу отримувачам продуктових карток перевіряти свій баланс без необхідності телефонувати за відповідним номером для перевірки, а також в електронному форматі вирізати купони магазинів, шукати оголошення про роботу і звʼязуватися із соціальними службами. У 2020-му Propel став партнером неприбуткової організації GiveDirectly, щоб зібрати гроші і віддати понад $140 млн тисячодоларової допомоги безпосередньо користувачам, які сильно постраждали через пандемію.
Інвестиції: $34 млн від Andreessen Horowitz, Nyca Partners, Серени Вільямс, Кевіна Дюранта, Kleiner Perkins та інших.
Остання оцінка вартості: $100 млн.
Результати: у 2020-му кількість користувачів зросла вдвічі, до чотирьох мільйонів.
Засновник і гендиректор: Джиммі Чен, 33, який покинув комфортну посаду менеджера продукту у Facebook, щоб започаткувати Propel.
Tala
Штаб-квартира: Санта-Моніка, Каліфорнія.
Дає кредити від $10 до $500 клієнтам, у яких невелика або ніякої кредитної історії в Мексиці, на Філіппінах, в Кенії та Індії, а дані зі смартфону використовує для оцінки ризиків. Коли почалася пандемія, Tala сильно скоротила видачу кредитів, щоб знизити ризики. Після зниження витрат і звільнень вона повертає видачу кредитів до допандемічних рівнів – приблизно $60 млн на місяць. У середині 2020-го запустила першу дебетову картку для клієнтів у Мексиці. У травні 2021-го стала партнером Visa і криптокомпанії Circle, щоб клієнти Tala могли відправляти, отримувати і зберігати криптовалюту «stablecoin» (прирівнюється до долара). Навіщо? Щоб користувачі могли дешевше переказувати гроші, ніж через традиційні служби на кшталт Western Union.
Інвестиції: понад $200 млн від GGV, IVP, Revolution Growth та інших.
Остання оцінка вартості: $800 млн.
Результати: з часу запуску у 2014-му заробила понад $2 млрд на мікрокредитуванні понад шести мільйонів користувачів.
Засновник і гендиректор: Шивані Сіроя, 39, яка заснувала Tala після вивчення для ООН впливу мікрокредитування на Субсахарський регіон та Західну Африку.
Truebill
Штаб-квартира: Сілвер-Спринг, Меріленд.
Безкоштовний застосунок компанії допомагає міленіалам краще управляти своїми грошима за рахунок можливості створювати бюджет, слідкувати за кредитами, скасовувати підписки та зменшувати рахунки (за комісійні, що складають від 30% до 60% від заощаджених коштів). Користувачі можуть обрати власні щомісячні комісійні (зазвичай від $3 до $12) за преміум-послуги, як-от скасовувач підписок.
Інвестиції: $85 млн від Accel, Bessemer Venture Partners, Eldridge Industries та інших.
Остання оцінка вартості: $500–600 млн
Результати: скасував понад мільйон підписок, заощадивши своїм двом мільйонам підписників понад $100 млн.
Співзасновники: гендиректор Харун Мохтарзада, 41, головний директор з ризиків Яхіа Мохтарзада, 37, головний технічний директор Ідріс Мохтарзада, 34, і радник Зекі Мохтарзада, 42. Четверо братів заснували Webs.com, конструктор сайтів, а у 2012-му продали його за $118 млн.
Varo
Штаб-квартира: Сан-Франциско.
Varo – це цифровий банк, який почав працювати 2015-го; пропонує поточні рахунки, доступ до банкоматів, аванси готівкою до $100 і автоматичний ощадний рахунок до 3% річних. Скоро випускає Varo Believe, кредитну картку під страховий депозит, яку треба повністю виплачувати щомісяця. В середньому його клієнти заробляють від $40 000 до $60 000 на рік. У серпні Varo став першою фінтех-компанією, яка отримала національну банківську ліцензію, що дозволяє пропонувати більше продуктів, серед яких і кредити.
Інвестиції: $482 млн.
Остання оцінка вартості: $1 млрд.
Результати: має понад три мільйони рахунків після 100% зростання у 2020-му.
Співзасновник і гендиректор: Колін Волш, 52, колишній виконавчий директор у Wells Fargo і American Express.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.