Людина в червоній сорочці. Чим запам'ятався і яким був ветеран уанету Олексій Мась
Категорія
Інновації
Дата

Людина в червоній сорочці. Чим запам'ятався і яким був ветеран уанету Олексій Мась

Олексій Мась. Фото Тарас Гегельський

У п'ятницю, 8 жовтня, стало відомо про смерть інтернет-підприємця Олексія Мася, 47. Він помер після тривалої хвороби, його останнім задумом став децентралізований проєкт «Крафтові соцмережі». Перед тим Мась понад чверть століття будував уанет: запускав перші банерні і соціальні мережі, інтернет-магазини, файлообмінники. З чого ще складається його спадщина

Мась – корінний киянин – рано вибрав точні науки. Змінивши чотири школи, він у підсумку опинився у фізико-математичній школі №145. Вона готувала випускників для КНУ, КПІ та Московського фізтеху. Переможець міських та республіканських олімпіад з фізики, Мась вступив на радіофізичний факультет в університет ім. Тараса Шевченка. З третього курсу почав працювати, спочатку – як програміст в інституті НДІАСБ, по закінченні навчання писав код для банку «Український капітал». Звідти пішов в НБУ, де адміністрував процесинг платежів. Паралельно з роботою на державу Мась разом зі своїм колегою Русланом Дмитраковичем відкрили Українську банерну мережу в 1999 році. Хотіли робити пошуковик, але вирішили зупинитися на простішому форматі.

Будівельник інтернету

З банерних мереж починалася індустрія цифрової реклами – на одному майданчику можна було обмінюватися посиланнями для збільшення відвідуваності сайтів, там концентрувався трафік. «Одна з наших цілей – зробити її [Українську банерну мережу] найбільш зручним, швидким і ефективним рекламним механізмом в українському Internet», – цитувало Мася і Дмитраковича видання ITC в рейтингу кращих Web-компаній України в 2000 році.

«Це знаковий і дуже серйозний для уанету проєкт. А головне, один із перших в своєму роді», – говорить Сергій Петренко, творець найбільшого в СНД сайту про пошукове просування Searchengines, екскерівник «Yandex Україна». З Масем він уперше познайомився на інтернет-форумах. «Довго знали одне одного за ніками і листами», – говорить Петренко. Він каже, що Мась завжди писав по суті і не уникав можливості посперечатися.

Після банерної мережі Мась взявся повторити успіх Yahoo і в 2000 році відкрив Український портал: каталог з кількома тисячами найпопулярніших сайтів, агрегатором новин і популярних сервісів. «Він завжди дивував умінням дивитися далеко в майбутнє. У 2000 році Олексій на порталі зробив 'Дерево друзів' – і я взагалі не міг зрозуміти, про що це», – говорить глава Startup.Network Олександр Сорока, який був одним з інвесторів UAportal. З роками стало зрозуміло, що проєкт на кілька років випередив сучасні соцмережі. Український портал у майбутньому придбав холдинг «ОБОЗ.ua», а Мась – рушив будувати інші складові інтернет-інфраструктури.

У 2003 році він створив файлообмінник Infostore.org, який п'ять років тому закрили правоохоронці через численні звинувачення у піратстві. «На момент закриття з нього віддавався кожен 3-й байт точки обміну українського трафіку UA-IX», – писав про проєкт Мась. На його переконання, Infostore надихнув знамениті в Україні EX.UA і FEX.UA, які створювалися вже без його прямої участі.

Дзен, iForum і серійне підприємництво

Мась був втіленням серійного підприємництва – вигадував і випускав у велике плавання нові проєкти. У 2009 році взяв участь у запуску конференції iForum – головного технологічного івенту України, відвідуваність якого вже до 2012 року перевалила за 5000 осіб. «IForum – безумовно, головний із нині діючих проєктів у його спадщині», – говорить Петренко.

Мась відігравав одну з ключових ролей в організації: запрошував спікерів, вів круглі столи та панельні дискусії, згадують його колеги по оргкомітету. На iForum усі призвичаїлися і до його фірмового стилю: Мась незмінно з'являвся на публіці в червоній сорочці. Інший елемент його образу – червоний позашляховик Dodge Nitro з номерами «ДЗЕН».

Працювати з Масем було непросто – позначалася прямолінійна манера спілкування і готовність відстоювати свою точку зору. «Відкритий, чесний, він практично завжди говорив, що на умі. А ще спілкувався з усіма однаково – байдуще, школяр перед ним чи мільярдер», – описує його один із співзасновників iForum Артур Оруджалієв.

У 2012 році Мась продав сервіс інтернет-пошти Mail.ua російському гігантові Mail.ru. Операцію оцінювали приблизно в півмільйона доларів. Наступне десятиліття виявилося для нього не настільки продуктивним на гучні запуски. «У Мася був неймовірний надлишок енергії, яку він реалізовував через побічні проєкти», – говорить Петренко. У відриві від великого інтернет-будівництва він встигав запустити інтернет-магазини, додатки-путівники, книжковий рекомендаційний сервіс Book.ua. «Умів придумувати божевільну хрень, яка всупереч скептицизму працювала. І допомагав кожному в міру своїх сил», – згадує власник інтернет-магазину Kniga.biz.ua Дмитро Лаппо.

В інтерв'ю YouTube-каналу Krym Мась нарахував у себе 20 проєктів, з яких успішними визнавав приблизно половину. «Я заробив від $1 до $1,5 млн і ще стільки ж – члени команд», – розповідав підприємець. «Він не був великим підприємцем, гроші цікавили його тільки в утилітарному сенсі тут і зараз. Він був мрійником і борцем за свободу», – описує його глава оргкомітету iForum і ветеран уанету Олександр Ольшанський.

Інтерв'ю Олексія Мася

Від підприємця – до співробітника – і назад

У 2013 році будівельник екосистем Мась зайнявся розробкою мобільних додатків у невеликих сервісних компаніях, спочатку – в Digicode, пізніше – Nebo15. З 2015 по 2019 роки займався розвитком корпоративних інновацій у «Київстарі» – відповідав за роботу зі стартапами в акселераторі RadarTech, був радником з IT-напряму колишнього президента компанії Петра Чернишова. «Або ти змінюєш корпорацію, або вона тебе. Тут не сталося ні того, ні того», – каже його екс-директор RadarTech Макс Яковер.

Він описує Мася як людину, яка вміла «посіяти позитивну ентропію» і заразити людей навколо підприємницьким драйвом. «Льоша – постійний оптиміст, який не здавався перед перешкодами. Це була дуже позитивна людина, яка завжди посміхалася і заряджала хорошим настроєм», – говорить про Мася глава з продуктової розробки «Київстар» Михайло Нестор.

Мась повернувся у вільне плавання в 2019 році: читав лекції і курси, задумував новий проєкт. Розлучився. Його захопила ідея децентралізації інтернету і він запустив проєкт «Крафтові соцмережі». Що це було? Конструктор соцмереж під замовлення, який можна налаштовувати за власними правилами. «Потрібно рятувати інтернет від монополій. Ми не хочемо бути монополією, ми хочемо роздати людям ключі від груп», – писав про «Крафтові соцмережі» Мась.

Ідея вимагала інвестицій, Мась звернувся до краудфандінгу – і продавав акції в обмін на $100 і розмову за кавою. Його інвестиційний синдикат налічував кілька сотень людей: давні знайомі, підприємці, інвестори. «Ідея мені дуже імпонувала. Але було зрозуміло, що грошей потрібно більше, а створювати подібне краще не в Україні», – говорить про «Крафтові соцмережі» Сорока.

«З ним було цікаво конкурувати, хоч у нас і склалися непрості відносини», – говорить про Мася творець децентралізованої соцмережі Sl8 Дмитро Іванов. За його словами, Мась півроку пробув у списку радників компанії, але не брав активної участі в житті стартапу, а пізніше – відмовився підписувати угоду про нерозголошення комерційної таємниці і пішов. Образи він не тримає. «Мась був веселий, енергійний. Його смерть стала шоком», – говорить Іванов.

Forbes опитав близько дюжини інвесторів «Крафтових соцмереж»: ніхто з них не бачив працюючого прототипу, але і не звинуватив Мася в бездіяльності. «У нього були проблеми з командою і швидкістю реалізації, але він до останнього зберігав віру в проєкт», – розповів Сорока. Останні півроку життя Мась тяжко хворів – у нього діагностували клінічну депресію, повідомили на умовах анонімності два джерела з близького кола спілкування Мася. «Він важко переживав, що у нього багато що не виходить», – розповів один зі співрозмовників Forbes.

Що він залишив по собі, крім десятків бізнесів і знайомств? Трьох дітей, власну ділову філософію. «Довіряйте інтуїції, вірте в людей і любіть свої помилки», – писав про фірмові управлінські принципи Мась. Він був переконаний, що хороше життя формується з трьох складових: концентрації, енергії і волі. 13 жовтня Олексія Мася поховають на Байковому кладовищі.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий Forbes вже у продажу

Новий Forbes вже у продажу

Топ-100 приватних компаній | Кращі міста для бізнесу